רפואה מותאמת אישית בסרטן​
Human,Liver,Anatomy.,3d

סרטן הלבלב עם גרורות בכבד (המדריך המלא למטופל ולמשפחתו)

במקרים רבים, סרטן הלבלב מאובחן בשלב בו הגידול התפשט לאיברים אחרים דרך גרורות. הכבד הוא אחד מהאתרים הנפוצים ביותר אליהם סרטן יכול להתפשט, בעיקר בגידולים ממערכת העיכול, כמו סרטן לבלב.

הכבד, כשמו כן הוא – כבד. בית החרושת ומפעל הסינון׳ של הגוף שלנו שוקל כ-1.3 קילוגרמים. הוא ממוקם בבטן הימנית העליונה ומחולק לחלקים שנקראים אונות.

הכבד אחראי על תפקודים רבים וחשובים בגוף, כגון ייצור מרה, פירוק חומרים רעילים, ייצור חלבונים ואחסון חומרים חיוניים. מכיוון שהכבד הוא איבר עשיר באספקת דם, תאי סרטן יכולים ׳לנדוד׳ אליו וליצור בו גרורות בקלות יחסית. הדבר נכון במיוחד במקרים של סרטן במערכת העיכול, וממילא גם בסרטן הלבלב.

כאשר מדברים ספציפית על סרטן הלבלב, נמצא שבכ-60% מהמקרים סרטן הלבלב יכול לשלוח גרורות גם לכבד. גידולים נוספים שנוטים ליצור גרורות בכבד הם גידולי מעי ורקטום, סרטן השד, סרטן ריאות ואחרים.

מהי גרורה וכיצד היא נוצרת?

גידול סרטני הוא קבוצת תאים לא תקינה שיכולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף וליצור בהם גרורות- גידולים קטנים נוספים. זאת, בשונה מגידול שפיר, אשר אין לו את היכולת להתפשט לאיברים מרוחקים בגוף. בתהליך יצירת הגרורה, תאים סרטניים נודדים מהגידול הראשוני באמצעות כלי הדם ומערכת הלימפה, ומשם מתפשטים לאיברים נוספים. כאשר הם מתמקמים באיבר אחר, הם מכפילים את עצמם במהירות, בדומה לגידול באיבר המקורי. כך נוצרת גרורה – גידול נוסף, משני לגידול הראשוני. כשהגרורה גדולה מספיק, היא פוגעת גם בתפקוד האיבר שבו היא מתיישבת.

מערכת הלימפה, אשר מהווה חלק ממערכת החיסון, משמשת את מערכת החיסון ומאפשרת לנקז נוזלים ולהגיב לזיהומים. עם זאת, במסגרת מחלת הסרטן, היא יכולה לשמש כ׳כביש׳ שדרכו תאים סרטניים מתפשטים לאיברים אחרים. לכן, המצאות תאים סרטניים בדרכי הלימפה עצמן, ללא נוכחות גרורות מרוחקות, היא בעלת משמעות בקביעת שלבי המחלה (Staging).

למה יש גרורות בכבד בסרטן לבלב?

כאמור, תאים סרטניים נודדים באמצעות כלי הדם ומערכת הלימפה. מכיוון שוורידים רבים שיוצאים מהאיברים השונים מגיעים לכבד, הכבד הוא מעין 'תחנת מעבר' של זרם הדם. כך, במצב של גידול, התאים הסרטניים יכולים להגיע בקלות לכבד, דרך זרם הדם ה׳רגיל׳.

מלבד זאת, ישנה טענה בקרב חוקרים כי מעבר לזרימת הדם, קיימת בכבד סביבה 'נוחה' להתבססות גרורות. לטענתם, התאים הסרטניים המגיעים לכבד מצליחים להפעיל תגובות המעודדות את שגשוג הגידול. תיאוריה זו עשויה להסביר מדוע גידולים רבים כל כך מתאפיינים בגרורות בכבד, גם בקרב אלו אשר מקורם באיברים שהדם שלהם אינו מתנקז לכבד.

חשוב לזכור שיש סוגים רבים של גידולים בלבלב. גם הגידולים הסרטניים של הלבלב נבדלים זה מזה. הדברים שאנחנו כותבים כאן מתייחסים לסוג הסרטן הנפוץ ביותר בלבלב, אדנוקרצינומה. לגרורות בכבד בסוגי סרטן לבלב אחרים יכולות להיות משמעויות אחרות וטיפול אחר.

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

מה הם הסימפטומים של גרורות בכבד?

המצאות גרורות בכבד יובילו להפרעה בתפקוד התקין של הכבד. בשל תפקידיו הרבים, גם הסימפטומים שיופיעו במקרה של גרורות יהיו מגוונים. סימפטומים נפוצים הם:

  • כאבי בטן
  • היווצרות מיימת (אגירת נוזלים בחלל הבטן)
  • צהבת

אלו יתלוו לסימפטומים אשר יכולים להגרם ממחלת הסרטן עצמה, כמו חולשה, ירידה במשקל, ועוד.

מה הקשר בין גרורות בכבד לבין צהבת?

צהבת (Jaundice) היא הופעה של גוון צהוב בעור ובלחמיות העיניים ('הלבן של העין'). צהבת מופיעה כאשר ישנה עלייה בדם ברמת חומר שנקרא ׳בילירובין׳ ((Bilirubin. הבילירובין הוא חומר המיוצר באופן תקין בגוף, אצל כולנו, אך מצבים מסוימים גורמים לייצור עודף שלו, או לחילופין, ימנעו את סילוקו, יובילו לצהבת. בשל העובדה כי ישנם מספר מצבים הגורמים לצהבת, זהו אינו מאפיין ספציפי של סרטן או סרטן הלבלב. עם זאת, זהו סימפטום יחסית נפוץ של סרטן הלבלב בפרט. לכן, הופעת צהבת בקרב מבוגרים תגרום לרופאים לחשוד כי יתכן ומדובר בסרטן הלבלב.

במחלת הסרטן, צהבת יכולה להופיע בעקבות נוכחות גידול בכבד (בין אם גרורות או סרטן שמקורו בכבד), או כתוצאה מחסימת דרכי המרה באמצעות גידול. מכיוון שמיצי המרה מכילים בילירובין, חסימת צינוריות המרה תוביל להצטברות בילירובין, אשר תתבטא בצהבת. צהבת בסרטן הלבלב עשויה להופיע כתוצאה מהתפשטות הגידול לכבד באמצעות גרורות, או כתוצאה מנוכחות הגידול בלבלב: צינוריות המרה ממוקמות בסמיכות לראש הלבלב, כך שגידול בלבלב הממוקם באזור זה עשוי ללחוץ על צינוריות המרה ולהוביל לצהבת.

האם צהבת דורשת טיפול?

כאמור, הצהבת היא ביטוי של מחלה, אך לרוב לא מסתכלים עליה כמחלה לכשעצמה. במקרים של צהבת כתוצאה מחסימת דרכי המרה ייתכן שיומלץ לעבור טיפול המיועד לשחרור החסימה, על מנת להקל על המטופל ולמנוע את הסימפטומים. ניתן לבצע זאת או באמצעות הנחת סטנט לפתיחת צינוריות המרה, יצירת 'מעקפים' של צינוריות המרה, או בדרך אחרצ אשר תומלץ ע"י הרופא/ה המטפל/ת.

במידה ויוחלט כי יש צורך בהנחת סטנט בצינוריות המרה, פעולה זו לרוב תתבצע באמצעות ERCP, שיטה המשמשת לאבחון ולטיפול חסימות בדרכי המרה באמצעות אנדוסקופ (מעין צינור עם מצלמה בקצהו, בדומה לזה המשמש לבדיקות קולונוסקופיה וגסטרוסקופיה). במהלך הבדיקה המבוצעת בטשטוש, האנדוסקופ מוכנס דרך פיו של המטופל, עובר דרך הושט, הקיבה והתריסריון, ומגיע עד לצינוריות המרה והלבלב- שם מונח הסטנט.

מהי המשמעות של סרטן לבלב עם גרורות בכבד?

יש לציין כי המצאות גרורות בגוף מדרגת את המחלה כשלב מתקדם: שלב 4 (Stage 4). בשלב המתקדם של מחלת הסרטן, לרוב עיקר המאמצים יתמקדו בשיפור החיים עם המחלה והארכתם באמצעות הטיפול הטוב ביותר. לפי ניתוחים סטטיסטיים, הימצאותן של גרורות בכבד לרוב מאפיינת מחלה המתקדמת במהירות רבה יותר בהשוואה לגרורות באיברים אחרים.

עם זאת, ישנם משתנים רבים המשפיעים על התקדמות המחלה, כגון מיקום הגידול בלבלב, גיל המטופל ותכונות ביולוגיות המצויות בגידול, ועל כן חשוב לדעת כי ישנו יותר מגורם אחד המשפיע על המחלה ועל ההתמודדות איתה.

כיצד מטפלים בגרורות בכבד בסרטן לבלב?

בחלק גדול מן הגידולים, כאשר המחלה היא בשלב בו הגידול שלח גרורות לאיברים מרוחקים, הטיפול העיקרי אשר יוצע למטופל או למטופלת הוא טיפול תרופתי כמו כימותרפיה, טיפול ביולוגי או טיפול אימונותרפי. זאת, משום שתרופות אלה יכולות להגיע לכל הגוף, לרבות לגרורות בכבד וגם לגרורות שעוד לא אובחנו ו׳מסתתרות׳ באיברים אחרים. ניתוח, לעומת זאת, יכול להסיר את הגידול רק מהאיבר בו התחילה המחלה, בלי להסיר את הגרורות מהכבד.

יש לציין כי ניתוח הוא האופציה הטיפולית הטובה ביותר המוצעת כיום, כך שאם המחלה אובחנה בשלב מוקדם, בו עדיין אין גרורות בכבד- כנראה יעדיף הצוות המנתח להסיר את הגידול בניתוח, בנוסף לטיפול תרופתי. מחקרים הראו כי יתכן ובמקרה של סרטן לבלב עם גרורות לכבד, מתן טיפול כימותרפי ובנוסף אליו הסרת הגרורות מהכבד באמצעות ניתוח, עשויים דווקא לשפר את מצב המחלה. כבר דווחו מקרים שבהם הסרה ניתוחית של גרורות מהכבד הצליחה להביא לתוחלת חיים ארוכה במטופלים.

אפשרות טיפולית נוספת למקרי סרטן לבלב גרורתי היא תרופות ביולוגיות ואימונותרפיות מתקדמות.  כבר היום, יש תרופות אימונותרפיות מתקדמות שנמצאו יעילות ואושרו עבור מטופלים עם מחלת סרטן לבלב מתקדמת, לרבות במקרים של גרורות בכבד. תרופות אלה עובדות באופן מיוחד על ידי הפעלה של מנגנוני הגוף, לרבות מערכת החיסון, נגד התאים הסרטניים. טיפולים מתקדמים וחדשים אלה לא מתאימים לכל המטופלים. הדרך אליהם עוברת בבדיקת התאמה מתקדמות שמאתרות את המטופלים שמתאימים לקבלת הטיפול.

עולם הרפואה והמחקר הביולוגי ממשיך לבחון כיצד תרופות מתקדמות אלה משפיעות באופן ייחודי על גרורות בכבד במקרה של סרטן לבלב.

לסיכום: גרורות לכבד מסרטן הלבלב

הכבד הוא אתר מרכזי להתפשטות גרורות מגידולים שונים, בהם הלבלב. נוכחות הגרורות בכבד עשויות להשפיע על תפקודו של האיבר החשוב, דבר אשר יוביל לתסמינים האופייניים להפרעות בתפקודי הכבד, לרבות צהבת.

לרוב לא יינתן טיפול ספציפי לגרורות בכבד, אם כי בשנים האחרונות מתפרסמים מחקרים שמצאו הצלחה בניתוח להסרת הגרורות. כמו כן, ניתן לבצע פעולות רפואיות להפחתת התסמינים של נוכחות הגרורות בכבד, כמו הנחת סטנט או ביצוע מעקף לדרכי המרה.

טיפול בחירה לתופעות הלוואי של גרורות בכבד הוא טיפול תרופתי מסוגים שונים: טיפול כימותרפי, ביולוגי או אימונותרפי. חלק מטיפולים אלה עובדים נגד תכונות ביולוגיות מיוחדות שקיימות רק אצל מהמטופלים, כך שהדרך אליהם עוברת בבדיקת התאמה מיוחדת.

בדיקות אלה מתבצעות על ידי קנסר הופ, שפעילה בתחום האונקולוגיה הישראלי מזה שנים רבות. קנסר הופ משתפת פעולה עם מעבדות מובילות בחו״ל ומאפשרת גישה לערכות בדיקה גנטיות וביולוגיות מתקדמות.

imageedit_5_3434380654
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם