רפואה מותאמת אישית בסרטן​
עייפות כימותרפיה סרטן תופעות לוואי

עייפות בזמן כימותרפיה וטיפול בסרטן: סקירה

עייפות היא אחת התלונות הנפוצות בקרב חולי סרטן שמקבלים טיפול כימותרפי. למעשה, מחקר אמריקני מצא שבין 40% ל-70% מכלל המטופלים בכימותרפיה מדווחים על עייפות בחלק מהימים או מדי יום בזמן הטיפול. החדשות הטובות? יש לרפואה איך לעזור לכם להרגיש חזקים יותר, גם במהלך המלחמה נגד הסרטן. לגזור ולשמור

מדוע כימותרפיה גורמת לעייפות?

 

הסיבות לעייפות בקרב חולי סרטן אינן ברורות לחלוטין, אך חוקרים מעריכים שלהשפעת הכימותרפיה על מערכת העצבים ועל מערכת הדם יש תפקיד מרכזי בפגיעה בתחושה הכללית. כמו כן, זכרו שעצם ההתמודדות עצמה עם מחלת הסרטן, בלי קשר לטיפול עצמו, יכולה לקחת מהגוף ומהנפש שלכם כוחות עצומים ולגרום לעייפות.

אנחנו עובדים עם מאגרי המידע המעודכנים ביותר כדי להביא לכם את המידע האמין והטוב ביותר. עם זאת, זכרו שמאמר זה, כמו כל המאמרים של Cancer Hope, אינם מהווים עצה או המלצה רפואית ואינם מחליפים יעוץ רפואי.

איך אפשר להקל על עייפות בזמן כימותרפיה?

אין טיפול ישיר לעייפות בזמן טיפול כימותרפי בחולי סרטן, אבל ניתן לשפר את הרגשתם של חלק מהמטופלים על ידי זיהוי סיבות נוספות שתורמות לתחושת העייפות שלך.  גורמים כאלה כוללים:

א. תרופות נוספות שאתה נוטל ויכולות לתרום לתחושת העייפות שלך. במקרה כזה, התאמה של הטיפול התרופתי שלך תוכל לעזור לך.

ב. אנמיה, מצב נפוץ בחולי סרטן, יכולה לפגוע ביכולת הדם לספק חומרי דלק לגוף שלך ולתרום לתחושת עייפות. לאחר אבחון אנמיה על ידי רופא, תוכל לקבל טיפול באמצעות תוספים או מנות דם שישפרו את הרגשתך.

ג. בעיה לבבית, שיכולה להיות מוחמרת על ידי טיפול כימותרפי. הטיפול יכול לכלול תרופות שיסייעו ללב שלך לעבוד ביעילות רבה יותר בזמן הטיפול ולאחריו.

ד. הפרעות שינה הן תלונה נפוצה נוספת במטופלים בכימותרפיה שיכולה לתרום רבות לתחושת העייפות.

ה. כאב, בין אם הוא נובע מהמחלה עצמה או מהטיפול, הוא גורם נוסף שיכול לתרום לעייפות שלך. טיפול טוב יותר בכאב יכול לשפר משמעותית את תחושת העייפות שלך.

ו. לחץ, דיכאון וחרדה הם גורמים מרכזיים שיכולים לתרום לתחושת העייפות שלך בזמן שאתה מקבל טיפולים כימותרפיים. במקרה הזה, טיפול פסיכולוגי או פסיכיאטרי יוכל לעזור לך מאוד להתמודד טוב יותר עם הטיפולים ולשפר את איכות חייך.

ז. חוסר איזון תזונתי, בו אנו דנים בכתבה נפרדת, יכול גם הוא לתרום לתחושות עייפות. דיאטה ושימוש במזונות מרוכזים יכולה לעזור לך במהלך המלחמה במחלה.

שים לב, העובדה שאתה חש עייפות בזמן הטיפול בכימותרפיה או בזמן המלחמה בסרטן אינה אומרת בהכרח שיש לך מה ממצבים אלה. יתכן שהעייפות שלך נובעת מסיבות אחרות, שייתכן שאף אינן קשורות למחלה או לטיפול.

פעילות גופנית סרטן עייפות
פעילות גופנית מתונה יכולה לסייע לך להרגיש חזק וערני יותר בזמן הטיפולים הכימותרפיים אך חשוב להתייעץ עם רופא תחילה

ואם אני לא יודע מה גורם לעייפות שלי?

במקביל או בנוסף לשלילת המצבים שהוזכרו מעלה ויכולים לתרום לתחושת העייפות שלך, מוצעים בספרות הרפואית טיפולים לעייפות בזמן כימותרפיה שנמצאו יעילים גם בלי זיהוי של המקור לעייפות. טיפולים אלה כוללים טיפול התנהגותי ופסיכולוגי, פעילות גופנית מתונה ואף דיקור. לפני התחלת מה מטיפולים אלה חשוב להתייעץ עם הצוות הרפואי שלך.

טיפול התנהגותי יכול לעזור לעייפות בכימותרפיה: סקירה של 77 מחקרים

 טיפול התנהגותי (CBT) פסיכולוגי מומלץ על ידי רופאים רבים עבור חולי סרטן שסובלים מעייפות. צוות מחקר שסקר 77 מחקרים שבחנו את הקשר בין טיפול לעייפות בחולי סרטן מצא שטיפול התנהגותי או פסיכולוגי שיפר את מצבם של מטופלים רבים. כמו כן, החוקרים מצאו שההשפעה החיובית של טיפול פסיכולוגי על חולי סרטן יכולה להימשך גם שנתיים אחרי הפסקת הטיפול. 

פעילות גופנית מתונה: מטופלים רבים יוכלו להפיק ממנה תועלת

 שים לב, לפני שתחל בפעילות גופנית מתונה, התייעץ עם הצוות הרפואי שלך אם היא בטוחה עבורך. למרות שרוב חולי הסרטן יוכלו לבצע פעילות גופנית ולהפיק ממנה תועלת, חלק מחולי הסרטן יומלצו שלא לבצע פעילות גופנית. הפעילות הגופנית המומלצת לחולי סרטן, גם בזמן טיפולים, כוללת לפי גוף סקירה רפואית מרכזי, פעילות אירובית (כגון הליכה) בתדירות של מספר פעמים בשבוע. על פי מספר מחקרים, פעילות גופנית מתונה בחולי סרטן מפחיתה עייפות, מורידה עקה נפשית, משפרת הפרעות שינה ותורמת לאיכות חיים כללית טובה יותר.

דיקור: גם בבתי החולים לומדים לתת לו מקום אחרי טיפולים אחרים

 למרות שההשפעה של דיקור על עייפות בחולי סרטן אינה חד-משמעית, רופאים מסוימים ממליצים על דיקור בחולי סרטן שטיפולים אחרים לא הצליחו לשפר את תחושת העייפות שלהם. מחקרים מסוימים שנערכו על חולי סרטן שעייפותם נמשכה גם אחרי סיום הטיפולים, הראו שדיקור במשך מספר שבועות משפר משמעותית את תסמיני העייפות לעומת הדרכה כללית בלבד. שימו לב שבבתי חולים רבים פועלים מכונים לרפואה משלימה או אינטגרטיבית. במכונים אלה תוכלו לקבל טיפולים משלימים כגון דיקור והיפנוזה בפיקוח רפואי, כך שהטיפול המשלים לא יפגע בטיפול הקונבנציונלי שאתם מקבלים.

האם גם אימונותרפיות גורמות לעייפות?

כן, עייפות היא אחת מתופעות הלוואי גם של טיפולים אימונותרפיים. למרות שיש תופעות לוואי רבות של כימותרפיות שכמעט נעדרות מהטיפול האימונותרפי, עייפות היא לא אחת מהן. 

טיפולים אימונותרפיים, כזכור, עושים שימוש במערכת החיסון הטבעית של הגוף לצורך מלחמה מדויקת יותר בתאים הסרטניים, בחולים מתאימים.

התרופות האימונותרפיות מתפתחות ומשנות את הטיפול במספר הולך וגדל של מחלות סרטניות, כך שיותר מהן גם מסובסדות על ידי המדינה במסגרת סל הבריאות. בזמן שתרופות אימונותרפיות רבות מאפשרות טיפול יעיל יותר ובטוח יותר בסוגי סרטן מסוימים, לא ניתן לומר באופן גורף שטיפול בתרופה אימונותרפית יהיה חף מעייפות כתופעת לוואי.

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם