רפואה מותאמת אישית בסרטן​
בדיקת אפיקאפ - סרטן ממקור לא ידוע

בדיקת CUP – בדיקה חדשנית לזיהוי מקור הגידול של סרטן ממקור לא ידוע

עם התואר המפוקפק – הגידול הסרטני החמישי הכי נפוץ בקרב נשים והשמיני הכי נפוץ בקרב גברים, גידול ממקור לא ידוע הוא אחד מסוגי הסרטן הקשים ביותר לטיפול. הסיבה לכך היא די ברורה, הרי קשה לקבוע איזה טיפול לתת כאשר מאפייני הגידול של החולה אינם ברורים. בדיקה מולקולארית לאיתור מקור הגידול מזהה ביותר מ-90% מהחולים היכן התפתח הגידול הראשוני, ובכך מסייעת למנוע טיפולים המתבססים רק על תהליכי ניסוי וטעיה, ולבחור טיפול ביולוגי ממוקד מטרה במקום. 

גידול ממקור לא ידוע מתרחש ב-10% ממקרי הסרטן הגרורתי, ומוגדר כך כאשר מחלה מתגלה בשלב הגרורתי ולא ניתן לקבוע את מקורן של הגרורות. זיהוי מקור הגידול הוא המפתח לאיתור טיפול מותאם אישית – החשוב במיוחד בחולים שהגידול שלהם מבטא מאפיינים ספציפיים הניתנים לטיפול. בדיקה מולקולארית לאיתור מקור הגידול מזהה ביותר מ-90% מהחולים היכן התפתח הגידול הראשוני, ובכך ניתן למנוע טיפולים המתבססים רק על תהליכי ניסוי וטעיה. מעבר לכך, 80% מאותם חולים יכולים להתאים לטיפולים ביולוגים מתקדמים וממוקדי מטרה, כל מה שצריך לעשות הוא לזהות את מקור הגידול ואת המאפיינים הביולוגים הייחודים שלו. 

שמן קנאביס בסרטן
שיטות אבחון סטנדרטיות, מצליחות לזהות רק 30% מהגידולים ממקור לא ידוע (CUP). למרות שאכן קיימות טכניקות מעבדתיות המשפרות במעט את אחוזי ההצלחה, אך הן מבוססות על בדיקות RNA

לזהות את החתימה הייחודית של הגידול שלך

חוקרים במעבדת Ferrer, בראשם פרופ' מנואל אסטלר, גילו כי לכל גידול סרטני יש "חתימה ייחודית". החתימה נמצאת על החומר הגנטי של תאי הגידול (DNA) ובעזרתה ניתן לזהות את האיבר בו התפתחה המחלה.

מהי אותה חתימה?

ה-DNA של תאי הסרטן, עובר תהליכי מתילציה, שמצד אחד הופכים את תאי הסרטן למסוכנים יותר, אך מן הצד הם אלו שעוזרים לנו לזהות את איבר המקור בו החל הגידול. כדי להבין מהי מתילציה, צריך לחזור לשלב הראשון בהתפתחות שלנו – החיבור של ביצית עם זרע. כשהזרע והביצית מתחברים, החומר הגנטי מהזכר, מתחבר לזה של הנקבה וכך נוצר לו תא חדש עם DNA ייחודי. בשלב הבא, התא הזה יתחלק וישתכפל למליארדי תאים חדשים עם מאפיינים ותפקידים שונים שיחד מרכיבים את גופנו. חלק מהתאים יהפכו להיות תאי מערכת העיכול למשל, או תאי עצם, עיניים, מוח וכו'. המשותף לכל אותם תאים, הוא שה-DNA שלהם זהה לחלוטין. אין הבדל בין ה-DNA בתא מערכת עיכול של אדם, לבין ה-DNA שיש לאותו אדם בתא עצם או כל תא אחר בגופו. אז איך בכל זאת תאים עם DNA זהה מקבלים תפקיד שונה לחלוטין? כאן נכנסת לתמונה המתילציה. 

אזורים ב-DNA מרכיבים גנים, הגנים הם מעין "מתכון" ליצירת חלבונים עם תפקודים שונים. מתילציה היא תהליך בו מולקולה מתחברת לאזורים ב-DNA, חיבור שגורם לשיתוק של גנים ספציפיים וכך מונעת יצירה של חלבונים ספציפיים. כלומר, המתילציה יכולה לקבוע באילו "מתכונים" לא יעשה שימוש, ובאילו כן יעשה שימוש. זו הדרך של הגוף שלנו, לוודא שתאים עם DNA זהה לחלוטין, יקבלו תפקידים ומאפיינים שונים לחלוטין.
בהתאם למאפייני המתיליציה של התא, נוכל לקבוע את מקור הגידול.

להשתמש בחתימה הייחודית של הגידול

כאמור, לכל סוג תא יכולה להיות חתימה על ה-DNA – מתילציה – השונה מזו של סוג תא אחר. בבדיקת זיהוי מקור הגידול, משתמשים בדגימת DNA ובטכנולגיה מתקדמת מזהים את המתילציה וקובעים את מקור הגידול. בגלל שמתילציה בתא מערכת עיכול למשל שונה מזו של תא לבלב, מוח או כל איבר אחר, זיהוי שלה מאפשר לנו לזהות היכן התחיל הגידול. בצורה הזו, ניתן להבחין בין גרורות לבין גידול ראשוני – הגרורות נושאות את אותן המתילציות כמו גידול המקור ממנו הן התפתחו.

גידול ממקור לא ידוע CUP
בדיקת CUP לעומת זאת, משתמשת בדגימת DNA. מולקולה יציבה מאוד שניתן לשלוח אותה ישירות מבית-החולים בו נעשתה הביופסיה בצורה מהירה ופשוטה

בדיקת CUP לזיהוי מקור הגידול - על קצה המזלג

שיטות אבחון סטנדרטיות, מצליחות לזהות רק 30% מהגידולים ממקור לא ידוע (CUP). למרות שאכן קיימות טכניקות מעבדתיות המשפרות במעט את אחוזי ההצלחה, אך הן מבוססות על בדיקות RNA. ה-RNA היא מולקולה מאוד רגישה להשפעות סביבתיות,ועד שדגימת RNA מגיעה  למעבדה, ה-RNA  עלול להיהרס לגמרי ולא ניתן יהיה להשתמש בו לצורך הבדיקה. 

בדיקת אפיקאפ לעומת זאת, משתמשת בדגימת DNA. מולקולה יציבה מאוד שניתן לשלוח אותה ישירות מבית-החולים בו נעשתה הביופסיה בצורה מהירה ופשוטה. בנוסף, תוצאות הבדיקה יכולות להיות מסופקות תוך שבוע ימים בלבד. מה שמאוד יעיל במקרים בהם יש צורך להתחיל טיפול אך עדיין אין אבחנה מדוייקת. הבדיקה מצליחה לזהות בלמעלה מ-90% מהמקרים את מקור הגידול, ובכך מסייעת למספר רב של חולים לקבל טיפול יעיל יותר עם תוצאות טובות. 

סרטן ממקור לא ידוע
גם תאים סרטניים עוברים תהליך של מתילציה. הבעיה היא שהמתילציה שהם עוברים גורמת להשתקה של גנים חשובים לבקרת התא

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם