רפואה מותאמת אישית בסרטן​
לבלב ירוק

סרטן הלבלב: תוחלת חיים

סרטן הלבלב נחשב לאחד מסוגי הסרטן המורכבים ביותר לטיפול- עם תוחלת חיים מוגבלת. עם זאת, חשוב לדעת, שתוחלת החיים בסרטן לבלב מושפעת מגורמים רבים: חלקם בשליטתנו וחלקם יכולים גם להשפיע עליה לטובה. בסקירה זו נכיר את הגורמים שמשפיעים על תוחלת החיים עם סרטן לבלב וכיצד ניתן להשפיע עליהם.

לאחר האבחנה במחלת הסרטן, אחד מפרטי המידע המשמעותיים ביותר שאנחנו מחפשים הוא תוחלת החיים הצפויה של סרטן הלבלב, הקרויה בשפה הרפואית פרוגנוזה (Prognosis). הערכה זו חשובה למטופלים ולבני משפחתם על מנת להפיג את חוסר הוודאות, לקבל החלטות חשובות בנוגע למשפחה ולעבודה, אך היא גם חשובה לרופא או הרופאה המטפלים, שכן הערכות אלו משפיעות על סוגי הטיפולים עליהם ימליצו.

חשוב לזכור שלא כולם מעוניינים לדעת את תוחלת החיים שצפויה במצבם, במיוחד כאשר לא ניתן לחזות אותה באופן מדויק. בכתבה שלפניכם אמנם הבאנו נתונים ממקורות אמינים, אך חשוב לדעת שגם הסטטיסטיקה המתקדמת ביותר לא יכולה לחזות במדויק תוחלת חיים צפויה עם מחלה כלשהי, גם לא עם סרטן לבלב. 

איך מעריכים את תוחלת החיים של סרטן הלבלב?

הערכת תוחלת חיים בסרטן הלבלב מתבצעת על בסיס בחינה של נתונים סטטיסטיים של חולים שאובחנו במצב דומה בעבר והשוואה של מאפייני המטופל אליהם.

במחלת הסרטן מכל סוג, נהוג להשתמש במושג ׳שרידות 5 שנים לפחות לאחר האבחנה' על מנת להעריך את תוחלת החיים הצפויה לצד המחלה.

מושג זה מייצג, למעשה, את החלק של החולים שאובחנו במצב דומה ושרדו לפחות 5 שנים מהאבחון מתוך כלל המטופלים שאובחנו במחלה. מדוע בחרו בעולם להתמקד דווקא ב-5 שנים לאחר האבחון? מכיוון שזו התקופה שבה צפויה עיקר ההשפעה של אבחון במחלה ממארת על תוחלת החיים.

נמצא שמספר משתנים משפיעים על תוחלת החיים הצפויה במי שאובחנו עם סרטן לבלב:

סוג סרטן הלבלב - סרטן לבלב היא לא מחלה אחת

בלבלב, בדומה לאיברים אחרים, עשויים להתפתח מספר סוגי סרטן. 

על מנת לסווג את סוגי הסרטן בלבלב, יש צורך להכיר את מבנה הלבלב ואת תפקידו: הלבלב הוא איבר מאורך הממוקם בסמוך לקיבה. ניתן לחלק את אזורי הלבלב לראש, גוף וזנב. תפקידי הלבלב כולל ייצור אנזימי עיכול, ובנוסף להם גם ייצור הורמונים (כגון אינסולין). תפקידים אלו נעשים באמצעות תאים מסוגים שונים שמרכיבים את הלבלבתאים שמייצרים הורמונים, תאים שמייצרים מיצי עיכול ותאי צינורות

