רפואה מותאמת אישית בסרטן​
בדיקת אפיקאפ - סרטן ממקור לא ידוע

בדיקה גנטית לטיפול בסרטן בהתאמה אישית – קצת סדר בבלאגן

ישנם שני סוגים מרכזיים של בדיקות גנטיות לסרטן. האחת היא עבור מי שאין לו מחלה ומטרתה לזהות מי נמצא בסיכון גבוה לחלות. הסוג השני זו בדיקה עבור מי שכבר חולה בסרטן ומטרתה היא לזהות עבור כל חולה באופן אישי את הטיפול התרופתי היעיל ביותר עבורו. לחצו למידע נוסף על ההבדלים

החומר התורשתי – DNA, מצוי בכל תא בגופם של יצורים חיים. ה-DNA מורכב ממספר רב של יחידות (נוקלאוטידים) המחוברות אחת לשנייה ויוצרות יחד מבנה של שני סלילים מחוברים. היחידות בנויות כמקטעים ברצף קבוע – וכל מקטע בעל משמעות, אחראי על יצירת חלבון שונה. המקטעים בעלי המשמעות נקראים – גנים.

מוטציה גנטית זה שינוי קבוע בגן אחד או יותר. כלומר, נוצר שינוי קבוע בסדר של היחידות וכתוצאה מכך נוצר גן פגום. יש מגוון רחב מאוד של מוטציות גנטיות, החל משינוי ביחידה אחת, שינוי של גן שלם, החסרה של גן ועוד מגוון רחב של אפשרויות.

מוטציה גנטית

באופן כללי ניתן לחלק את כלל סוגי המוטציות לשניים בסיסיים:

מוטציות בתאי ג'רמליין או מוטציות גנטיות העוברות בתורשה – מדובר על מוטציות העוברות מהורים לצאצאים. תאי ג'רמליין (ביצית וזרע) שנושאים מוטציה גנטית, יובילו לצאצאים שנושאים את אותה מוטציה גנטית בכל תאי הגוף שלהם. ההגיון מאחורי הטענה הזו הוא די פשוט: כלל תאי הגוף התפתחו לאחר החיבור של הזרע והביצית. לכן, כל תאי הגוף שלנו נושאים מטען גנטי המשלב את המטען הגנטי של הביצית והזרע.

מוטציות סומטיות או מוטציות נרכשות – מדובר על מוטציות גנטיות שלא עברו בתורשה מההורים אלא נרכשו במהלך החיים. הסיבות להיווצרות המוטציות מגוונות וכללות בין היתר עישון, חשיפה לשמש, חשיפה ממושכת לקרינה וכו'. כלומר, בעקבות השפעות סביבתיות, יכולות להיווצר מוטציות שיובילו לסרטן. 

לא כל מוטציה מובילה להיווצרות של מחלת הסרטן, למעשה מוטציות נוצרות כל הזמן ומערכת החיסון יודעת לזהות ולטפל במוטציה. גידול סרטני יתפתח רק כאשר נוצרה מוטציה גנטית שמערכת החיסון לא הצליחה לזהות.

imageedit_1_7537217553

בדיקות גנטיות לסרטן

יש שני סוגים של בדיקות גנטיות לסרטן שלכל אחת מהן מטרה ומשמעות שונה.

בדיקה לנשאות של מוטציה גנטית – במקרים בהם יש מקרה של מחלת סרטן במשפחה, יש יתרון לבדיקה של מוטציות העוברות בתורשה (מוטציות בתאי ג'רמליין). מטרת הבדיקה היא להוות כלי מעקב לאנשים הנמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח סרטן מסוג מסויים. 

המוטציות הנבדקות בבדיקה זו אלו מוטציות שעברו בתורשה. כלומר, הן נמצאות בכל תאי הגוף. במידה ונבדק נמצא חיובי למוטציה גנטית ספציפית, ניתן להעריך את סיכויי הנבדק לחלות בסרטן.
** ליעוץ בנוגע לבדיקות נשאות גנטית יש לפנות ליועצים הגנטים בקופות החולים.

 

בדיקה גנטית להתאמת הטיפול התרופתי בסרטן – את הבדיקה עובר רק מי שכבר חלה בסרטן ורוצה לקבל טיפול תרופתי מותאם אישית עבורו. כלומר, בשונה מבדיקת נשאות, מטרת הבדיקה להתאמת הטיפול היא לא לזהות סיכון מוקדם לפתח את המחלה’ אלא, לאתר את הטיפול היעיל ביותר לחולה. בבדיקה מאתרים מוטציות גנטיות  (מוטציות סומטיות) שגרמו למחלה, ולאחר שאלו נמצאו ניתן לבחור את הטיפול היעיל ביותר כנגדן.

למי מתאימות בדיקות גנטיות להתאמת הטיפול בסרטן?
לא בכל המקרים יש מקום לביצוע בדיקה להתאמת הטיפול התרופתי. לעומת זאת, יש מקרים בהם בדיקת התאמה חשובה מאוד כדי למצות את אפשרויות הטיפול:

  • חולים שאינם מגיבים לפרוטוקול הטיפול הנוכחי.
  • חולים שמחלתם חזרה או התקדמה.
  • חולים עם גידול בעל סיכויי ריפוי נמוכים.
  • חולים העומדים לפני ניתוח, ביופסיה או ניקור נוזלים.
  • חולים עם גידול ממקור לא ידוע או גידול נדיר.

עומס מוטציות בגידול הסרטני
נושא חשוב שמדובר רבות היום בתחום הטיפול בסרטן. עומס מוטציות הוא מדד להתאמת הגידול הספציפי של החולה לטיפול באימונותרפיה (דוגמת קירודה, אופדיבו ויירבוי). ככל שעומס המוטציות בגידול גבוה יותר, כך ההתאמה לאימונותרפיה טובה יותר. 

הבסיס הביולוגי לעומס מוטציות:
המשמעות של עומס מוטציות בגידול היא שקיימת בתאי הגידול כמות גדולה של מוטציות גנטיות. גנים שעברו מוטציה גנטית מייצרים חלבונים לא תקינים. אותם חלבונים לא תקינים, במיוחד שהם בכמות גבוהה, גורמים למערכת החיסון בגוף להגיב בעודף ולתקוף בצורה משמעותית את התאים עם המוטציה הגנטית. זו הסיבה שגידולים סרטניים עם עומס מוטציות גבוה מגיבים טוב לאימונותרפיה. 

 

למידע נוסף על עומס מוטציות בגידול לחצו כאן

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?

יעוץ מקצועי חינם – במשרד או מרחוק

התאמת טיפול ביולוגי פורץ דרך

70% החזרים מקופות חולים והביטוחים

ליעוץ מקצועי חינם לחצו: