מהי בדיקת ביופסיה נוזלית?

ביופסיה נוזלית היא אחת ההתפתחויות החשובות ביותר בתחום הסרטן, שמאפשרת לזהות בצורה מדוייקת את המוטציות הגנטיות בגידול של המטופל, להתאים לו טיפול תרופתי באופן אישי וכל זאת ללא צורך בביופסיה פולשנית. 

 

כל מה שצריך זה דגימת דם "פשוטה" – ביופסיה נוזלית. 

 

לבדיקה מספר יתרונות שהופכים אותה לאחד הכלים החזקים והיעילים ביותר בדרך להתאמה אישית של הטיפול התרופתי:

ריצוף גנטי עמוק של גנים בעלי משמעות טיפולית.
 

ריצוף גנטי זו טכנולוגיה חדשנית שמטרתה לזהות מוטציות גנטיות ב-DNA של תאי הגידול הסרטני. אבל כדי לעזור למטופל, לא מספיק רק למצוא מוטציה גנטית, אלא צריך למצוא מוטציה כזו שכנגדה קיימת תרופה ביולוגית ממוקדת מטרה. 


לכן, כשעושים בדיקה גנומית לאיתור מוטציות בגידול הסרטני, חשוב לוודא שבמידה וימצאו מוטציות גנטיות, נדע גם לטפל בהן. 
 

חשוב להבין, ב-DNA של תא סרטן יכולות להיות הרבה מוטציות. אפילו לאנשים בריאים יש תאים (בריאים) שעוברים תהליך של מוטציה. כלומר, יש המון סוגי מוטציות גנטיות, ולא לכולן יש טיפול תרופתי מתאים. לכן, צריך לחפש את המוטציות המיוחדות שעבורם, גם נדע לתת טיפול בהתאם. או במילים אחרות לחפש מוטציות בעלי משמעות טיפולית.

בדיקת חלבון PDL1 בתאי גידול בזרם הדם לזיהוי התאמה לאימונתרפיה, דוגמת קיטרודה, אופדיבו ויירבוי. 

בבדיקת ביופסיה נוזלית של סלמקס ניתן לאתר ולספור גם תאי סרטן בזרם הדם (ולא רק שברי DNA) מה שמאפשר לבדוק נוכחות של חלבון PDL1 המהווה מדד להתאמת החולה לאימונתרפיה.

חולי סרטן המקבלים טיפול תרופתי, לרוב יעברו בדיקת הדמיה בתום תקופת הטיפולים. המטרה של בדיקת ההדמיה היא לקבוע מה הייתה ההשפעה של הטיפול התרופתי על הגידול. 

לעומת זאת, עם הביופסיה הנוזלית של סלמקס, ניתן לבדוק את השפעת הטיפול לכל אורכו. כלומר, כבר במהלך תקופת הטיפול להבין את התועלת שלו ולשנות את אסטרטגיית הטיפול במידת הצורך. 

זה מתאפשר הודות ליכולת הבדיקה לאתר תאי סרטן בזרם הדם (CTC), אפילו בכמויות מאוד קטנות, וגם הודות לעובדה שהביופסיה הנוזלית היא קלה לביצוע ולא חודרנית. 

חזרת מחלה בגידולים סרטניים היא תופעה שכיחה, והאפשרות לזהות חזרת מחלה בשלב מוקדם ככל שניתן היא המפתח לטיפול יעיל ולעצירת התפתחות המחלה.  

 

בבדיקת דם ניתן לזהות חזרת מחלה מוקדם יותר מכל טכנולוגיות ההדמיה השונות (דוגמת -PER CT  או MRI) שמזהות חזרת מחלה רק לאחר שהתפתח גידול מוצק בגודל מינימלי.

באמצעות בדיקת דם ניתן  להקדים תרופה למכה ולעצור את התעוררות המחלה בשלב המוקדם ביותר.

חולים שקיבלו טיפול בעבר וחוששים מחזרת מחלה יכולים להעזר בביופסיה הנוזלית של סלמקס. 

בדיקת ביופסיה נוזלית של סלמקס ניתן לעשות לעיתים תכופות, היא לא פולשנית ולא מצריכה אשפוז, ממש כמו דגימת דם פשוטה שכולנו עושים בקופת החולים.

 

המעקב התדיר מאפשר לדעת אם יש תהליך של חזרת מחלה, לעיתים גם כשמדובר כבר בימים הראשונים של חזרתה. הזיהוי המוקדם מאפשר להתחיל טיפול מהיר, ויעיל לפני התקדמות המחלה ומונע אובדן זמן יקר. 

באמצעות בדיקה מוקדמת במעבדה, ניתן לזהות מראש אלו תרופות, ביולוגיות או אימונותרפיה הן בעלות השפעה מקסימלית על תאי הגידול האישיים, וכך להשיג טיפול מדוייק ויעיל יותר.

במקביל, חוסכים שימוש בתרופות שאינן יעילות המאפשרות למחלה להתפשט, ונמנעים מהתדרדרות הגוף עקב רעילות של טיפולים שאינם יעילים..

 

ביופסיה נוזלית

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו
info@CancerHope.co.il

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו
info@CancerHope.co.il

ביופסיה נוזלית - תחליף לביופסיה, ועוד.

כאשר יש גידול סרטני, שברי DNA מהגידול (CtDNA) מגיעים לזרם הדם. אותם שברים מכילים חומר גנטי הזהה לזה של הגידול הסרטני. כלומר, אותם מאפיינים ביולוגים וגנטיים המצויים בתאי הסרטן, מצויים גם בשברי ה-DNA שעברו לזרם הדם. 

 

וכאן נכנסת לתמונה הביופסיה הנוזלית. 

ביופסיה נוזלית היא מעין דגימת דם חכמה, ובדיוק כמו שבקופת חולים אוספים את דגימת הדם למבחנה, כך גם בביופסיה נוזלית. רק שבמקרה של ביופסיה נוזלית, לתוך המבחנה נאספים לא רק תאים וחומרים אחרים מזרם הדם, אלא גם אותם שברי DNA מהגידול.

 

כשהביופסיה הנוזלית מגיעה למעבדה, שברי ה-DNA מופרדים מיתר החומרים בדם ועוברים תהליך של ריצוף גנטי לאיתור מוטציות גנטיות. בגלל ששברי ה-DNA מכילים את אותו החומר הגנטי כמו זה של הגידול הסרטני, מוטציות גנטיות שימצאו בבדיקה יהיו קיימות גם בגידול הסרטני עצמו. לכן זיהוי המוטציות הגנטיות זה החלק המורכב והחשוב ביותר בתהליך. הוא זה שמאפשר לנו להבין אילו תרופות יהיו היעילות ביותר עבור החולה באופן אישי.

היחידה שגם בודקת התאמה לאימונותרפיה וקיטרודה

כדי לדעת אם לחולה סרטן יהיה יעיל לקבל תרופה מסוג אימונותרפיה דוגמת קיטרודה, אופדיבו או יירבוי, ניתן לבדוק מספר מדדים. אך המדד המוכר ביותר הוא: נוכחות חלבון PDL1.  הבעיה היא, שרוב בדיקות הביופסיה הנוזלית לא יכולות לבדוק נוכחות חלבון, כי כדי לבדוק את הנוכחות של החלבון חייבים להתסכל על תאי הסרטן ולא רק על שברי DNA. 


כדי לפתור את הבעיתיות הזו, פותחה בדיקת ביופסיה נוזלית – Cell Max. 

הביופסיה הנוזלית של Cell Max מחברת בין שתי טכנולוגיות מתקדמות. גם ריצוף גנומי של שברי דנ"א (CtDNA) , וגם ספירה וזיהוי של תאי סרטן שלמים בזרם הדם. 

זיהוי תאי הסרטן בזרם הדם מאפשר לנו לבדוק נוכחות של חלבונים בכלל ושל PDL1 בפרט. 

מעבר לזה, נוכחות התאים מאפשרת לנו לזהות מוקדם אם קיימת מחלה פעילה, אם טיפול תרופתי יעיל או לא וכל זאת ללא צורך בתהליכים כירוגים או בבדיקות הדמיה. 

קבלו חינם את המדריך למחקרים וחידושים בטיפול בסרטן
יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מתי לעשות ביופסיה נוזלית - Cell Max?

הביופסיה הנוזלית החדשנית של מעבדת Cell Max נותנת מענה למקרים הבאים:

 • עבור חולים שלא יכולים לעבור ביופסיה.
 • עבור חולים עם ביופסיה ישנה ולא עדכנית.
 • עבור חולים שלא מתאימים לביופסיה או עם ביופסיה קטנה.
 • עבור חולים המעוניינים לקבל תמונה עדכנית של מצב הגידול.
 • עבור חולים שרוצים ממעקב צמוד אחר יעילות הטיפול שלהם.
 • עבור חולים המעוניינים במעקב צמוד אחר הישנות המחלה.

הביופסיה הנוזלית של Cell Max  זמינה ונגישה מאוד – ממש כמו בדיקת דם פשוטה – בכך מאפשרת מעקב תדיר ולאורך זמן. בבדיקה נעשה ריצוף של חלקי ה- DNA המצויים בזרם של החולה, לזיהוי המוטציות הגנטיות בגידול. בהתאם למוטציות שימצאו בבדיקה, ניתן לקבוע אילו טיפולים תרופתיים יהיו היעילים עבור החולה באופן אישי.

יתרונות מרכזיים לשימוש בביופסיה נוזלית - Cell Max

רפואה מותאמת אישית בסרטן היא תחום שצבר תאוצה בשנים האחרונות מתוך הבנה שסרטן זה שם קוד למגוון רחב של מחלות שכל אחת מהן מתחילה בעקבות מוטציה גנטית ספציפית. אם מצליחים לזהות את אותה מוטציה גנטית, ניתן להתאים כנגדה טיפול תרופתי מתקדם (תרופות ביולוגיות ואימונתרפיה) ויעיל יותר. בבדיקת ביופסיה נוזלית של סלמקס, בעזרת דגימת דם נאספים חלקי DNA מזרם הדם של החולה. דגימת ה-DNA מגיעה למעבדה ושם היא עוברת ריצוף גנטי בטכנולוגיה מתקדמת  המזהה את כלל המוטציות הגנטיות בגידול. בסוף התהליך מתקבל דוח תוצאות שבו מפורטות כל המוטציות הגנטיות הקיימות בגידול ואילו תרופות חדשניות יעילות כנגדן.  

גידולים סרטניים מטבעם, משנים מהר מאוד את המאפיינים הביולוגים שלהם. כך ניתן לפגוש במקרים בהם חולים מפתחים עמידות לתרופה ותוך זמן קצר היא מפסיקה להשפיע. 

 

ביופסיה נוזלית של סלמקס שהיא ממש כמו בדיקת דם פשוטה, לא מערבת הליך כירוגי משמעותי, קלה לביצוע ולא מצריכה אשפוז. לכן, ניתן לבצע אותה באופן תדיר כדי שיהיה מעקב רציף אחר התפתחות הגידול ולאתר מראש טיפול יעיל כנגדו. כך, למרות שהגידול הסרטני משתנה בצורה מהירה, המעקב הצמוד אחר השינויים מאפשר לחולה לקבל טיפול יעיל שתואם בכל רגע נתון את הגידול הנוכחי שלו.

 

מעבר לזה, בשונה מביופסיה כירוגית, ביופסיה נוזלית זולה יחסית לביצוע, לא מצריכה הרדמה או אשפוז בבית החולים ולכן מקלה על החולים שגם ככה עלולים להמצא במצב פיזי ונפשי לא פשוט.

בנוסף, הביופסיה הנוזלית של סלמקס לא רק מאתרת תאי סרטן בזרם הדם, אלא גם בודקת נוכחות חלבונים בתאי הסרטן. כך לדוגמא ניתן לבדוק נוכחות חלבון PDL1 החשוב לקביעת התאמה לאימונותרפיה (דוגמת קיטרודה, אופדיבו ויירבוי). 

 

תאי סרטן, משתנים לעיתים תכופות. זה טיבעה של המחלה וזו גם הסיבה העיקרית לכך שחולי סרטן יכולים לקבל תרופה שתהיה יעילה לתקופה ולאחריה כבר לא, כי תאי הסרטן השתנו והפכו עמידים לטיפול התרופתי. במצבים הללו צריך לשנות טיפול. 

ביוספסיה נוזלית, מספקת תמונה עדכנית של הגידול. כלומר, היא מראה לנו את מצב הגידול ברגע לקיחת הדגימה. כך, גם חולים שהם אחרי טיפול תרופתי ממושך, יכולים לדעת אם תאי הסרטן שלהם ישתנו, ואם הם עמידים לטיפול מסויים או לא. 

מעבר לכך, מכיוון שביופסיה נוזלית קלה מאוד לביצוע ולא פולשנית, היא מאפשרת לעקוב אחרי שינויים בגידול לעיתים תכופות. 

לא כולם יודעים אבל מוטציה גנטית ב-DNA לא בהכרח תוביל לסרטן. גם בקרב אנשים בריאים, מוטציות גנטיות קורות כל הזמן אבל הגוף שלנו יודע להתמודד איתן בעזרת מערכת החיסון. בנוסף, רבות מאותן מוטציות גנטיות קורות באזורים ב-DNA שאין להם שום משמעות קלינית. כלומר, אותו אזור ב-DNA גם אם יש לו חשיבות ביולוגית כלשהי, איש לא יודע לומר מהי. לכן, גם אם מצאנו באזורים הללו מוטציות גנטיות, לא ניתן לטפל בהן, או במילים אחרות – למוטציות הללו אין משמעות טיפולית. 

לשם המחשת החשיבות של המשמעות הטיפולית בבדיקה נחשוב על שני חולי סרטן שכל אחד מהם עשה בדיקה. לאחד נמצאו 100 מוטציות גנטיות אבל באזורים שאין להם משמעות טיפולית, ואילו למטופל השני נמצאה מוטציה אחת בלבד אבל שכנגדה יש טיפול תרופתי יעיל ומוכח מחקרית – משמע מוטציה בעלת משמעות טיפולית. החולה הראשון יקבל טיפול של פרוטוקול טיפול סטנדרטי שלא בטוח ויביא לתוצאות, ואילו החולה השני יקבל טיפול תרופתי המאים לו באופן אישי ובכך יביא לתוצאות טיפול טובות יותר. 

 

היתרון של הביופסיה הנוזלית של סלמקס היא שלא רק שהיא בודקת מספר גבוה של גנים, אלא היא מתמקדת בגנים בעלי משמעות טיפולית בלבד. כדי שאם תמצא מוטציה גנטית ימצא גם טיפול תרופתי יעיל כנגדה. 

מטופלים מספרים - בדיקת ביופסיה נוזלית

ביופסיה נוזלית Cell Max 
טיפול תרופתי מותאם אישית ללא הצורך בביופסיה

בדיקת ביופסיה נוזלית מספקת את כל היתרונות שיש לבדיקות גנטיות להתאמת הטיפול התרופתי, רק ללא הצורך בביצוע ביופסיה פולשנית להוצאת דגימה. הבדיקה נעשית על חלקי DNA מהגידול המצויים בזרם הדם ובכך מהווים את הייצוג העדכני ביותר של הגידול בכל רגע נתון. 

 • בדיקת התאמה לאימונותרפיה וקיטרודה​

בדיקת המדדים MSI ונוכחות חלבון PDL1 לבחינת התאמה לטיפולי אימונותרפיה.

 • בדיקת כל סוגי המוטציות הגנומיות

נבדקים 73 גנים, על פי ההנחיות המוסמכות של ה- NCCN Guidelines האמריקאי, כולל: Amplifications, SNVs, Insertions, Deletions, Translocations.

 • מיפוי עדכני של הגידול ומוטציות חדשות

בדיקה על דגימת דם מספקת תמונה מעודכנת בזמן אמיתי על על כל סוגי תאי הגידול, כולל מוטציות חדשות שהתפתחו במהלך הטיפולים (לדוגמא: מוטציה T790M המתפתחת תוך כדי טיפול בחולי סרטן ריאה ומעידה על עמידות לתרופה טרסבה ודומותיה).

 • טכנולוגיה מקיפה ופורצת דרך

טכנולוגיה המשלבת איתור שברי DNA בזרם הדם (CtDNA)  + תאי סרטן בזרם הדם (CTC), גם כשהם בשכיחות נמוכה מאוד.

 • דיוק מקסימאלי

במחקר שנעשה על 7,000 דגימות הוכחה לבדיקה רמת דיוק גבוהה ביותר של 99.9%.

 • תוצאות מהירות

תהליך מקצועי ויעיל המבטיח קבלת תוך כ-3 שבועות.

 • גנים בעלי משמעות טיפולית

התמקדות בגנים בעלי משמעות להחלטות טיפוליות בהתאם לסוג הגידול.

נגן וידאו

הגרורות במוח נעלמו בזכות הקיטרודה: מודיע הנשיא לשעבר ג'ימי קרטר 

נגן וידאו

ד”ר רוני שפירא מסבירה אחת ולתמיד איך פועלת אימונותרפיה וקיטרודה

נגן וידאו

ערוץ 10 – חדשות אופטימיות, רפואה גנטית אישית בסרטן

נגן וידאו

איך לקבל קיטרודה חינם? כולל מעקב רפואי צמוד

מחקרים מראים שבדיקה להתאמת הטיפול בסרטן שד, יכולה להפחית שימוש בכימותרפיה בכ-50%.
נגן וידאו

סיפורי הצלחה ודוגמאות אמיתיות של התאמה אישית של הטיפול התרופתי

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו
info@CancerHope.co.il

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו
info@CancerHope.co.il

מהי בדיקת CTC ?

בדיקת ה-CTC היא בדיקת ביופסיה נוזלית נוספת, הבודקת את ההשפעה הישירה של תרופות שונות על תאי הגידול. 
כלומר, בעזרת ביופסיה נוזלית נלקחים תאי סרטן מזרם הדם ובמעבדה, מנסים על תאי הסרטן תרופות שונות ובודקים איך מגיבים אליהן תאי הסרטן. התרופות הנבדקות הן תרופות כימותרפיות, תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה ואימונותרפיה (קיטרודה, אופדיבו ויירבוי). 

 

בדיקת CTC ביופסיה נוזלית, היא הבדיקה היחידה בתחום הסרטן המספקת אבחון כפול:

בדיקה גנטית מקיפה – לזיהוי פגמים גנטיים בגידול האישי של המטופל.

מחקר יעילות אישי – בדיקת רמת ההרג של מעל ל-100 תרופות כנגד תאי הגידול: כימותרפיה, תרופות ביולוגיות, קיטרודה ותרופות אימונותרפיה נוספות.

באמצעות בדיקה מוקדמת במעבדה, ניתן לזהות מראש אלו תרופות כימותרפיות, ביולוגיות או אימונותרפיה, 

הן בעלות השפעה מקסימלית על תאי הגידול האישיים, וכך להשיג טיפול מדוייק ויעיל יותר.

במקביל, חוסכים שימוש בתרופות שאינן יעילות המאפשרות למחלה להתפשט, ונמנעים מהתדרדרות הגוף עקב רעילות של טיפולים שאינם יעילים.

הבדיקה אינה פולשנית והיא מבוססת על שיטה של ביופסיה נוזלית. 

טכנולוגיה מתקדמת לאיתור תאי סרטן שהתנתקו מהגידול המקורי לזרם הדם, ועלולים להתפתח לגרורות.

 

בדיקת CTC ביופסיה נוזלית, תסייע לך:

לזהות את שילוב הטיפולים הצפוי להניב את התוצאות המיטביות, עבורך אישית.

תוצאות הבדיקה יאפשרו לצוות הרפואי המטפל בך, לתכנן ולהצליח טוב יותר בטיפול במחלתך.

להמנע מטיפולים רעילים ולא יעילים, הגורמים להתשת הגוף ולהתפשטות המחלה, תוך אובדן זמן יקר.

לבדוק התאמה לקיטרודה ואימונותרפיה כמו גם לכימותרפיה ותרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה.

 

בדיקת CTC בחזית המחקר המדעי

בדיקת CTC והיכולת להתאים טיפול אישי מדוייק ויעיל יותר, נמצאים בחזית המחקר בעולם בשנים האחרונות.

במחקר שפורסם בשנת 2010, על ידי אחד המגזינים המובילים בעולם בתחום הסרטן – International Journal Of Cancer, 

מגזין השייך לארגון בינלאומי, המאגד 760 ארגונים ב-135 מדינות, העוסקים במחקר ובטיפול בסרטן, 

ביקשו החוקרים לבחון את ההתאמה של תוצאות בדיקות CTC במעבדה, לעומת תוצאות הטיפול בפועל על גוף המטופלים.

תוצאות המחקר מעודדות ביותר עבור המטופלים! מתברר כי בדיקות CTC במעבדה, הצליחו לצפות את השפעת הכימותרפיה על גוף המטופלים בדיוק של 98%.