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

סוגי סרטן הלבלב משתנים לפי סוג התא ממנו הסרטן התפתח

בסרטן לבלב, הסוג הנפוץ ביותר (כ-85%  מהמקרים) הוא אדנוקרצינומה (Adenocarinoma). סוג זה מתפתח בצינוריות הלבלב, אשר תפקידן הוא הובלת אנזימי העיכול אל המעי. משום שזהו הסרטן הנפוץ ביותר בלבלב, לרוב כאשר מדברים על סרטן לבלב מתכוונים לסוג זה שיעור המטופלים שחיים 5 שנים לפחות לאחר אבחנת סוג סרטן זה נעה בין3%  ל-29% מהמאובחנים. כלומר, במחקרים שונים, נמצא שבין 3% לבין 29% מהמטופלים בסרטן לבלב חיים עם המחלה לפחות 5 שנים מהאבחנה. מלבד הסרטן הנפוץ, אדנוקרצינומה, ישנם גידולים נוספים העשויים להתפתח בתאים אחרים שבלבלב, כגון גידולים נוירואנדוקריניים אשר מתפתחים בתאי הלבלב המייצרים הורמונים כגון אינסולין. גידולים אלה מהווים פחות מ-5% מכלל האבחנות בסרטן לבלב סוג זה מאפיין מחלות סרטן תורשתיות במשפחה, אשר מגבירות את הסיכון לחלות בסרטן באיברים שונים (לדוגמה, התסמונת המכונה MEN1). ככלל, סוג זה מאופיין בתוחלת חיים ארוכה יותר מאדנוקרצינומה: מחקרים קודמים מצאו שכ- 45% מכלל החולים בגידולים נוירואנדוקריניים בלבלב יחיו ב-10 השנים לאחר אבחנתם במחלה.
  1. גידולים ציסטיים: ציסטות הן מבנים דמויי שק המלאים בנוזל. הציסטות יכולות לגדול באיברים רבים בגוף, ביניהם הלבלב.רוב הגידולים הציסטיים בלבלב הם שפירים, והם יחסית נפוצים. עם זאת, לעיתים הגידולים הללו עשויים להפוך לממאירים. גם בקרב הגידולים הציסטיים ישנם מספר סוגים הנבדלים זה מזה ביכולת להפוך לממאירים. נהוג לחשוב שגידול ציסטי שהפך לממאיר הוא פחות 'אלים' מהסוג השכיח של סרטן הלבלב (Adenocarcinoma): מקרב אלו אשר אצלם סרטן הלבלב התפתח מציסטות, שיעור ההישרדות ל-6 שנים לפחות הוא 36%.
  2. לימפומה בלבלב: גידול נדיר (פחות מ– 1% מכלל גידולי הלבלב), המתפתח בתאי מערכת החיסון הנמצאים בלבלב. סוג זה של גידול הוא בעל תוחלת חיים (פרוגנוזה) טובה – בקרב המטופלים אשר עברו ניתוח וכימותרפיה, כ-94% חיו למשך 5 שנים לפחות לאחר האבחנה.

מיקום הסרטן והשפעתו על תוחלת החיים בסרטן לבלב

בנוסף לסוג הסרטן, נתון חשוב שיכול להשפיע על תוחלת החיים הוא מיקום הגידול בלבלב עצמו. גידול עשוי להתפתח בכל חלקי הלבלב, כאשר האזור הנפוץ ביותר הוא בראש הלבלב. בחלק מהמקרים, גידול הממוקם בראש הלבלב יהיה פחות אגרסיבי מגידול בשאר אזורי הלבלב. הסבר אפשרי לכך הוא שגידולים המתפתחים בגוף הלבלב או בזנבו, נוטים להתגלות בשלב מתקדם מאוד, משום שגידולים במיקומים אלו לרוב יגרמו לסימפטומים רק בשלב מתקדם. בשלב זה, אפשרויות הטיפול נוטות להיות מצומצמות יותר. בניגוד להם, גידול בראש הלבלב יכול לגרום לתסמינים מוקדם יותר, ולהוביל לאבחון מוקדם יותר.

שלבי הסרטן השונים ומשמעותם

לאחר האבחון בסרטן מכל סוג, הרופא או הרופאה המטפלים יקבעו מהו שלב המחלה על פי קווים מנחים ביןלאומיים עדכניים. קביעת שלב המחלה מתבצעת בעיקר באמצעות שימוש באמצעי הדמיה (כגון CT), ולוקחת בחשבון מספר גורמים עיקריים:

  1. ממדי הגידול.
  2. אם הגידול התפשט לבלוטות לימפה.
  3. האם הגידול התפשט לאיברים אחרים כלומר האם ישנן גרורות.

את שלבי המחלה נהוג לתאר באמצעות המספרים 1-4, כאשר שלב 1 מתאר את השלב הראשוני של המחלה טרם התפשטותה מחוץ ללבלב, ושלב 4 מתאר כי הגידול התפשט לאזורים אחרים (גרורות). לאורך המחלה ניתן לעדכן את השלב על פי התקדמות המחלה

ככל שהשלב נמוך יותר כך עולה הסיכוי לשליטה טובה יותר במחלה ואף לנסיגתה מה שנהוג לסווג כ'גילוי מוקדםאו ׳אבחון מוקדם׳. משמעות אבחון המחלה בשלבים המוקדמים היא שניתן להציע למטופלים אפשרויות טיפוליות מגוונות ויעילות יותר, ובראשן ניתוח, שיכול אף להביא להוצאה שלמה של הגידול.

מחקרים שניסו לבחון את הקשר בין שלבי סרטן לבלב לבין תוחלת החיים מצאו את הממצאים הבאים:

  1. סרטן לבלב בשלב 1: כ61% מהמטופלים חיו לפחות בחמש השנים שלאחר אבחונם
  2. סרטן לבלב בשלב 2: כ-25% מהמטופלים חיו לפחות בחמש השנים שלאחר אבחונם
  3. סרטן לבלב בשלבים 3 ו-4: כ-5% מהמטופלים חיו לפחות בחמש השנים שלאחר אבחונם

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

מעורבות קשריות לימפה

קשריות לימפה (Lymph node) מהוות חלק חשוב ותקין מהמערכת החיסונית, וניתן למצוא אותן בכל הגוף. קשריות הלימפה מהוות מעין 'צומת' דרכו התאים הסרטניים עוברים ומתפשטים לשאר הגוף. לכן, הימצאות תאים סרטניים בקשריות הוא נתון חשוב בקביעת יכולת ההתפשטות של הגידול ויצירת גרורות, ויתבטא בשלב המחלהתוחלת החיים הצפויה מושפעת באופן משמעותי כאשר ישנה מעורבות של בלוטות הלימפה.

מחקרים מצאו שבקרב מטופלים אצלם הסרטן לא התפשט אל בלוטות הלימפה, 30% חיו לפחות 5 שנים לאחר האבחנה. לעומת זאת, אצל מטופלים אשר התאים הסרטניים כבר התפשטו לבלוטות אלו, כ-10% חיו בתום 5 שנים מאבחנתם.

מלבד המעורבות עצמה של בלוטות הלימפה, נהוג היום לקחת בחשבון גם את מספר הבלוטות המעורבות בעת קביעת שלב המחלה, וזאת מכיוון שנתון זה עשוי להשפיע על תוחלת החיים הצפויה: ככל שיותר בלוטות לימפה ברחבי הגוף מכילות תאים סרטניים, כך סביר שהערכת תוחלת החיים תרד.

קשר בין רמת הסמנים לבין תוחלת החיים

חלק מהגידולים הסרטניים מפרישים אל זרם הדם סמנים ייחודיים הנקראים מרקרים. סמנים אלו משמשים להערכת מצב המחלה. בגידולי לבלב, המרקר העיקרי בשימוש נקרא CA19-9. כחלק מתהליך האבחון בסרטן לבלב, נמדדת רמתו של מרקר זה בדמו של המטופל

מלבד סיוע באבחון המחלה, רמות ה CA19-9 משמשות גם להערכת חומרת המחלה: מחקרים מצאו כי ככל שרמת הסמן נמוכה יותר, חומרת המחלה נמוכה יותר ותוחלת החיים הצפויה גבוהה יותר.

imageedit_5_3434380654
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

תוחלת החיים הצפויה בסרטן לבלב לאחר ניתוח

הסרה ניתוחית של הגידול היא האופציה היחידה כיום העשויה להוביל לריפוי מלא מהמחלהבמרבית המקרים המחלה מתגלה בשלב מתקדם, כאשר הגידול מתפשט, דבר אשר מביא לפגיעה ביעילות הניתוח ולוויתור עליו. משום שפעמים רבות סרטן לבלב מתגלה בשלב מתקדם, רק כ-15-20% מהמטופלים המאובחנים בסרטן הלבלב יוגדרו כ׳מועמדים לניתוח׳ יש לציין כי בשנים האחרונות גדל מספר המטופלים המועמדים לניתוח, זאת בין היתר בשל גישה טיפולית המכונה נאואדג׳ובנט (Neoadjuvant): בגישה זו, מטופלים אשר אינם מועמדים לניתוח בשל ממדי הגידול, מקבלים טיפול תרופתי אשר מטרתו היא הקטנת ממדי הגידול, עד לגודל הניתן להסיר באופן ניתוחי מחקרים מצאו שכ-25-30% מכלל המטופלים אשר עברו הסרה ניתוחית של הגידול יחיו ב-5 השנים שלאחר אבחנתם.

תכונות ביולוגיות ומולקולריות

כמו בסוגי סרטן אחרים, גם בסרטן לבלב ישנה משמעות רבה לגנטיקה: מוטציות מסוימות עוברות בתורשה ועשויות להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן לבלב. לדוגמה, המוטציה בגנים 1/2BRCA , הנפוצה בקרב מוצאים מסוימים בארץ, עשויה להגדיל את הסיכון לחלות בסרטן לבלב. איתור מוטציות אלה עשוי לעזור בגילוי מוקדם של סרטן הלבלב, ובכך להעלות באופן משמעותי את יכולת ההתמודדות עם המחלה.

בנוסף לכך, שינויים גנטיים עשויים להשפיע על הגידול ועל מבנהו – מוטציות שונות גורמות לייצור תכונות מסוימות בגידול עצמו, גם בלי שנולדנו איתן. תכונות אלו עשויות לגרום לתרופות מסוימות להיות יעילות יותר במלחמה כנגד הגידול, ובכך לשפר את תוחלת החיים עם המחלה. לדוגמה, התרופה האימונותרפית קיטורדה (Keytruda) אשר נמצאה כמסייעת לחולי סרטן לבלב אשר אצלם נמצאו מנגנונים תאיים מיוחדים שנקראים MMR ו – MSI. מנגנונים אלה באים לידי ביטוי רק בחלק קטן מהמטופלים והם אלה שהופכים את התאים הסרטניים לפגיעים לתרופה. לכן התרופה ניתנת למי שביצע בדיקות מתקדמות שאיתרו את מנגנונים אלה בתאי הגידול שלו. 

קנסר הופ מסייעת למטופלים עם אבחנה של סרטן לבלב לקבל את מלוא המידע בנוגע לאפשרויות התאמת הטיפול בהתאם לפרופיל הביולוגי והמולקולרי הייחודי לכל אחד. נטילת הדגימות מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה, ללא צורך בביופסיה חוזרת מהגידול או מהגרורות.

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם