רפואה מותאמת אישית בסרטן​
shutterstock_1839592777

האם סרטן הלבלב קטלני? (לא בהכרח)

סרטן לבלב נחשב לאחד מסוגי הסרטן המאתגרים ביותר לאבחון ולטיפול, מה שהקנה לו מוניטין של מחלה קטלנית עם סיכויי הצלחה נמוכים. מה הן תכונות הגידול שמשפיעות על המחלה וכיצד עולם הרפואה הופך את סרטן הלבלב לקטלני פחות?

האתגר במציאת פתרונות לסרטן הלבלב מובילים לניסיונות רבים למצוא טיפול יעיל למחלה: חיפוש שיטות לגילוי מוקדם, איתור של תכונות מיוחדות ופיתוח טיפולים ממוקדים מתקדמים כנגדן. בעוד שבסוגי סרטן רבים אחרים עולם הרפואה הצליח להביא לשינוי אדיר, סרטן הלבלב עדיין יכולה להיות מחלה קטלנית, גם עם טיפול רפואי מיטבי. 

למעשה, סרטן לבלב הוא מחלה קטלנית עבור רבים ממי שמאובחנים ומאובחנות בו. למרות זאת, חשוב לזכור שסרטן לבלב הוא לא בהכרח מחלה קטלנית. בתת-סוגים מסוימים של המחלה, במיוחד באבחון ובטיפול מוקדם, מטופלים רבים של סרטן הלבלב יכולים לחיות עם המחלה לאורך שנים, ואף לחוות ׳הפוגה מוחלטת׳ מהמחלה. 

הקושי בטיפול בסרטן הלבלב טמון בשני אתגרים עיקריים:

  1. הקושי בגילוי מוקדם
  2. מאפייני המחלה

חשיבות הגילוי המוקדם בסרטן לבלב

בחלק גדול מהמקרים, האבחנה בסרטן הלבלב מגיעה בשלב בו המחלה כבר מתקדמת, ואפשרויות הטיפול במחלה מצומצמות יותר, ולפיכך סיכויי ההחלמה מסרטן הלבלב קטנים. בדומה לגידולים אחרים, המשמעות של גילוי מוקדם חשובה ביותר: כאשר מגלים את מחלת הסרטן לפני שהגידול התפשט לשאר חלקי הגוף (במה שנקרא ׳גרורות׳), סרטן הלבלב קטלני פחות. 

אבחון מוקדם מגדיל את הסיכוי לכך שתתאפשר הסרה ניתוחית של הגידול, אשר כיום מהווה את האופציה הטיפולית הטובה ביותר לסרטן, כאשר היא אפשרית. מקרב המטופלים המאובחנים בסרטן הלבלב, כ- 15-20% מאובחנים בשלב בו ניתן להסיר את הגידול בניתוח. 

מדוע קשה לגלות את סרטן הלבלב בשלב לא קטלני?

ניתן לציין מספר סיבות אפשריות לכך:

  1. מיקום הגידול – בעומק חלל הבטן
  2. הופעת תסמינים בשלב מתקדם יחסית של המחלה
  3. היעדר אמצעי איכותי לגילוי מוקדם בחלק גדול מהמקרים, האבחנה בסרטן הלבלב מגיעה בשלב בו המחלה כבר מתקדמת, ואפשרויות הטיפול במחלה מצומצמות יותר, ולפיכך סיכויי ההחלמה מסרטן הלבלב קטנים.

 

בדומה לגידולים אחרים, המשמעות של גילוי מוקדם חשובה ביותר: כאשר מגלים את מחלת הסרטן לפני שהגידול התפשט לשאר חלקי הגוף (במה שנקרא ׳גרורות׳), סרטן הלבלב קטלני פחות. אבחון מוקדם מגדיל את הסיכוי לכך שתתאפשר הסרה ניתוחית של הגידול, אשר כיום מהווה את האופציה הטיפולית הטובה ביותר לסרטן, כאשר היא אפשרית.

מקרב המטופלים המאובחנים בסרטן הלבלב, כ- 15-20% מאובחנים בשלב בו ניתן להסיר את הגידול בניתוח. הלבלב ממוקם בעומק חלל הבטן, כך שאינו נגיש במישוש. לכן, בשונה מסרטן השד לדוגמה, קשה לחוש בהמצאות הגידול או לבדוק את האיבר באופן תדיר. גם התסמינים אותם חשים המטופלים מופיעים רק בשלב מתקדם יחסית של המחלה, ומעבר לכך אינם ייחודיים למחלה זו: תלונות נפוצות הן כאבי בטן וירידה במשקל, אשר יכולות להגרם מסיבות מגוונות ולא תמיד יעוררו את חשדו של המטופל עצמו או של הרופא/ה המטפל/ת. גם הצהבת אשר מופיעה פעמים רבות בעקבות סרטן הלבלב, אינה ייחודית למחלה זו.

 בנוסף לכך, עדיין לא נמצא לסרטן הלבלב מאפיין מסוים אותו ניתן לחפש באמצעות בדיקות סקר – בדיקות המיועדות לגילוי מוקדם של סרטן (כגון ממוגרפיה לגילוי סרטן השד או קולונוסקופיה לגילוי סרטן המעי). 

חשוב לציין כי אמנם קיים סמן בדם (״מרקר״) המקושר לסרטן לבלב – CA-19, אך הוא לא נמצא כיעיל לגילוי מוקדם, אלא רק כאמצעי מעקב אחר גידול קיים. זאת מכיוון שנמצא כי סמן זה עולה פעמים רבות ללא קשר לסרטן הלבלב, וכן פעמים רבות אינו עולה כלל בסרטן זה. 

פרופסור רון, מומחה באונקולוגיה – פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול, בחולים שקיבלו טיפול מותאם אישית

כיצד מבנה הגידול משפיע על יכולת ההתמודדות עם המחלה?

במחקרים אשר ניסו להבין מדוע סרטן הלבלב קטלני יותר מסוגי סרטן אחרים, עלו מספר תכונות ביולוגיות אשר הופכות את גידול הלבלב לייחודי:

  1. שינויים ביולוגיים רבים
  2. רקמת חיבור עמידה במיוחד
  3. סברה כי ייתכן והגידול מייצר גרורות בשלב מוקדם

גידולים סרטניים מתאפיינים בשינויים ביולוגיים (מוטציות), המאפשרים את גדילתם הבלתי מבוקרת, ומבדילים את הגידול הסרטני מתאי גוף רגילים. 

בסרטן הלבלב נמצא כי הגידול מכיל כמות גדולה יחסית של שינויים אלו, אשר למעשה מאפשרים לגידול להתקיים. לדוגמה, נמצא כי לגידול הלבלב ישנה יכולת לשנות את צריכת האנרגיה של תאי הגידול, כך שתהיה יעילה יותר. החדשות הטובות הן שיש תרופות שפועלות בדיוק נגד מוטציות אלה. גם לרקמת החיבור המצויה סביב התאים הסרטניים ישנה חשיבות מבחינת הגידול. במצב התקין של הגוף, רקמת החיבור בעצם מהווה מעין שלד מסוים השומר על התאים. במקרה של סרטן הלבלב, נמצא כי הגידול מייצר רקמת חיבור עמידה יותר מהרגיל, אשר מקשה על חדירת חומרים לתאי הגידול, כמו תרופות. 

 בנוסף לכך, ישנה השערה כי אחד הקשיים בגילוי מוקדם של המחלה הוא כי ייתכן וכבר בשלב מוקדם יחסית של הגידול, הוא נוטה להתפשט באמצעות תאים סרטניים מיקרוסקופיים. אם השערה זו נכונה, זה עשוי להסביר את העובדה שבמקרים רבים המחלה מתגלה בשלב בו הגידול התפשט לשאר חלקי הגוף

כיצד מבנה הגידול משפיע על יכולת ההתמודדות עם המחלה?

כל אחד מהאתגרים הללו מהווה חלק מרכזי בניסיון להפוך את סרטן הלבלב לקטלני פחות. החדשות הטובות הן שניסיונות רבים להתמודד עם קטלניות המחלה כבר נושאים פירות: כך, בשנים האחרונות נעשה שימוש בתרופות מתקדמות שעובדות נגד מנגנונים מיוחדים שהופכים את תאי סרטן הלבלב לקטלניים יותר, ובהן מוטציות שיש רק אצל חלק מהמטופלים. תרופות שפועלות נגד מוטציות מיוחדות אלה הן מההתקדמויות המשמעותיות במלחמה בקטלניות של סרטן הלבלב. לכן, הבנה טובה יותר של תאי הגידול יכולה לאפשר להתאים טיפולים טובים וממוקדים יותר, שיכולים להפחית את קטלניות המחלה. 

Human,Body,Organs,Anatomy,(pancreas).,3d
"הצוותים שלנו מנוסים במתן שירות למאות חולי סרטן מדוכאי חיסון תוך צמצום הסיכון לחשיפה לזיהומים"

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי! להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים ונדאג לחזור אליכם⇐⇐ 

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם