רפואה מותאמת אישית בסרטן​
Treatment,And,Prevention,Of,Pancreatic,Diseases,,Diabetes,Mellitus,,Pancreatitis,,Cancer

סרטן הלבלב תסמינים: כיצד לזהות את הגידול וכיצד לפעול?

כמו שכל חיפוש פשוט בגוגל מזכיר לנו – לסרטן יש המון תסמינים, אבל לא כל התסמינים מצביעים על סרטן. במקרה של סרטן הלבלב, הכרה של התסמינים והדרכים לשלוט בהם יכולה לעזור לך להשקיע זמן במה שחשוב באמת. אספנו עבורכם מה שאנחנו יודעים היום על תסמינים בסרטן הלבלב.

ההתמודדות עם מחלת הסרטן אינה פשוטה, ודורשת לאזן בין אתגרים רבים: אישיים, נפשיים, משפחתיים, זוגיים ואפילו כלכליים. שליטה בתסמיני סרטן הלבלב יכולה לאפשר לנו להקדיש יותר כוחות גוף ונפש לאתגרים האחרים שהמחלה מביאה איתה ולהקדשת זמן ואנרגיה עבור הדברים שעושים לנו טוב. 

 חשוב לציין כי אנו מתייחסים כאן לסוג סרטן הלבלב הנפוץ ביותר (Adenocarcinoma). סוגים אחרים של סרטן הלבלב עשויים להתאפיין עם תסמינים אחרים.

 כמו כן, זכרו שאת האבחנה צריכים לעשות אנשי מקצוע. לא כל התסמינים מעידים בהכרח על המחלה, וייתכן בהחלט שסרטן הלבלב יופיע גם בלי תסמינים. איש או אשת צוות רפואי מוסמך יוכלו לספק לכם מידע מקצועי נוסף. 

מהם התסמינים הנפוצים בסרטן הלבלב?

כאשר נבדקו התסמינים הראשוניים של סרטן הלבלב, אשר הובילו מטופלים לגשת לבירור רפואי טרם אבחנתם במחלה, נמצאו למחלת סרטן הלבלב תסמינים מגוונים ואלו הם: 

 • הופעת צהבת
 • ירידה במשקל ובתאבון
 • חולשה
 • כאבי בטן
 • כאבי גב

 התסמינים של כאבי הבטן והגב אשר נגרמים מסרטן הלבלב הם לרוב בעלי אופי מסוים: מטופלים רבים מתארים כאב זה ככאב אשר משלב את שני האזורים, כלומר גם הגב וגם הבטן. אצל רוב המטופלים, מקור הכאב הוא באזור הבטן, כאשר כאב הבטן מקרין אל אזור הגב. לרוב כאב זה מתואר ככאב המוחמר בזמן שכיבה ובשעות הלילה.

 תופעות שכיחות אחרות הן שלשולים והקאות, והופעה של שתן כהה. תסמין נוסף אשר ניתן לעיתים לראות הוא מצב של הופעת סוכרת זמן קצר טרם אבחון המחלה או במהלכה. ניתן להסביר תסמין זה בכך שהלבלב הוא האיבר בגוף אשר אחראי על איזון הסוכר בדם, כך שגידול בו עשוי להוביל למצב של חוסר איזון רמות הסוכר בדם. מלבד תסמינים אלו, חשוב לציין כי כל אבחנה חדשה של מחלה, בפרט כאשר מדובר על מחלת הסרטן, עשויה להוביל גם לתחושות אישיות קשות. מטופלים רבים הסובלים מסרטן הלבלב חווים הפרעות במצב הרוח ומרגישים חששות רבים בעקבות אבחנתם. גם בתסמינים אלו ניתן וחשוב לטפל, על מנת להתמודד עם המחלה בצורה טובה יותר.

מה משפיע על התסמינים של סרטן הלבלב?

לא כל המטופלים או המטופלות יחוו את אותם התסמינים. היום אנחנו יודעים שיש כמה תכונות שיכולות להשפיע על סוג וחומרת התסמינים שיופיעו. בין תכונות אלה: 

 • מיקומו המדויק של הגידול בלבלב.
 • התפשטות הגידול לאזורים אחרים בגוף באמצעות גרורות.
 • סוג הטיפולים אותם מקבל המטופל ותופעות הלוואי הכרוכות בהם.

כיצד מיקום הגידול בלבלב משפיע על תסמיני המחלה?

הלבלב, שהוא איבר הממוקם בחלל הבטן, הוא בעל מבנה מאורך. את מבנהו האנטומי ניתן לחלק ל-2 אזורים עיקריים: ראש הלבלב וגוף-זנב הלבלב. כ-60-70% מהגידולים ממוקמים באזור ראש הלבלב, אשר נמצא בקרבה לדרכי המרה. קרבה זו עשויה להוביל לכך שהגידול יגרום ללחץ ולחסימה של דרכי המרה. מכיוון שחסימת דרכי המרה היא אחת הסיבות להופעת צהבת, גידולים הממוקמים באזור ראש הלבלב יובילו להופעת צהבת בשכיחות גבוהה יחסית.  

לעומת זאת, זנב הלבלב נמצא באזור מרוחק יותר מדרכי המרה. לכן, גידולים הממוקמים בזנב הלבלב לרוב לא יגרמו להופעת צהבת. עם זאת, במקרה של גידול הממוקם בזנב הלבלב, הופעה של כאב גב חמור נמצאה בשכיחות גבוהה יותר בהשוואה לגידול הממוקם בראש הלבלב

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

תסמינים של סרטן לבלב גרורתי

בנוסף לתסמינים שצוינו, ישנם תסמינים של סרטן הלבלב המאפיינים במידה רבה יותר מחלה אשר התפשטה בגוף לאיברים אחרים באמצעות גרורות. ישנם מספר תסמינים אשר נמצאו שכיחים יותר במחלת סרטן גרורתית, ביניהם:

 • המצאות 'גוש' בבטן.
 • קשריות לימפה מוגדלות (קשריות לימפה הן ׳צמתים׳ של מערכת החיסון, הגדלה בהן יכולה להתבטא בגושים עגולים קטנים במקומות שונים בגוף).
 • הופעת מיימת, כלומר הצטברות נוזל בחלל הבטן.

מהם התסמינים בעקבות הטיפולים בסרטן לבלב?

מגוון האופציות הטיפוליות לסרטן הלבלב עלולות גם להוביל לתופעות לוואי ולתסמינים הכרוכים בטיפול עצמו. חשוב לזכור שמטרה עיקרית של הטיפול בסרטן לבלב היא לא רק להקטין את קטלניות המחלה, אלא גם לשפר את איכות החיים שלכם. הצוות שמלווה אתכם יעזור לכם לאזן בין יעילות הטיפול לבין תופעות הלוואי שלו. 

חשוב לדעת שלצד התפתחויות שמאפשרות לנו לשלוט טוב יותר בתסמיני הסרטן היום, כיום גם זמינים טיפולים מתקדמים יותר, שמתאפיינים בפחות תופעות לוואי. 

 הטיפול בכימותרפיה עשוי לגרום לתסמינים רבים, ביניהם בחילות והקאות, חום, תשישות, כאבים, והופעת כיבים בחלל הפה. בחלק מהתסמינים, כמו בחילות והקאות, ניתן לטפל ולצמצם בכך את הופעתם. בשנים האחרונות למדנו שניתן להתאים כימותרפיות מסוימות למטופלים עם תכונות ביולוגיות מיוחדות, וכך לסייע למטופלים להימנע מטיפול שלא צפוי לעזור להם. 

גם הטיפולים האימונותרפיים, שהם הטיפולים החדשניים למחלת הסרטן, עשויים לגרום לתופעות לוואי. טיפולים אלה עושים שימוש במערכת החיסון של הגוף כדי לתקוף את הגידול באופן ממוקד. לדוגמה, התרופה קיטרודה (Pembrolizumab), אשר לאחרונה התווספה כאפשרות טיפולית גם במקרים של סרטן לבלב, עשויה לגרום להופעה של גרד, כאבי בטן וכאבי שרירים. מחקר גדול שפורסם לאחרונה מצא, שבאופן כללי, טיפולים אימונותרפיים הם בטוחים יותר מטיפולים כימותרפיים וגורמים לפחות תופעות לוואי. עם זאת, חשוב לדעת שלא כל מטופל או מטופלת מתאימים לטיפולים אימונותרפיים- מכיוון שטיפולים אלה פועלים נגד תכונות ביולוגיות שיש רק אצל חלק מהמטופלים. ההתאמה לטיפולים אלה מתבצעת באמצעות בדיקות מתקדמות אשר מאתרות תכונות ביולוגיות מיוחדות אלה, ולמצוא את התאמתכם לטיפולים המתקדמים. Cancer Hope מאפשרת לכם לבצע את הבדיקות באמצעות טכנולוגיות מתקדמות בעזרת מעבדות מוסמכות בחו״ל.

כיצד ניתן לטפל בתסמינים של סרטן לבלב?

הקלה על תסמיני המחלה היא חלק משמעותי בטיפול במחלה. לעיתים ניתן לטפל באופן ממוקד בגורם לתסמינים עצמם, ובכך להקל על הקושי הכרוך בהופעת התסמינים. לדוגמה, אחד התסמינים העיקריים איתם מתמודדים מטופלים הסובלים ממחלת הסרטן הוא כאב. לעיתים הכאב נוצר בעקבות התפשטות הגידול אל אזור עצבי הסמוך ללבלב, בשם Celiac plexus. מצב זה גורם לכאבים קשים, בדרך כלל באזור הגב. אלחוש האזור באמצעות זריקות מקומיות, או מתן טיפול קרינתי ממוקד לאזור הכאב- יכול להפחית בצורה משמעותית את הכאב. 

בנוסף לתחושת כאב, תסמין נפוץ נוסף בו ניתן לטפל הוא צהבת. כאמור, צהבת עשויה להופיע בסרטן לבלב בשל כך שלעיתים הגידול גורם לחסימה של דרכי המרה, המובילה לצהבת. לעיתים הרופא/ה המטפל/ת ימליצו לפתוח את החסימה שנוצרה בעקבות הגידול. ניתן לפתוח את החסימה באמצעות הנחת תומכן (סטנט), או באמצעות ניתוח העוקף את החסימה.

מלבד אלו, תופעה נוספת אותה חשוב לציין היא כי בקרב מטופלים רבים ניתן לראות ירידה משמעותית במשקל. תופעה זו, המכונה בשפה הרפואית 'קכקסיה' (Cachexia), נפוצה גם בסוגי סרטן אחרים וכן במחלות נוספות. ישנם גורמים רבים המובילים לתופעה זו, ביניהם גם הגידול עצמו אשר ׳לוקח׳ אנרגיה רבה מהגוף, משנה את מצב חילוף החומרים שלנו וגם גורם לירידה בתאבון. גם הטיפולים השונים עשויים לגרום לירידה בתאבון וירידה במשקל, וכך מגדילים את הסיכויים לירידה משמעותית במשקל, כלומר לקכקסיה. על מנת להקל על התסמינים הללו, מטופלים רבים יופנו לייעוץ אצל דיאטנ/ית על מנת להתאים ככל האפשר את התזונה בהתאם לצרכי הגוף המשתנים כתוצאה מהמחלה.

על הטיפול התומך בסרטן לבלב

טיפול תומך (נקרא גם 'טיפול פליאטיבי') הוא תחום טיפולי המתמקד בשיפור איכות החיים לצד מחלות. תחום זה מקבל הכרה הולכת וגוברת, מתוך ההבנה כי המטופלים זקוקים למענה גם בכל הקשור לאורח החיים עם המחלה. צוות הטיפול התומך מורכב מרופאים, עובדים סיעודיים, עובדים סוציאליים ובעלי מקצוע אחרים, אחר מיומנים בטיפול אשר מקל על הקשיים הכרוכים במחלה.

מטרת הטיפולים התומכים היא שמירה ככל הניתן על איכות החיים למטופלים במהלך מחלתם, וליווי המטופל והמשפחה בעת הצורך.

ישנם כיום גם מחקרים הטוענים כי שילוב מפגשים עם צוות טיפול תומך במסגרת הטיפולים האונקולוגיים עשוי לסייע למטופל ולבני המשפחה בהתמודדות עם המחלה, ואף להשפיע לטובה על תוחלת החיים עם המחלה.

לסיכום: התסמינים מסרטן הלבלב

סרטן הלבלב עשוי לגרום לתסמינים שונים, אשר חלקם אופייניים לסרטן לבלב וחלקם עשויים להופיע גם במחלות אחרות. גורמים שונים עשויים להשפיע על הופעת התסמינים, לדוגמה, אזור הלבלב בו הופיע הגידול, או הטיפולים אשר ניתנים בעקבות המחלה.

בשנים האחרונות חלו התפתחויות הן בשליטה בתסמיני המחלה והן בטיפולים המוצעים למחלה, כך שהטיפולים החדשים נחשבים ככאלה שגורמים לפחות תופעות לוואי.

כך, אימונותרפיה, טיפול באמצעות עידוד מערכת החיסון, נחשב באופן כללי כבטוח יותר מכימותרפיה. עם זאת, לא כולם מתאימים לטיפול אימונותרפי וכדי להעריך את ההתאמה לו יש לבצע בדיקות התאמה מתקדמות.  

imageedit_5_3434380654
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

בדיקה גנטית מקיפה -להתאמת טיפול מתקדם ומדוייק. 99% ספציפיות ורגישות! לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך. תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?

יעוץ מקצועי חינם – במשרד או מרחוק

התאמת טיפול ביולוגי פורץ דרך

70% החזרים מקופות חולים והביטוחים