אונקולוגיה מותאמת אישית
תופעות לוואי כימותרפיה, ידיים, קשישים

כימותרפיה ותופעות הלוואי שלה: תשובות מפורטות לשאלות של נלחמים בסרטן

במשך עשרות שנים התרופות הכימותרפיות מסייעות לשיפור תוחלת החיים של חולי סרטן ואיכותם. למרות זאת, טיפולים כימותרפיים עולים בשיחות בעיקר עקב הנטייה שלהם לגרום לתופעות לוואי. בדקנו עבורכם את התשובות לשאלות החשובות ביותר של מטופלים בכימותרפיה בנוגע לתופעות הלוואי בסדרת כתבות. קראו ושתפו.

הסבר קצר - איך עובדות כימותרפיות?

כימותרפיה היא שם כללי לקבוצה של עשרות תרופות שמשרתות את האנושות למלחמה בסרטן במשך יותר מ-60 שנים. למרות שכימותרפיות הן התרופות הוותיקות ביותר לטיפול בסרטן,  הרפואה חוקרת כל העת כימותרפיות חדשות כך שתרופות אלה נעשות יעילות ובטוחות יותר לאורך זמן באופן כללי. 

היום, הטיפול בסוגי סרטן רבים מערב גם תרופות מדורות מתקדמים יותר, כגון טיפולים ביולוגיים ואימונותרפיים, שיותר ויותר מהם מסובסדים בסל הבריאות עבור חולי סרטן בסוגים שונים. עם זאת, רוב החולים בשלבים מתקדמים של המחלה עדיין יקבלו קודם טיפול בכימותרפיה לפני שיקבלו טיפול ביולוגי או אימונותרפי וכפי שנגלה בהמשך- גם תרופות מתקדמות אלה אינן חפות מתופעות לוואי.

חשוב לזכור, מאמר זה, כמו כל החומרים של Cancer Hope, אינם בגדר עצה, המלצה או ייעוץ רפואי ואינם מחליפים ייעוץ רפואי.

למה כימותרפיה גורמת לתופעות לוואי?

אחד ממנגנוני הפעילות העיקרים של טיפולים כימותרפיים הוא פגיעה בתהליכים שונים בתא ובראשם תהליך חלוקת התא. מכיוון שהתאים הסרטניים מתחלקים באופן תכוף, הם נפגעים בצורה קשה על ידי טיפולים כימותרפיים. ומה בנוגע לפגיעה בתאים הבריאים? מכיוון שגם תאים בריאים בגופנו מתחלקים, גם הם יכולים להיפגע מהתרופות הכימותרפיות.

פגיעה זו בתאים הבריאים, בנוסף למנגנונים אחרים, היא זו שגורמת לתופעות הלוואי הקשות של חלק מהתרופות הכימותרפיות.

louis-reed-747388-unsplash
התרופות האימונותרפיות נחשבות בטוחות יותר באופן כללי לעומת כימותרפית מקבילות- אך גם בהן יש תופעות לוואי

מתי מתחילות תופעות לוואי מכימותרפיה?

תופעות הלוואי של הטיפול הכימותרפי יכולות להתחיל שעות עד שבועות מתחילת הטיפול.

הזמן להתחלת תופעות הלוואי תלוי בתופעת הלוואי, בסוג הכימותרפיה, במינון הטיפול ובמאפיינים יחודיים שמבדילים בין חולה לחולה. ככלל, תופעות הלוואי הראשונות יהיו בחילות, הקאות ושלשולים. אם תופעות לוואי אלה יתרחשו, תחוש בהן כבר שעות לאחר סיום הטיפול.
לעיתים, כמו שניתן ללמוד בכתבה המיוחדת שהכנו עבורכם בנוגע לבחילות ולהקאות בזמן טיפולים כימותרפיים, בחילות והקאות יכולות להופיע אף לפני הטיפול עצמו כתגובת 'ציפייה' של הגוף לתופעות הלוואי.

כמה זמן נמשכות תופעות הלוואי של כימותרפיה?

זמן סיום תופעות הלוואי, כמו מועד ההופעה שלהן, תלוי בסוג תופעת הלוואי, סוג הכימותרפיה, כמה זמן הכימותרפיה נשארת בגוף, במינונה ובגורמים שמשתנים בין אדם לאדם. ככלל, ככל שתופעת לוואי תופיע מהר יותר כך היא תחלוף מהר יותר. כלומר, תופעות לוואי כגון בחילות והקאות יוכלו לחלוף כבר תוך ימים בודדים מסיום הטיפול בזמן שצמיחה מחודשת של שיער יכולה לארוך גם שנה לאחר סיום הטיפולים. 

לכן חשוב לדעת שתופעות לוואי מסוימות של כימותרפיה ילוו אותך גם חודשים ושנים לאחר סיום הטיפולים.  

מה הן תופעות הלוואי הנפוצות של כימותרפיה?

תופעות לוואי בטיפול כימותרפיה משתנות מתרופה לתרופה, ממינון למינון ומאדם לאדם. עם זאת, תופעות הלוואי הנפוצות של טיפולים כימותרפיים יכולות לכלול:

1. עייפות
2. בחילות והקאות
3. אובדן שיער והקרחה
4. אובדן תיאבון וכאבים בפה ובגרון
5. דיכוי חיסוני
6. שלשולים ועצירות
7. עקרות

כתבנו עבורכם סקירות מיוחדות עבור תופעות לוואי נבחרות, שכוללות מידע כללי על תופעת הלוואי וכיצד ניתן לצמצם אותה. לחצו על הקישורים לפרטים נוספים.
 
זכרו! בזמן הטיפולים הכימותרפיים גופך יעבור שינויים רבים. יתכן שתחווה תופעות לוואי שונות מאלה אך גם יתכן שלא תחווה כלל אותן.  הרופא המטפל שלך ידריך אותך בנוגע לתופעות הלוואי הייחודיות של כל משטר טיפולים לפני שתתחיל אותו.

האם כל הכימותרפיות אותו הדבר?

לא, לא כל התרופות הכימותרפיות הן אותו הדבר. לכן, טיפולים כימותרפיים מסוימים גורמים לתופעות לוואי שונות.  לפני התחלת כל טיפול כימותרפי יסביר לך הצוות המטפל על תופעות הלוואי הצפויות של הטיפול, כיצד תוכל להתכונן אליהן ואילו מקרים הם בגדר 'נורה אדומה' בהם יהיה עלייך לפנות לסיוע רפואי. 

 

היום, יש בידי הרפואה ידע טוב בנוגע לתופעות הלוואי הסבירות של כל תרופה, אך הרופא שלך לא יוכל לחזות בדיוק באילו תופעות לוואי תתקל ובאיזו עוצמה.

טיפולים כימותרפיים רבים מורכבים מיותר מתרופה כימותרפית אחת. במקרים כאלה, כל אחת מהתרופות יכולה לגרום לתופעות לוואי אחרות או ששילוב התרופות יכול להגביר את הסבירות של תופעות הלוואי ואת עוצמתן.

האם יש קשר בין חומרת תופעות הלוואי להצלחת הטיפול?

לא, אין קשר בין תופעות הלוואי שאתה חש לבין הצלחת הטיפול הכימותרפי נגד התאים הסרטניים. תופעות הלוואי שאתה מרגיש מושפעות מגורמים רבים. גם הצלחת הטיפול מושפעת מהרבה גורמים. גורמים אלה לא חופפים, כך שלא ניתן להסיק שתופעות לוואי קשות או קלות יותר חוזות את השפעת הטיפול על התאים הסרטניים.

martin-brosy-758535-unsplash
למרות תופעות הלוואי, התרופות הכימותרפיות המאושרות לסוג הסרטן שלך הוכיחו יעילות ובטיחות בקבוצות חולים גדולות בניסויים

למה עדיין ממשיכים את הטיפולים הכימותרפיים למרות תופעות הלוואי?

כל התרופות הכימותרפיות בהן נעשה שימוש, גם אלו שגורמות לתופעות לוואי קשות יחסית, נבדקו על אוכלוסיות גדולות של חולי סרטן. 

בניתוח סטיטסטי של כל החולים שטופלו בתרופות בזמן אישורן, נמצא שתרופות כימותרפיות מאושרות מביאות לתועלת רבה יותר לחולה לעומת תופעות הלוואי שהן גורמות להן. 

תועלת זו מתבטאת בדרך כלל בתוחלת חיים ארוכה יותר של המטופלים בכימותרפיה כפי שעלה במחקרים קודמים.
עם זאת, ייתכן בהחלט שעבור חולים מסוימים, תופעות הלוואי של תרופות כימותרפיות יהיו קשות מדי. במקרים כאלה, ייתכן מאוד שהצוות הרפואי שלך יפסיק את הטיפול, יחליף אותו או ישנה את מינון התרופה ואת הרכב מחזורי הטיפול.

 

באילו מקרים עלייך לפנות לעזרה רפואית?

עם תחילת הטיפול הכימותרפי, יסביר לך הצוות המטפל שלך באילו מקרים עלייך לפנות לסיוע רפואי. לרוב, ינתן לך מספר טלפון להתייעצות עם אחות אונקולוגית במשך מרבית שעות היממה. 

על פי החברה האמריקנית לאונקולוגיה קלינית, יש להתקשר לצוות הרפואי שלך מיד בכל אחד מהמצבים הבאים: חום של 38 מעלות צלזיוס או גבוה מכך, רעידות, כאב בחזה או קוצר נשימה, בלבול, כאב ראש מלווה בנוקשות של הצוואר ושתן דמי או עכור.

כמו כן, עלייך להיות ערני במיוחד לסימנים של זיהום, מכיוון שמערכת הזיהום שלך חלשה בזמן הטיפול הכימותרפי. סימנים נפוצים לזיהום כוללים: שיעול, נפיחות או אדמומיות בכל מקום בגוף, כאב ומשקע לבן בחלל הפה או על הלשון, כאב שיניים או חניכיים, כאב גרון, כאב אוזניים, כאב ראש, כאב בטן, כאב על פני העור, שלשול או פצעים סביב פי הטבעת, שתן דמי או עכור, גרד או הפרשה מהנרתיק וכל שינוי שגורם לך להרגיש לא כשורה.

שים לב, בתור אדם המטופל בכימותרפיה, הרגש בנוח לפנות לצוות הרפואי שלך בכל שאלה או התייעצות, גם אם לא נכללים במצבים אלה.

האם גם לאימונותרפיות ולתרופות ביולוגיות יש תופעות לוואי?

כן, גם לאימונותרפיות ולתרופות ביולוגיות יש תופעות לוואי. זאת למרות שתרופות אלה הן לרוב חדשות ומתקדמות יותר ולמרות שהן מתבססות על רתימת מערכת החיסון הטבעית של הגוף. קשה להפיק אמירות גורפות בנוגע לתופעות הלוואי של האימונותרפיות לעומת כימותרפיה. 

עם זאת, מחקרים שהשוו בין כימותרפיות ואימונותרפיות שמיועדות לאותו סוג של סרטן מצאו שהתרופות האימונותרפיות מתאפיינות בפחות תופעות לוואי חמורות לעומת כימותרפיות במסגרת מחקרים שנעשו עד כה. מכיוון שהתרופות האימונותרפיות הן תרופות חדשות, הרפואה ממשיכה לנטר את תופעות הלוואי שלהן ובודקת את השפעתן על הבריאות גם שנים לאחר תחילת הטיפול.

מטופלים משתפים וכותבים עלינו בגוגל

בחודשיים הקודמים לאבחון, אמא סבלה מכאבים שהחמירו והוקלו בצורה ספונטנית כשבהתחלה לא יחסנו לזה כל כך חשיבות. אך בהמשך הסימפטומים החמירו ונזקקנו לפנות למיון, שם גלינו למרבה הצער את הרע מהכל, גידול.בהתחלה היה... לנו קשה לעכל את המצב החדש, אך בהמשך התחלנו לחשוב בצורה חכמה ופרקטית, כיצד נוכל לעזור לאמא בצורה המיטבית, כמובן מנקודת התחלה כל כך לוחמנית ושלא נוותר למחלה הזאת.קראנו המון ממקורות שונים, התייעצנו עם מומחים וכל הזמן דנו בייחד על צעדי ודרכי הטיפול השונים.ללא ספק, שיטות הטיפול החדשניות והעתידניות המסתמכות על אבחון מולקולרי ורצף גנטי תוך התאמת טיפול אישית היו בראש סדר המחשבה והבירור מול המומחים.למרות שנמסר לנו על ידי המומחים שלפי סוג הגידול שיש לאמא הסיכוי להתאמת טיפול אישי ומציאת גנים שניתן לטפל בהם הינו קלוש, החלטנו עדיין ללכת על זה, ההחלטה התקבלה כמובן ביחד עם הרופא המטפל.התחלנו לחפש חברות שמבצעות בדיקות אלה, קיבלנו המלצה מבית החולים שאנו מטופלים בו על חברה מסוימת שאיתה ניתן לקבל סבסוד ניכר ואף כיסוי מלא על ידי ביטוח המושלם שלנו, אך החלטנו לחפש עוד, עד שהגענו לחברת קנסר הופ.נקבעה לי פגישה עם שלומית המקסימה, המקצועית מאד והמומחית של קנסר הופ.הפגישה הזו הייתה נקודת מפנה ומיד עם סיומה נתנה לי לדעת ולהבין בצורה טובה יותר תחום זה, ואף להתמודד טוב יותר עם המחלה של אמא, וכמובן להבין שזו הבחירה הנכונה.שלומית ליוותה אותנו בכל שלבי הבדיקה, דרך הדס הנהדרת.היא ענתה על כל שאלה, ועל כל בירור, כל הזמן ידענו והרגשנו שיש לנו כתובת, שיש מומחית שמבינה טוב מאד את התחום החדש והעתידני הזה.אחרי פחות משבועיים, כבר היו תוצאות, שהציגו אפשרות טיפולית, ייחודית מאד וכמעט ראשונה מסוגה לסוג הגידול שיש לאמא. אף אחרי שהתוצאות נשלחו לנו, וקיימתי שיחה עם האונקולוג ששיתפתי אותו בפגישתי עם שלומית ובהסבר הכל כך מקצועי שקיבלתי ממנה בפגישת הסבר התוצאות שמתקיימת עם קבלת התוצאות דבר שלא ראיתי אצל מרבית החברות שעורכות בדיקות הריצוף הגנטי, האונקולוג שמח מאד וסמך על האינפורמציה ששלומית סיפקה לנו, ואף דרש סיכום הפגישה עם שלומית לצורך לקיחתה בחשבון בשלבי תכנון הטיפול המותאם אישית עבור אמא.ועל כן, אני פונה לשלומית במיוחד, להדס ולכל צוות ואנשי קנסר הופ בתודה ענקית על עשייתם ומקצועיותם הרבה.תודה רבה לכם, וללא שום ספק ממליץ על קנסר הופ בחום.קראו עוד
s kabha
s kabha
1671313503
איזה אנשים מדהימים!מלבד השירות, יחס עם הרבה רגישות ואמפטיה.זה מאד חשוב ברגעים כאלה.אז המשיכו בעבודת הקודש שלכם ובזכותכם אנשים יהיו בריאים יותר.פשוט תודה!
Katia Naveh
Katia Naveh
1670258473
חברה מקצועית שמבצעת בדיקות חשובות שיכולות לסייע מאד לחולים אונקולוגיים להתאים את הטיפול באופן מיטבי ואישי, ויותר מכך,ממשיכה גם בליווי החולים לאורך הטיפול בייעוץ ובדיקות נוספות
Shimrit Kan
Shimrit Kan
1696253628
ניתן שירות מעולה עם המון אכפתיות ומקצועיות.
Marina Krixeli
Marina Krixeli
1693851285
שלום רב רוצה לציין את העבודה מצויינת של החברה במקרה של אמא שלי נתנו מענה מלא כולל הסבר דאגה והכי חשוב היו ישרים ולא פשוט רצו כסך יעוץ מקצועי ומהנה מהיר תודה רבה אתם מצוינים!!!
Yulia Hovel
Yulia Hovel
1693819098
מקצועיים, שירות מעולה ומאד אמפתיים.
Amit Yakir
Amit Yakir
1691502857
השרות כשמו הוא. נותן תקווה, ליווי מקצועי ומשמעותי ביותר במצבים שיש צורך בחשיבה מותאמת אישית ובשיתוף עם הרופא המטפל.
הקשר עם Cancer Hope התחיל בטופסולוגיה לא מורכבת שעברה מאד בקלות ונקבעה פגישה מהירה עם אחות ללקיחת דם.האחות הגיעה אלי הביתה ולא התרגשה כשספרתי לה שלא הצליחו למצוא לי וריד כמה ימם קודם. ואכן, היא מצאה וריד... מתאים ממש בקלות.הפגישה הנוספת היתה לאחר קבלת התוצאות שללא הסבר לא אמרו לי שום דבר. הפגישה עם שלומית הפכה את אוסף הגרפים למשהו ברור יותר. קיבלנו הסברים ותשובות לכל שאלה.תודה רבה לצוות Cancer Hope . שירות מקצועי ותומך.תודה.קראו עוד
צוות מקצועי, קיבלנו ליווי מלא ויחס אנושי וחם.
Oren Cohen
Oren Cohen
1689693228
כשמו כן הוא, מקצועיות, נדיבות ונגישות . תודה רבה רבה ונהייה בקשר כמובן
Yeudit .haish
Yeudit .haish
1688455416
המלצה אנונימית של מטופלת:10 Stars!Cancer Hope is amazing. It is composed of the kindest staff, whose sole intention is to help people in any way possible. The tests are done quickly and very professionally.... The information and results I received from doing these advanced genomic and CTC tests are helping me tremendously. Most importantly, the staff answers every question and addresses every concern. Even after the testing process, the Cancer Hope staff has kept in touch with me, and has offered their help repeatedly. I am so grateful to every member of the Cancer Hope Staff.😊קראו עוד
הדס כץ
הדס כץ
1687165750
Positive experience. Very warm and caring staff. Highly professional service.
Yosi Shaulson
Yosi Shaulson
1684821283
אני רוצה להודות לcancer hope על השירות המעולה המקצועי והמהיר שקיבלתי, בהחלט עזרו לי לקבל החלטה לגבי הטיפול ההורמונלי שעלי לקחת , כשמם כך הם -נותנים תקווה .תודה מקרב לב.
Shira Abutbul
Shira Abutbul
1684683779
תודה רבה על ההסבר שקיבלתי אחרי קבלת תוצאות. הבנתי טוב יותר את אפשרויות הטיפול שלי והפרוגנוזה
Dganit Shorer
Dganit Shorer
1683020182
קיבלתי דוח התאמה לתרופות בזמן שהובטח לי , קיבלתי הסבר מפורט ומקצועי עם , סיכום והמלצות לטיפול, שרות זמין לכל שאלה,תודה על הצוות מקצועי.
ina zap
ina zap
1681756029
השירות של הדס והצוות מצויין , הסיכומים והמסמכים ברורים , המענה מיידי , אין לי חוות דעת על ההשפעה של הבדיקה על החולה , אולי בעתיד בע״ה
Mickey Ben Nun
Mickey Ben Nun
1681455697
מתן שירות מקצועי , מתחשבים במטופל עוזרים בכל דרך אפשרית .אחרי המון מרדפים אחרי חברות אחרות החברה נתנה לי שירות ודאגה אישי ממליץ בחום.
בדיקה מאוד חשובהחוסכת טיפולים מיותרים ומדייקת טיפולים
בתאל כהן
בתאל כהן
1678097171
יחס מהיר ומקצועי
alina gofman
alina gofman
1671701716
js_loader

קבלו חינם את המדריך למחקרים וחידושים בטיפול בסרטן

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

טיפולים חדשניים בסרטן

קיטרודה ואימונותרפיה פריצת דרך בטיפול בסרטן

פריצת דרך בתחום הסרטן! מדובר בדור חדש ומבטיח של תרופות, המאפשרות למערכת החיסון לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים. חולים השיגו כיווץ משמעותי בגידולים ובחלק מהמקרים עד כדי העלמת הגידולים.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי את לא חייבת כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן