רפואה מותאמת אישית בסרטן​
Anatomy,Of,Pancreas.,3d,Illustration

סרטן לבלב: סיכויי ההחלמה

סרטן לבלב היא מחלה מורכבת לטיפול, בה מאובחנים כ-800 ישראלים בשנה. בעוד שניתוח יכול להביא להחלמה, המחלה מאובחנת בשלבים מתקדמים כאשר יש צורך גם בטיפול תרופתי על-מנת להשיג שליטה במחלה. כיום עולם הרפואה יודע להציע טיפולים מתקדמים, שעשויים להיטיב גם עם המטופלים הנמצאים בשלביה המתקדמים של המחלה, זאת באמצעות התאמה אישית של הטיפול למטופל. 

מהו סרטן הלבלב?

הלבלב הוא איבר הממוקם בבטן השמאלית, מאחורי הקיבה. הלבלב הוא איבר מאורך, אשר את מבנהו מחלקים לראש, גוף וזנב. תפקידו של הלבלב הוא הפרשת אנזימי עיכול וייצור הורמונים, ביניהם אינסולין שאחראי על מאזן הסוכר בגוף. קיימים מספר סוגי סרטן בלבלב, כאשר הנפוץ מבניהם, המהווה כ-90% מכלל המקרים, נקרא Adenocarcinoma, ומקורו בתאי הצינוריות שבלבלב, אשר תפקידם הוא הזרמת אנזימי העיכול אל מערכת העיכול. לרוב הגידולים ממוקמים באזור ראש הלבלב, הנמצא בסמוך לתריסריון.

במהלך התפתחות המחלה, התאים הסרטניים מתחלקים באופן חסר שליטה ומפריעים לתפקוד הלבלב. בנוסף, הם דוחקים את האיברים הסמוכים להם, דבר אשר עשוי לפגוע בתפקודם של איברים אחרים.
במקרים מתקדמים, התאים האלה נודדים לאיברים מרוחקים, אפילו מחוץ לבטן, ויכולים ליצור גידול גם בהם- מצב זה נקרא גרורות.

מהם סיכויי ההחלמה מסרטן הלבלב?

באופן כללי, בעולם הרפואה לא נהוג להגדיר ׳ריפוי׳ (cure) מסרטן אלא ׳הפוגה׳ (remission) ובעיקרון תוחלת החיים של המטופלים  ש׳חיים עם המחלה' היא למשך 5 שנים לפחות מרגע האבחון. זה נכון גם לסיכויי החלמה מסרטן הלבלב וגם לסוגי סרטן אחרים.

מחקרים מצאו ששיעור המטופלים שחיים למשך חמש שנים לפחות מהאבחון נע בין 3% ועד ל- 29%, כתלות בשלב שבו אובחנה המחלה ובגורמים אחרים. עם זאת, התקדמות המחקר הובילה לאופציות טיפוליות חדשות, שמאפשרות שליטה טובה וארוכה יותר במחלה מאשר בעבר, ואף השגת הפוגות מהמחלה.

מה יכול להשפיע על סיכויי ההחלמה בסרטן הלבלב?

 • השלב שבו אובחנה המחלה: ככל שהמחלה אובחנה בשלב מוקדם יותר ולפני שהיא התפשטה לאיברים אחרים, כך מתגבר הסיכוי להשיג שליטה ארוכתטווח על המחלה
 • סוג סרטן הלבלב שאובחן: השם ׳סרטן הלבלב׳ הוא שם לקבוצה של מספר מחלות ממאירות, חלקן אלימות פחות מאחרות והיכולת לשלוט עליהן היא טובה יותר.
 • המיקום של הלבלב שבו אותר הגידול: ייתכן שבמקרים שבהם הגידול מופיע בחלק של הלבלב שנקרא ׳ראש הלבלב׳ הסיכוי לשלוט במחלה טוב יותר לאורך זמן הוא טוב יותר.
 • המצב התפקודי הבסיסי: מחקרים מצאו שמצב תפקודי טוב יותר, שבא לידי ביטוי ביכולת לחיות חיים עצמאיים ללא עזרה לפני המחלה, מקושר עם התמודדות טובה יותר עם המחלה
 • סמנים (מרקרים) שונים: בסרטן הלבלב, כמו בסוגי סרטן אחרים, ישנם סמנים סרטניים העולים בדם במקרה של מחלה. הסמן העיקרי בסרטן לבלב הוא הסמן CA 19-9 שרמה גבוהה שלו בדם מקושרת עם מחלה מתקדמת יותר. בנוסף לרמות סמן זה, זוהו חומרים רבים נוספים שרמתם בדם קשורה ליכולת לשלוט במחלה.
 • תכונות ביולוגיות מיוחדות: איתור של תכונות ביולוגיות מיוחדות שרק חלק מהמטופלים מבטאים יכול למצוא שמטופלים אלה יגיבו טוב יותר לטיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים מיוחדים. זאת עוד, היום אנחנו יודעים שתכונות ביולוגיות, כגון מוטציות, יכולות להשפיע גם על הצלחת הטיפול של כימותרפיות. תכונות ביולוגיות ומולקלוריות אלה ניתן לאתר בבדיקות מיוחדות שלא תמיד נעשות כחלק מהבירור המקובל למחלה

יש לציין כי בשנים האחרונות עלה שיעור אבחון המחלה בשלביה המוקדמים, נתון העשוי לשפר באופן משמעותי את תוחלת החיים עם המחלה ואף לאפשר הפוגה מהמחלה

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

מה הן אפשרויות הטיפול בסרטן הלבלב?

כיום, סרטן נחשב לגורם התמותה המוביל בעולם המערבי, ולכן זהו תחום שנחקר באופן מקיף ברחבי העולם עם תגליות בלתיפוסקות. בזכות המחקר בתחום, האופציות הטיפוליות מתעדכנות באופן תדיר, וכיום ניתן דגש להתאמת הטיפול באופן אישי לכל מטופל, על מנת לאפשר טיפול מיטבי והפחתה של תופעות הלוואי.

ניתן לחלק את סוגי הטיפולים האפשריים כיום לסרטן לבלב ל-4 קבוצות:

 1. ניתוחים: טיפול זה מאפשר את סיכויי ההחלמה הטובים ביותר, אבל לא כל המטופלים מתאימים לו
 2. כימותרפיה: טיפול זה מתבצע לפני ואחרי הניתוח, עבור המטופלים המתאימים, או במקום הניתוח. בחלק מהמקרים הכימותרפיה יכולה להקטין את הגידול ולאפשר ניתוח. בשנים האחרונות אנחנו מבינים יותר כיצד להתאים את הטיפול הכימותרפי לכל מטופל בהתבסס על תכונות ביולוגיות יחודיות
 3. טיפולים ביולוגיים: טיפולים אלה מתמקדים בתכונות ביולוגיות מיוחדות שמתבטאות בתאי הגידול של חלק מהמטופלים
 4. טיפולים אימונותרפיים: טיפולים אלה מעודדים את מערכת החיסון לפעול כנגד הגידול ומתבססות גם הן על תכונות ביולוגיות מיוחדות שיש רק לחלק מהמטופלים

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או צרו קשר בווצאפ ⇐⇐ 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

הסיכוי הטוב ביותר להחלמה בסרטן לבלב: ניתוח

כמו בסוגי סרטן אחרים, גם בסרטן לבלב אפשרות הטיפול המועדפת היא ניתוח. במהלך הניתוח מנסים להוציא את הגידול בשלמותו ולשפר את הסיכוי להחלים מסרטן. עם זאת, ניתוח הוא בלתי אפשרי או לא כדאי כאשר המחלה התקדמה, פלשה לכלי דם גדולים, לאיברים סמוכים או שלחה גרורות.

במהלך הניתוח הנפוץ לטיפול בסרטן לבלב, שנקרא וויפל (whipple) מסירים חלק מהלבלב (בדרך כלל ראש הלבלב) ואיברים סמוכים לו, וזאת מחשש להתפשטות הגידול אליהם. מלבד חלק מהלבלב, מוסרים גם כיס המרה, התריסריון, חלק מהקיבה וחלק מהמעי הדקכמו כן, מוסרות דרכי לימפה אזוריות אשר דרכן התאים הסרטניים יכולים להתפשט למקומות מרוחקים. זהו ניתוח גדול ומורכב, אשר בסיומו המנתחים מחברים מחדש את מערכת העיכול, ללא האיברים שהוסרוהחיסרון העיקרי בניתוח זה הוא שניתן לבצע אותו בחולים אשר מחלתם עדיין אינה מפושטת. משום שבחלק גדול מהמקרים המחלה מתגלה בשלב גרורתי, רק כ -15-20% מהחולים נמצאים מתאימים לניתוח. לשאר החולים מוצעות האפשרויות הטיפוליות האחרות.

טיפול כימותרפי בסרטן לבלב - לפני ניתוח, אחריו או במקומו

אפשרות טיפולית נוספת בסרטן לבלב היא הטיפול הכימותרפיקבוצה גדולה של חומרים שפועלים באופן שונה אחד מהשני. חשוב לדעת: התרופות הכימותרפיות שונות אחת מהשנייה, פועלות באופן שונה אחת מהשנייה ומתאפיינות ביעילות שונה ובתופעות לוואי שונותהטיפול הכימותרפי מכוון להרס התאים הסרטניים, תוך שאיפה לפגיעה מצומצמת ככל האפשר בתאי הגוף הבריאים. לכימותרפיה תפקיד חשוב בטיפול במגוון המחלות הסרטניות

לעיתים קרובות, הטיפול הכימותרפי מוצע למטופלים שהגידול שלהם התגלה בשלב מתקדם והם אינם מתאימים לטיפול באמצעות ניתוח. עבור מטופלים אלה, הטיפול הכימותרפי מנסה להקטין את גודל הגידול בלבלב וכן את גודלן של הגרורות וכך לאפשר שליטה על התקדמות המחלה ועל תסמיניהבקבוצות מסוימות של מטופלים ומטופלות ייתכן שהטיפול הכימותרפי יסיג את המחלה למצב שיאפשר ניתוח

עם זאת, ייתכן שיוצע לבצע טיפול כימותרפי גם למי שמתאימים לניתוח, זאת, על מנת לצמצם את מספר התאים הסרטניים ואת שטח הגידולצמצום הגידול מאפשר למנתחים לבצע הסרה טובה יותר של הגידול, עם פחות סיכון ל'פספוס' תאים סרטניים והשארתם בגוף המטופל.מחקרים הדגימו שבקרב מטופלים אשר עברו את הטיפול הכימותרפי טרם הניתוח נצפתה שרידות גבוהה יותר מאשר אלו אשר לא עברו את הטיפול טרם הניתוח. טיפול כימותרפי הניתן לפני ניתוח מכונה טיפול נאואדג'ובנטי – Neoadjuvant.

גם לאחר הניתוח, ובהתאם לשיקול הדעת הרפואינהוג להציע טיפול כימותרפי על מנת לשפר את הסיכוי להשמדה מקיפה של התאים הסרטנייםבדרך כלל, הטיפול הכימותרפי יכלול שילוב של תרופות שונות, על מנת להגיע ליעילות המקסימלית תוך כדי שאיפה לצמצם את תופעות הלוואי במידת האפשר

נשאים למוטציות נפוצות יחסית יכולים להרוויח יותר מכימותרפיות מסוימות

בשנים האחרונות עולם הרפואה מבין יותר ויותר שמטופלים שונים מגיבים אחרת לטיפולים כימותרפיים: ישנם מטופלים שמגיבים בצורה טובה יותר לכימותרפיות מסוימותחלק חשוב בהתאמת הטיפול הכימותרפי למטופלים בסרטן לבלב עובר בהבנה שסרטן לבלב יכול להיות תוצאה של מוטציות שונות. מחקרים מצאו שהיעילות של הטיפולים הכימותרפיים יכולה להיות מושפעת גם ממוטציות אלה, שבאות לידי ביטוי באופן שונה בכל מטופלחלק ממוטציות אלה שייכות לקבוצת BRCA, שנפוצה יחסית באוכלוסיות מסוימות בישראל, כגון אשכנזים. מחקרים מצאו שכימותרפיות מסוימות, כגון אלה שמשתייכות לקבוצה ׳מעכבי PARP׳, פועלות טובות יותר על הנשאים למוטציות אלה ויכולות לאפשר שליטה טובה יותר על המחלה. שורה ארוכה של מוטציות נוספות יכולה להשפיע על התגובה לטיפול גם היא, ניתן לבדוק אותן בשורה של בדיקות מיוחדות.

טיפול ביולוגי בסרטן לבלב

בניגוד לטיפול כימותרפי, טיפול ביולוגי הוא טיפול ממוקד, המתמקד בתכונות המיוחדות האופייניות לתא סרטניכך שניתן לתקוף רק אותו. כך, ניתן להתמקד באופן מדויק יותר במלחמה כנגד התאים הסרטניים ולצמצם את הפגיעה בתאים בריאים. תכונות אלו כוללות בין השאר:

 • אובדן הבקרה על חלוקת התא לתאים חדשים
 • אובדן יכולת התא להוביל להרג עצמו (אפופטוזיס)
 • 'הסתתרות' ממערכת החיסון
 • יצירת כלי דם חדשים להזנת הגידול

מנגנונים אלו ועוד אחרים מאפשרים לתאים הסרטניים להמשיך לגדול ולהתחלק באופן לא תקין, וזאת תוך כדי התחמקות ממנגנוני ההגנה של מערכת החיסון. באמצעות מניעת תהליכים אלו התרופות הביולוגיות יכולות לתרום לדיכוי הגידול הסרטניבמקרים רבים הטיפול הביולוגי יהווה טיפול נוסף לטיפולים אחרים (כגון כימותרפיה), על מנת לתקוף את הגידול הסרטני באמצעות פגיעה במטרות שונותחשוב לציין שתרופות אלה פועלות נגד תכונות או מוטציות מסוימות אשר קיימות רק בקרב חלק מהמטופלים.

טיפול אימונותרפי בסרטן לבלב

טיפול אימונותרפי הוא ה'דור החדש' של טיפולי הסרטן: הטיפול משתמש במערכת החיסון של המטופלים על מנת להילחם בתאים הסרטניים. גישה טיפולית זו פועלת באמצעות עידוד המערכת החיסונית לזהות תאים סרטניים ולתקוף אותם. ישנן מספר שיטות לטיפולים אימונותרפיים, ביניהן:

 • שימוש בנוגדנים חדשבטיים (monoclonal antibodies) המזהים חלבונים מסוימים על פני השטח של התאים הסרטניים, ובעקבות כך מפעילים את מערכת החיסון על מנת שתתקוף את התאים האלו.
 • טיפול באמצעות הגברת תפקוד התאים החיסוניים מסוג תאי T, אשר משופעלים כנגד התאים הסרטניים ותוקפים אותם.

למעשה, במסגרת הטיפול האימונותרפי, הגוף מנסה בעצמו להפטר מהמחלה באמצעות סיוע חיצוני. מסתמן כי טיפולים אלו עשויים להוות חלק חשוב במלחמה בסרטן, שכן נמצא כי השרידות עולה כאשר הטיפול האימונותרפי משולב עם אמצעים טיפוליים אחרים בקרב המטופלים המתאימים. עם זאת, חשוב לדעת שגם הצלחת הטיפול האימונותרפי תלויה בתכונות ביולוגיות מסוימות אשר קיימות רק בקרב חלק מהמטופלים אותן צריך לאתר באמצעות בדיקות מתאימות.

imageedit_5_3434380654
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

סיכום

כאמור, הסיכוי הטוב ביותר להפוגה ולחיים ארוכים לצד סרטן לבלב הוא באמצעות ניתוח לכריתת הגידול. עם זאת, לא תמיד המחלה מאובחנת בשלב שבה ניתן לבצע את הניתוח. במקרים אלה ובמקרים גבוליים לניתוח, תופס הטיפול התרופתי מקום מרכזי במיוחד בשיפור איכות החיים ותוחלת החיים. הטיפול התרופתי בסרטן לבלב מורכב מתרופות כימותרפיות, ביולוגיות ואימונותרפיות שפועלות באופן שונה. היצע הטיפולים מתרחב כל הזמן, ולצידו משתפרת ההבנה שיש להתאים את הטיפול באופן ייעודי לכל מטופל. התאמת הטיפול מתבצעת על ידי הערכת מצב המחלה, מצב המטופל וגם איתור תכונות ביולוגיות מיוחדות שמשתנות בין מטופל למטופל. תכונות אלה יכולות להשפיע באופן משמעותי על ההתאמה לטיפול והתועלת שמטופלים ירוויחו ממנו. 

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

בדיקה גנטית מקיפה -להתאמת טיפול מתקדם ומדוייק. 99% ספציפיות ורגישות! לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך. תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?

יעוץ מקצועי חינם – במשרד או מרחוק

התאמת טיפול ביולוגי פורץ דרך

70% החזרים מקופות חולים והביטוחים