אונקולוגיה מותאמת אישית
טיפול ביולוגי תופעות לוואי

טיפול ביולוגי בסרטן - מה היתרונות ומה חשוב לדעת

לעומת טיפולי הכימותרפיה וההקרנות הפועלים בשיטה כוללנית ובלתי ממוקדת, טיפול ביולוגי בסרטן הוא טיפול חדשני, המאפשר התמקדות ספציפית בתאים סרטניים. בנוסף, תופעות לוואי של תרופות ביולוגיות יהיו פחות חמורות מאלו של טיפולים כימותרפים מקבילים, וזאת הודות למנגנון הפעולה הייחודי שלהן.

טיפול ביולוגי מותאם אישית נחשב לאחד החידושים המשמעותיים ביותר בתחום הטיפול בסרטן. אם בעבר ההתייחסות לגידול הייתה כללית, וכל מטופל קיבל תכנית טיפולים בהתאם למקור הגידול, היום באמצעות בדיקות גנטיות ניתן לזהות את המוטציות השונות שמאפיינות את תאי הגידול ואת המנגנון הביולוגי שלו. 

בהתאם לכך ניתן להתאים לכל חולה את התרופה הביולוגית המתאימה לו ביותר. טיפול ביולוגי מותאם אישית יכול לשפר משמעותית את הפרוגנוזה של המחלה. תופעות לוואי של תרופות ביולוגיות פחות חמורות מאשר תופעות הלוואי של טיפולים כימותרפים מקבילים, דבר שמאפשר מסייע בקבלת תוצאות טיפול טובות יותר.

איך טיפול ביולוגי עובד

טיפול ביולוגי מתבסס על קולטנים וחלבונים שונים המצויים על גבי ממברנת התאים הסרטניים, אך אינם קיימים על גבי תאי הגוף הבריאים. תרופות ביולוגיות מזהות את החלבונים האלו ותוקפות אותם בצורה ממוקדת. בצורה כזו, הטיפול מתמקד רק בתאי הסרטן עם פגיעה נמוכה בתאי הגוף הבריאים.

לעומת זאת, תרופות כימותרפיות, אינן מתמקדות בתאים ספציפיים אלה משפיעות על כל התאים שנמצאים בתהליכי חלוקה.
כתוצאה מכך, התרופה משפיעה לא רק על תאי הסרטן, אלא גם על תאי הגוף שנוטים להתחלק בצורה תכופה יחסית, מה שמסביר תופעות לוואי מוכרות המלוות את הטיפולים הכימותרפיים (דוגמת נשירת שיער, בחילות והקאות). 

תופעות לוואי טיפול ביולוגי – מה חשוב לדעת?

תופעות הלוואי של טיפול ביולוגי אומנם יהיו לרוב פחות משמעותיות מאלו של הקרנות או כימותרפיה, אך הן קיימות וחשוב להכיר אותן. 

הטיפול הביולוגי אומנם ממוקד בתאים הסרטניים, אך כתופעת לוואי נגרם נזק למנגנונים השונים של תאי הגוף הבריאים. מטופלים המקבלים תרופות ביולוגיות כגון: גפיטיניב, אפטיניב וארלוטיניב, עשויים לסבול מפריחה עורית ושלשולים. חלק מהמטופלים מדווחים על עייפות או תופעות של גרד. במקרים נדירים ניתן לראות מטופלים שחווים פגיעה בתפקוד הלב או דלקת ריאות קשה. 

לעיתים טיפול ביולוגי מהווה תחליף לכימותרפיה, אך לרוב הטיפול הביולוגי מגיע כחלק מטיפול המשלב גם כימותרפיה – שילוב המעצים את האפקט הטיפולי ומביא לתוצאות טובות יותר. 

imageedit_1_9634450580
היום באמצעות בדיקות גנטיות ניתן לזהות את המוטציות השונות שמאפיינות את תאי הגידול ואת המנגנון הביולוגי שלו.

תופעות לוואי של תרופות ביולוגיות מוכרות

הטיפול הביולוגי מהווה את אחד מפריצות הדרך החשובות ביותר בחקר הסרטן, אך גם הוא אינו חף מתופעות לוואי. כל תרופה ביולוגית מתמקדת בקולטן (חלבון המצוי על תאים) או בשינוי שחל בחלבון המאפיין תא סרטני, ולכן לכל תרופה יש את תופעות הלוואי האופייניות לה:

 אבסטין (Avastin) ניתנת לרוב בשילוב עם תרופות כימותרפיות נוספות במקרים של סרטן גרורתי. התרופה מונעת היווצרות של כלי דם חדשים (אנגיוגנזה) שאמורים לספק לגידול הסרטני חמצן ואנרגיה. תופעות הלוואי שעלולות להופיע כתוצאה מהטיפול, הן דימומים קלים, הפרשת חלבון בשתן ועלייה בלחץ הדם. במקרים נדירים, התרופה עלולה לגרום להיווצרות של קרישי דם ויצירה של נקב במעי.

 ארביטוקס, סטוקסימאב (Cetuximab ,Erbitux) – מדובר על נוגדן שתפקידו לתקוף קולטן של גורם גדילה (EGFR), המופיע בכמויות גדולות על תאים סרטניים ומסייע להם לגדול ולהתפתח. התרופה הזו משמשת במקרים של סרטן גרורתי של המעי הגס והחלחולת, בצורה עצמאית או בשילוב עם כימותרפיה. היא ניתנת כעירוי לווריד, במקרים נדירים מתפתחת אצל המטופל תגובה אלרגית בזמן העירוי. התגובה מאופיינת בירידה של לחץ הדם ובקשיי נשימה. תופעות לוואי פחות חמורות, כוללות פריחה, כאבי ראש, שלשולים, חום ועייפות.

 וקטיביקס, פניטומומאב (Panitumumab, Vectibix) – מדובר על תרופה ביולוגית הדומה במנגנון הפעולה שלה לארביטוקס. הטיפול גורם לרוב המטופלים לבעיות עור שעלולות להתפתח לזיהומים, רגישות לשמש, עייפות, שלשולים ושינויים בציפורניים. במקרים חמורים, ניתן לראות מטופלים שפיתחו צלקות בריאות כתגובה לטיפול, או תגובות אלרגיות (אם כי פחות חמורות מאשר במקרה של ארביטוקס).

 סטיברגה, רגורפניב (Regorafenib, Stivarga) – התרופה מתמקדת בחלק האנזימטי של קולטנים רבים המאפיינים תאים סרטניים, ובפרט קולטנים ל – VEGF. תפקידה לעכב את יצירתם של כלי דם חדשים שאמורים להזין את הגידול. תופעות הלוואי כוללות מיחושים שונים בגוף, פריחות בכפות הידיים והרגליים והפרעות בתפקודי כבד.

 זלטראפ, אפליברסטפט (Aflibrecept, Zaltrap) – מדובר על קולטן שנקשר ל – VEGF, ובכך מונע את קשירתו לקולטן התקין. הדבר מונע את היווצרותם של כלי דם חדשים, החיוניים להישרדות הגידול. מנגנון הפעולה של זלטראפ דומה לזה של אבסטין, ולכן גם תופעות הלוואי יהיו דומות – עלייה בלחץ הדם והפרשת חלבון בשתן. אך לתרופה זו ישנן תופעות לוואי נדירות יותר, כגון ירידה בספירת הדם ושלשולים.

מטופלים משתפים וכותבים עלינו בגוגל

בחודשיים הקודמים לאבחון, אמא סבלה מכאבים שהחמירו והוקלו בצורה ספונטנית כשבהתחלה לא יחסנו לזה כל כך חשיבות. אך בהמשך הסימפטומים החמירו ונזקקנו לפנות למיון, שם גלינו למרבה הצער את הרע מהכל, גידול.בהתחלה היה... לנו קשה לעכל את המצב החדש, אך בהמשך התחלנו לחשוב בצורה חכמה ופרקטית, כיצד נוכל לעזור לאמא בצורה המיטבית, כמובן מנקודת התחלה כל כך לוחמנית ושלא נוותר למחלה הזאת.קראנו המון ממקורות שונים, התייעצנו עם מומחים וכל הזמן דנו בייחד על צעדי ודרכי הטיפול השונים.ללא ספק, שיטות הטיפול החדשניות והעתידניות המסתמכות על אבחון מולקולרי ורצף גנטי תוך התאמת טיפול אישית היו בראש סדר המחשבה והבירור מול המומחים.למרות שנמסר לנו על ידי המומחים שלפי סוג הגידול שיש לאמא הסיכוי להתאמת טיפול אישי ומציאת גנים שניתן לטפל בהם הינו קלוש, החלטנו עדיין ללכת על זה, ההחלטה התקבלה כמובן ביחד עם הרופא המטפל.התחלנו לחפש חברות שמבצעות בדיקות אלה, קיבלנו המלצה מבית החולים שאנו מטופלים בו על חברה מסוימת שאיתה ניתן לקבל סבסוד ניכר ואף כיסוי מלא על ידי ביטוח המושלם שלנו, אך החלטנו לחפש עוד, עד שהגענו לחברת קנסר הופ.נקבעה לי פגישה עם שלומית המקסימה, המקצועית מאד והמומחית של קנסר הופ.הפגישה הזו הייתה נקודת מפנה ומיד עם סיומה נתנה לי לדעת ולהבין בצורה טובה יותר תחום זה, ואף להתמודד טוב יותר עם המחלה של אמא, וכמובן להבין שזו הבחירה הנכונה.שלומית ליוותה אותנו בכל שלבי הבדיקה, דרך הדס הנהדרת.היא ענתה על כל שאלה, ועל כל בירור, כל הזמן ידענו והרגשנו שיש לנו כתובת, שיש מומחית שמבינה טוב מאד את התחום החדש והעתידני הזה.אחרי פחות משבועיים, כבר היו תוצאות, שהציגו אפשרות טיפולית, ייחודית מאד וכמעט ראשונה מסוגה לסוג הגידול שיש לאמא. אף אחרי שהתוצאות נשלחו לנו, וקיימתי שיחה עם האונקולוג ששיתפתי אותו בפגישתי עם שלומית ובהסבר הכל כך מקצועי שקיבלתי ממנה בפגישת הסבר התוצאות שמתקיימת עם קבלת התוצאות דבר שלא ראיתי אצל מרבית החברות שעורכות בדיקות הריצוף הגנטי, האונקולוג שמח מאד וסמך על האינפורמציה ששלומית סיפקה לנו, ואף דרש סיכום הפגישה עם שלומית לצורך לקיחתה בחשבון בשלבי תכנון הטיפול המותאם אישית עבור אמא.ועל כן, אני פונה לשלומית במיוחד, להדס ולכל צוות ואנשי קנסר הופ בתודה ענקית על עשייתם ומקצועיותם הרבה.תודה רבה לכם, וללא שום ספק ממליץ על קנסר הופ בחום.קראו עוד
s kabha
s kabha
1671313503
איזה אנשים מדהימים!מלבד השירות, יחס עם הרבה רגישות ואמפטיה.זה מאד חשוב ברגעים כאלה.אז המשיכו בעבודת הקודש שלכם ובזכותכם אנשים יהיו בריאים יותר.פשוט תודה!
Katia Naveh
Katia Naveh
1670258473
חברה מקצועית שמבצעת בדיקות חשובות שיכולות לסייע מאד לחולים אונקולוגיים להתאים את הטיפול באופן מיטבי ואישי, ויותר מכך,ממשיכה גם בליווי החולים לאורך הטיפול בייעוץ ובדיקות נוספות
Shimrit Kan
Shimrit Kan
1696253628
ניתן שירות מעולה עם המון אכפתיות ומקצועיות.
Marina Krixeli
Marina Krixeli
1693851285
שלום רב רוצה לציין את העבודה מצויינת של החברה במקרה של אמא שלי נתנו מענה מלא כולל הסבר דאגה והכי חשוב היו ישרים ולא פשוט רצו כסך יעוץ מקצועי ומהנה מהיר תודה רבה אתם מצוינים!!!
Yulia Hovel
Yulia Hovel
1693819098
מקצועיים, שירות מעולה ומאד אמפתיים.
Amit Yakir
Amit Yakir
1691502857
השרות כשמו הוא. נותן תקווה, ליווי מקצועי ומשמעותי ביותר במצבים שיש צורך בחשיבה מותאמת אישית ובשיתוף עם הרופא המטפל.
הקשר עם Cancer Hope התחיל בטופסולוגיה לא מורכבת שעברה מאד בקלות ונקבעה פגישה מהירה עם אחות ללקיחת דם.האחות הגיעה אלי הביתה ולא התרגשה כשספרתי לה שלא הצליחו למצוא לי וריד כמה ימם קודם. ואכן, היא מצאה וריד... מתאים ממש בקלות.הפגישה הנוספת היתה לאחר קבלת התוצאות שללא הסבר לא אמרו לי שום דבר. הפגישה עם שלומית הפכה את אוסף הגרפים למשהו ברור יותר. קיבלנו הסברים ותשובות לכל שאלה.תודה רבה לצוות Cancer Hope . שירות מקצועי ותומך.תודה.קראו עוד
צוות מקצועי, קיבלנו ליווי מלא ויחס אנושי וחם.
Oren Cohen
Oren Cohen
1689693228
כשמו כן הוא, מקצועיות, נדיבות ונגישות . תודה רבה רבה ונהייה בקשר כמובן
Yeudit .haish
Yeudit .haish
1688455416
המלצה אנונימית של מטופלת:10 Stars!Cancer Hope is amazing. It is composed of the kindest staff, whose sole intention is to help people in any way possible. The tests are done quickly and very professionally.... The information and results I received from doing these advanced genomic and CTC tests are helping me tremendously. Most importantly, the staff answers every question and addresses every concern. Even after the testing process, the Cancer Hope staff has kept in touch with me, and has offered their help repeatedly. I am so grateful to every member of the Cancer Hope Staff.😊קראו עוד
הדס כץ
הדס כץ
1687165750
Positive experience. Very warm and caring staff. Highly professional service.
Yosi Shaulson
Yosi Shaulson
1684821283
אני רוצה להודות לcancer hope על השירות המעולה המקצועי והמהיר שקיבלתי, בהחלט עזרו לי לקבל החלטה לגבי הטיפול ההורמונלי שעלי לקחת , כשמם כך הם -נותנים תקווה .תודה מקרב לב.
Shira Abutbul
Shira Abutbul
1684683779
תודה רבה על ההסבר שקיבלתי אחרי קבלת תוצאות. הבנתי טוב יותר את אפשרויות הטיפול שלי והפרוגנוזה
Dganit Shorer
Dganit Shorer
1683020182
קיבלתי דוח התאמה לתרופות בזמן שהובטח לי , קיבלתי הסבר מפורט ומקצועי עם , סיכום והמלצות לטיפול, שרות זמין לכל שאלה,תודה על הצוות מקצועי.
ina zap
ina zap
1681756029
השירות של הדס והצוות מצויין , הסיכומים והמסמכים ברורים , המענה מיידי , אין לי חוות דעת על ההשפעה של הבדיקה על החולה , אולי בעתיד בע״ה
Mickey Ben Nun
Mickey Ben Nun
1681455697
מתן שירות מקצועי , מתחשבים במטופל עוזרים בכל דרך אפשרית .אחרי המון מרדפים אחרי חברות אחרות החברה נתנה לי שירות ודאגה אישי ממליץ בחום.
בדיקה מאוד חשובהחוסכת טיפולים מיותרים ומדייקת טיפולים
בתאל כהן
בתאל כהן
1678097171
יחס מהיר ומקצועי
alina gofman
alina gofman
1671701716
js_loader

קבלו חינם את המדריך למחקרים וחידושים בטיפול בסרטן

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

טיפולים חדשניים בסרטן

קיטרודה ואימונותרפיה פריצת דרך בטיפול בסרטן

פריצת דרך בתחום הסרטן! מדובר בדור חדש ומבטיח של תרופות, המאפשרות למערכת החיסון לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים. חולים השיגו כיווץ משמעותי בגידולים ובחלק מהמקרים עד כדי העלמת הגידולים.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי את לא חייבת כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן