מהי בדיקת ביופסיה נוזלית?

ביופסיה נוזלית היא אחת ההתפתחויות החשובות ביותר בתחום הסרטן, שמאפשרת לזהות בצורה מדוייקת את המוטציות הגנטיות בגידול של המטופל, להתאים לו טיפול תרופתי באופן אישי וכל זאת ללא צורך בביופסיה פולשנית. 

ביופסיה נוזלית – כל מה שצריך זה דגימת דם "חכמה".
אחות מוסמכת תגיע לבית המטופל, והתוצאות – תוך שבוע!

לבדיקה מספר יתרונות שהופכים אותה לאחד הכלים החזקים והיעילים ביותר בדרך להתאמה אישית של הטיפול התרופתי, כאשר את חלק מהיתרונות אפשר למצוא רק בבדיקות של קנסר הופ לדוגמא- התאמה לאימונותרפיה וקיטרודה, מעקב אחר יעילות הטיפול וזיהוי מוקדם של חזרת המחלה.

ריצוף גנטי עמוק של גנים בעלי משמעות טיפולית, זו טכנולוגיה חדשנית שמטרתה לזהות מוטציות גנטיות ב-DNA של תאי הגידול הסרטני. אבל כדי לעזור למטופל, לא מספיק רק למצוא מוטציה גנטית, אלא צריך למצוא מוטציה כזו שכנגדה קיימת תרופה ביולוגית ממוקדת מטרה. 

לכן, כשעושים בדיקה גנומית לאיתור מוטציות בגידול הסרטני, חשוב לוודא שבמידה וימצאו מוטציות גנטיות, נדע גם לטפל בהן.

כמו כן, ב-DNA של תא סרטני יכולות להיות הרבה מוטציות. אפילו לאנשים בריאים יש תאים (בריאים) שעוברים תהליך של מוטציה. כלומר, יש המון סוגי מוטציות גנטיות, ולא לכולן יש טיפול תרופתי מתאים. לכן, צריך לחפש את המוטציות המיוחדות שעבורם, גם נדע לתת טיפול בהתאם. או במילים אחרות לחפש מוטציות בעלי משמעות טיפולית.

לצורך התאמה לטיפולים המתקדמים של אימונותרפיה וקיטרודה, יש לבדוק מדדים כגון MSI וחלבון PDL-1.

רק בבדיקות של Cancer Hope ניתו לבדוק PDL-1 באמצעות ביופסיה נוזלית, ולקבל תשובה לנוכחות של חלבון PDL-1 המהווה מדד להתאמת החולה לאימונתרפיה.

חולי סרטן המקבלים טיפול תרופתי, לרוב יעברו בדיקת הדמיה בתום תקופת הטיפולים. המטרה של בדיקת ההדמיה היא לקבוע מה הייתה ההשפעה של הטיפול התרופתי על הגידול. 

לעומת זאת, עם בדיקות הביופסיה הנוזלית של קנסר הופ, ניתן לבדוק את השפעת הטיפול לכל אורכו. כלומר, כבר במהלך תקופת הטיפול להבין את התועלת שלו ולשנות את אסטרטגיית הטיפול במידת הצורך. 

זה מתאפשר הודות ליכולת הבדיקה לאתר שברי DNA או תאי גידול חיים בזרם הדם, אפילו בכמויות מאוד קטנות, וגם הודות לעובדה שהביופסיה הנוזלית היא קלה לביצוע ולא חודרנית. 

חזרת מחלה בגידולים סרטניים היא תופעה שכיחה, והאפשרות לזהות חזרת מחלה בשלב מוקדם ככל שניתן היא המפתח לטיפול יעיל ולעצירת התפתחות המחלה.

בבדיקת דם המאתרת שברי DNA או תאי גידול חיים CTC, ניתן לזהות חזרת מחלה מוקדם יותר מכל טכנולוגיות ההדמיה השונות (דוגמת -PET CT  או MRI) שמזהות חזרת מחלה רק לאחר שהתפתח גידול מוצק בגודל מינימלי.
באמצעות בדיקת דם ניתן  להקדים תרופה למכה ולעצור את התעוררות המחלה בשלב המוקדם ביותר.

חולים שקיבלו טיפול בעבר וחוששים מחזרת מחלה יכולים להעזר בביופסיה הנוזלית של קנסר הופ. 
בדיקת ביופסיה נוזלית ניתן לעשות לעיתים תכופות, היא לא פולשנית ולא מצריכה אשפוז, ממש כמו דגימת דם פשוטה שכולנו עושים בקופת החולים.

המעקב התדיר מאפשר לדעת אם יש תהליך של חזרת מחלה, לעיתים גם כשמדובר כבר בימים הראשונים של חזרתה. הזיהוי המוקדם מאפשר להתחיל טיפול מהיר, ויעיל לפני התקדמות המחלה ומונע אובדן זמן יקר.

גידולים סרטניים מטבעם משתנים לעיתים תכופות, ומשנים מהר מאוד את המאפיינים הביולוגיים שלהם. כך ניתן לפגוש במקרים בהם חולי סרטן יקבלו תרופה שתהיה יעילה עבורם לתקופה ולאחריה כבר לא, הסיבה לכך היא שישנם חולים שמפתחים עמידות לתרופה ותוך זמן קצר נראה הפסקת השפעה של הטיפול על הגידול. במצבים הללו יש צורך לשנות את הטיפול שהחולה מקבל.

ביופסיה נוזלית, מספקת תמונה עדכנית של הגידול, כלומר היא מראה את מצב הגידול ברגע לקיחת הדגימה. כך, גם חולים שנמצאים אחרי טיפול תרופתי ממושך, יכולים לדעת אם נוצרה עמידות לטיפול מסויים והאם יש התאמה לטיפולים נוספים (חלבוןPDL-1 קביעת התאמה לאימונותרפיה).

מכיוון שביופסיה נוזלית היא בדיקת דם פשוטה שלא מערבת הליך כירורגי, קלה לביצוע ולא מצריכה אישפוז, ניתן לבצע אותה לעיתים תכופות ולקבל את התשובות תוך כשבוע כדי שיהיה מעקב רציף אחר התפתחות הגידול ולאתר מראש טיפול יעיל כנגדו. הפשטות שהבדיקה נעשית מקלה על החולים שגם ככה עלולים להימצא במצב פיזי ונפשי לא פשוט.

ביופסיה נוזלית, מספקת תמונה עדכנית של הגידול. כלומר, היא מראה לנו את מצב הגידול ברגע לקיחת הדגימה. כך, גם חולים שהם אחרי טיפול תרופתי ממושך, יכולים לדעת אם תאי הסרטן שלהם השתנו, ואם הם עמידים לטיפול מסויים או לא. 

 

באמצעות בדיקה מוקדמת במעבדה, ניתן לזהות מראש אלו תרופות, ביולוגיות או אימונותרפיה הן בעלות השפעה מקסימלית על תאי הגידול האישיים, וכך להשיג טיפול מדוייק ויעיל יותר. פחות כימותרפיה, פחות תופעות לוואי, מבלי לבזבז זמן יקר.
ביופסיה נוזלית

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם:

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו info@CancerHope.co.il

ביופסיה נוזלית - תחליף לביופסיה

כאשר יש גידול סרטני, שברי DNA מהגידול (CtDNA) מגיעים לזרם הדם. אותם שברים מכילים חומר גנטי הזהה לזה של הגידול הסרטני. כלומר, אותם מאפיינים ביולוגים וגנטיים המצויים בתאי הסרטן, מצויים גם בשברי ה-DNA שעברו לזרם הדם.

וכאן נכנסת לתמונה הביופסיה הנוזלית: ביופסיה נוזלית היא מעין דגימת דם חכמה, ובדיוק כמו שבקופת חולים אוספים את דגימת הדם למבחנה, כך גם בביופסיה נוזלית. רק שבמקרה של ביופסיה נוזלית, לתוך המבחנה נאספים לא רק תאים וחומרים אחרים מזרם הדם, אלא גם אותם שברי DNA מהגידול.

כשהביופסיה הנוזלית מגיעה למעבדה, שברי ה-DNA מופרדים מיתר החומרים בדם ועוברים תהליך של ריצוף גנטי לאיתור מוטציות גנטיות. בגלל ששברי ה-DNA מכילים את אותו החומר הגנטי כמו זה של הגידול הסרטני, מוטציות גנטיות שימצאו בבדיקה יהיו קיימות גם בגידול הסרטני עצמו. לכן זיהוי המוטציות הגנטיות זה החלק המורכב והחשוב ביותר בתהליך. הוא זה שמאפשר לנו להבין אילו תרופות יהיו היעילות ביותר עבור החולה באופן אישי.

היחידה שגם בודקת התאמה לאימונותרפיה וקיטרודה

כדי לדעת אם לחולה סרטן יהיה יעיל לקבל תרופה מסוג אימונותרפיה דוגמת קיטרודה, אופדיבו או יירבוי, ניתן לבדוק מספר מדדים. אך המדד המוכר ביותר הוא: נוכחות חלבון PDL1. הבעיה היא, שרוב בדיקות הביופסיה הנוזלית לא יכולות לבדוק נוכחות חלבון, כי כדי לבדוק את הנוכחות של החלבון חייבים לבדוק גם ברמת ה-RNA ולא רק על שברי DNA. 

כדי לפתור את הבעיתיות הזו, אנו מקפידים שהבדיקות שלנו יהיו מקיפות, ויכללו בדיקות ברמת ה-RNA כדי לתת מענה מקיף להתאמה לאימונותרפיה.

קבלו חינם את המדריך למחקרים וחידושים בטיפול בסרטן
יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מתי לעשות ביופסיה נוזלית?

הביופסיה הנוזלית נותנת מענה למקרים הבאים:

הביופסיה הנוזלית זמינה ונגישה מאוד – ממש כמו בדיקת דם פשוטה – ולכן מאפשרת מעקב תדיר ולאורך זמן. בבדיקה נעשה ריצוף של חלקי ה- DNA המצויים בזרם של החולה, לזיהוי המוטציות הגנטיות בגידול. בהתאם למוטציות שימצאו בבדיקה, ניתן לקבוע אילו טיפולים תרופתיים יהיו יעילים עבור החולה באופן אישי.

"כל מה שצריך זה בדיקת דם חכמה - כדי לעצור את התעוררת המחלה בשלב מוקדם יותר"

מטופלים מספרים - בדיקת ביופסיה נוזלית

ביופסיה נוזלית - טיפול תרופתי מותאם אישית ללא הצורך בביופסיה

הבדיקה תבוצע במעבדה בארה"ב מאושרת CAP ו-CLIA, תוי התקן הנדרשים ע"י ה-FDA, המעבדה בעלת ניסיון מקצועי רב ומומחים בעלי שם עולמי בתחום האונקולוגיה, וכן זכתה במענקים והכרה מגופי הממשל האמריקאי.

קבלת תוצאות תוך כשבוע מהגעת הדגימה למעבדה.

בדיקה מקיפה ביותר הבוחנת כ-3,000 שינויים גנומיים בגידול, ומשלבת ריצוף גנטי עמוק לאיתור מוטציות ב-DNA וב-RNA של תאי הגידול.

בדיקת המדדים MSI ו-PDL-1 לבחינת התאמה לטיפולי אימונותרפיה.

נבדקים כל הגנים, על פי ההנחיות המוסמכות של ה- NCCN Guidelines האמריקאי, כולל: Amplifications, SNVs, Insertions, Deletions, Translocations.

בדיקה פרקטית המתמקדת בגנים בעלי משמעות להחלטות טיפוליות, בהתאם לסוג הגידול ותרופות מאושרות FDA.

בדיקה על דגימת דם מספקת תמונה עדכנית ובזמן אמיתי על כל אוכלוסיות תאי הגידול, כולל מוטציות חדשות שהתפתחו במהלך הטיפולים.

להפקת מקסימום ממצאים בעלי משמעות, באמצעות דגימת דם בנפח של מבחנה בודדת (יכולת הפקת ctDNA מהדגימה גבוהה פי 100 בהשוואה לבדיקות סטדנדרטיות).

איתור בזרם הדם שברי דנ"א (ctDNA) לצורך מעקב אחר יעילות הטיפול או איתור מוקדם של חזרת מחלה.

ניתן לבצע בדיקת מוטציות בודדות, כגון NRAS, KRAS, MSI, NTRK, PDL-1, ALK , ROS1 .

נגן וידאו

הגרורות במוח נעלמו בזכות הקיטרודה: מודיע הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר 

קיטרודה.jpg1
נגן וידאו

אימונותרפיה אושרה ל-15 סוגי סרטן לפי בדיקה גנטית – לבלב, שד, ריאות, מעי גס, קיבה ועוד

נגן וידאו

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה: "פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית"

נגן וידאו

ערוץ 10 – חדשות אופטימיות, רפואה גנטית אישית בסרטן

מחקרים מראים שבדיקה להתאמת הטיפול בסרטן שד, יכולה להפחית שימוש בכימותרפיה בכ-50%.
נגן וידאו

סיפורי הצלחה ודוגמאות אמיתיות של התאמה אישית של הטיפול התרופתי

בדיקות מומלצות עבורך:

אימונותרפיה מתאימה רק לשליש מחולי הסרטן

בדיקת רגישות – שאלות ותשובות

בדיקת רגישות – שאלות ותשובות למה לבצע בדיקה להתאמת הטיפול בסרטן? בדיקה להתאמת הטיפול היא כלי להשגת הטיפול התרופתי היעיל

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.