רפואה מותאמת אישית בסרטן​
מחקר-TAPUR (1)

סרטן בזנב הלבלב

כאשר מדברים על סרטן לבלב, נהוג להבדיל בין הגידולים המצויים בראש הלבלב לעומת אלו אשר נמצאים בזנב הלבלב. ייתכן שההבדל במיקום גם יכול להשפיע על מהלך המחלה. לרוב, סרטן בזנב הלבלב נחשב כגידול המוביל לתוחלת חיים קצרה יותר, אך מספר מחקרים חדשים מערערים על טענה זו.

ההבדלים בין סרטן בזנב הלבלב לעומת ראש הלבלב

בלבלב קיימים שני מיקומים עיקריים בהם מתפתחים גידולים סרטניים: בראש הלבלב ובזנבו. חלוקה זו היא תוצאה של מבנהו המאורך של הלבלב, שהוא איבר הממוקם בבטן העליונה, מאחורי הקיבה. גידולים בזנב הלבלב מהווים את האחוז הקטן יותר מקרב גידולי הלבלב (כ-15% בלבד מכלל מקרי המחלה). עיקר הגידולים ממוקמים בראש הלבלב, וישנם גידולים המערבים את הלבלב לכל אורכו. 

לרוב, נהוג להתייחס אל גידולים בזנב הלבלב כאל אגרסיביים יותר בהשוואה לגידולים בראש הלבלב. הסיבה לכך נובעת מההנחה שגידול בזנב הלבלב נוטה להתגלות בשלב מתקדם יותר של המחלה, בהשוואה לגידול בראש הלבלב. וכאשר גידול מתגלה בשלב מתקדם יותר- כך אפשרויות הטיפול בו מוגבלות יותר.

הסיבה לכך שגידול בראש הלבלב מתגלה לעיתים מוקדם יותר לעומת גידול בזנבו, היא שמבחינת מיקומו האנטומי בגוף, ראש הלבלב נמצא בקרבה גדולה יותר לאיברים חשובים אחרים. קרבה זו עשויה להפריע לתפקודם התקין של איברים אלו, וכך לייצר סימפטומים אשר יעודדו את המטופל לפנות לרופא/ה ולהגיע לאבחנה. משום שזנב הלבלב מרוחק יותר משאר איברי הבטן, ייתכן שגידול המתפתח שם יצליח 'להסתתר' לזמן ממושך ויראה סימני מחלה רק בשלב מאוחר יותר. 

בשל העובדה כי ככל שהגידול מתקדם, כך היכולת הטיפולית מצטמצמת, הגילוי המאוחר של המחלה יקשה על היכולת לשלוט במחלה ועשוי להשפיע על תוחלת החיים הצפויה עם המחלה. מכיוון שגילוי מוקדם הוא אחד מהמשתנים החשובים ביותר המשפיעים על תוחלת החיים הצפויה בעקבות סרטן לבלב, התפיסה המקובלת היא שגידול בזנב הלבלב נחשב לקשה ומאתגר יותר בהשוואה לגידול בראש הלבלב. 

טענה זו היא ככל הנראה נכונה כאשר מדובר בסרטן מפושט, מצב בו הגידול שלח גרורות והתפשט לאיברים מרוחקים. עם זאת, מספר חוקרים טוענים כי בשלבים מוקדמים יותר של המחלה, דווקא סרטן בזנב הלבלב עשוי להיות פחות אגרסיבי ולהוביל לתוחלת חיים ארוכה יותר עם סרטן הלבלב. 

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

אתם מוזמנים אלינו ליעוץ להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל. השאירו את הפרטים בטופס שמופיע בעמוד או בווצאפ ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

המאפיינים הייחודיים לסרטן בזנב הלבלב

כאמור, גידולים בזנב הלבלב נוטים להתגלות בשלב יחסית מתקדם, בו הגידול כבר התפשט לקשריות לימפה וכן לאיברים מרוחקים. ישנם מחקרים הטוענים כי סרטן בזנב הלבלב נוטה להיות אגרסיבי יותר ונוטה להתפשט באופן מהיר לשאר הגוף. מספר מחקרים המחזקים טענות אלו מצביעים על שינויים מבניים ברמה התאית בין גידולים בראש הלבלב לבין אלו בזנב הלבלב.

שינויים אלו לדוגמה הם סוג התאים האופייניים לסרטן בזנב הלבלב הם תאים מסוג 'תאי קשקש' (squamous cells) וכן נוכחות מוטציות גנטיות שונות, כגון מוטציות מסוג KRAS (המוכרות לחוקרי הסרטן ונמצאות גם בסוגי סרטן אחרים). 

 השינויים הללו מעידים כי הגידולים בראש הלבלב ובזנבו אינם זהים זה לזה. העובדה כי קיימים מאפיינים שונים לכל אחד מהם מלמדת אותנו כי יתכן וגם הגישה הטיפולית צריכה להיות שונה בין הסוגים, באופן היאפשר טיפול ממוקד למאפיינים הייחודיים לכל גידול, במיוחד לאור המידע שמרמז על הבדלים גנטיים בין הסוגים.

 כיום ידוע שיש מאפיינים גנטיים מיוחדים לכל גידול סרטני, שבאים לידי ביטוי באופן שונה בין מטופל למטופל. איתור של מאפיינים גנטיים מיוחדים אלה, יכול לסייע להתאים למטופלים המתאימים טיפול תרופתי מתקדם לסרטן שממוקד בשינויים שייחודיים לכל אחד מהם. 

Human,Body,Organs,Anatomy,(pancreas).,3d
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי! להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי! להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

גילויים עדכניים בתחום גידולי זנב הלבלב

על אף הנתונים הטוענים לאגרסיביות גבוהה יותר של גידולים בזנב הלבלב, מחקרים חדשים טוענים כי בשלבים מסוימים של הגידול, דווקא גידול הממוקם בזנב הלבלב הראה מחלה פחות אגרסיבית העשויה לאפשר תוחלת חיים ארוכה יותר.
יש לציין כי מחקר זה התמקד בגידולי לבלב בשלביהם הראשונים, כאשר הגידול עדיין קטן ממדים ולא התפשט באמצעות גרורות.

בנוסף לכך, נמצא כי במקרים בהם הגידול התגלה בשלב בו ניתן להסירו באמצעות ניתוח, דווקא המטופלים אשר גידולם היה ממוקם בזנב הלבלב הראו תוחלת חיים ארוכה יותר. ככל הנראה הסיבה לכך היא העובדה כי זנב הלבלב מרוחק יותר מאיברים חשובים אחרים וכלי דם גדולים. כך מהלך הניתוח פשוט יותר בהשוואה לניתוח בראש הלבלב, דבר העשוי לשפר את תוצאות הניתוח. עם זאת, בשל העובדה כי לרוב סוג זה נוטה להתגלות בשלב מאוחר יותר, בו האופציה הניתוחית בעייתית יותר, בדרך כלל הסרה ניתוחית של גידול לבלב תהיה הסרה מראש הלבלב.

כמו כן, יתכן וגידולים בזנב הלבלב פחות נוטים לחזור אחרי הסרה ניתוחית בהשוואה לגידולים בראש הלבלב. כאשר בוחנים את סיכויי ההישנות (חזרה) של הסרטן לאחר הסרה ניתוחית, בשנתיים שלאחר ההסרה 37.5% מהגידולים בזנב הלבלב חזרו, לעומת 65.6% מהגידולים בראש הלבלב. 

על אף כל זאת, הנתונים כיום מלמדים אותנו כי בקרב מטופלים שאובחנו עם סרטן בזנב הלבלב נמצאה תמותה גבוהה יותר. יתכן והגורם לכך הוא כי ניתן לראות שסרטן בזנב הלבלב מאפיין מטופלים מבוגרים יותר באופן יחסי לעומת סרטן בראש הלבלב. מכיוון שגיל הוא משתנה מהותי בתוחלת החיים הצפויה בעקבות סרטן הלבלב, יתכן וזהו הגורם להבדלים אלו בתוחלת החיים.

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם