רפואה מותאמת אישית בסרטן​
סרטן ריאה גרורתי לקיחת אוויר

סרטן ריאה גרורתי: כל מה שצריך לדעת בסרטן ריאה בשלב 4

על אף התדמית הקשה של סרטן ריאות בשלב 4, בשנים האחרונות בולטת התקדמות מתמדת בטיפולים תרופתיים וטכנולוגיים חדשניים שמשפרים משמעותית את תוחלת החיים ואת איכותם.  הכנו עבורכם כל מה שחשוב לדעת אחרי האבחון בסרטן ריאות גרורתי 

סרטן ריאות גרורתי הוא השלב המתקדם ביותר של סרטן ריאה, הידוע גם כסרטן בשלב 4. בסרטן ריאה גרורתי, תאים מהגידול הסרטני בריאה התפשטו לאיברים אחרים, התיישבו בהם והתחלקו בעצמם ליצירת גידולים נוספים באיברים אלו. גרורות מסרטן ריאה יכולות להתפשט לאיברים רבים אך נפוץ במיוחד  למצוא גרורות של סרטן ריאה במוח ובעצם. 

אנחנו עושים את מירב המאמצים להנגיש עבורכם במדריכים שלנו את המידע הרפואי המתקדם ביותר. עם זאת, את היעוץ הטוב ביותר להתאמה אישית של טיפול בסרטן ריאות שלב 4 נוכל להעניק בפגישה אישית ללא תשלום. השאירו את פרטיכם בטופס 'צור קשר' לקביעת פגישה.

מה מיוחד בסרטן ריאה בשלב 4?

סרטן ריאות בשלב 4 נבדל משלבים אחרים של המחלה עקב הצורך להעניק טיפול שישפיע על כל אזורי הגוף, ולא רק על אזור הריאה. לכן, בשלב זה, מושם דגש מיוחד על טיפול תרופתיים במקום על טיפולי ניתוח או הקרנה, למרות שגם להם יש מקום. מכיוון שסרטן הריאות הגרורתי הנפוץ ביותר הוא מסוג סרטן ריאות של תאים לא קטנים (NSCLC), עיקר המדריך שם דגש עליו. עם זאת, העקרונות במדריך זה נכונים גם לסוגי סרטן ריאה גרורתי נוספים.

מה חשוב לשאול את הרופא אחרי האבחון בסרטן ריאות גרורתי

לפני שמתחילים לדבר על ההשלכות של אבחון סרטן ריאות בשלב 4 על חייכם ולפני שבוחנים אפשרויות טיפול- חשוב שתדעו את התשובות לכל השאלות הבאות. שימו לב, התשובות לכל השאלות האלה יכולות להשפיע מאוד על הטיפול שתקבלו. 

1. איזה סוג סרטן ריאה יש לי?  קיימות מספר קבוצות עיקריות של סרטני ריאה. סרטן ריאה של תאים לא קטנים (NSCLC) גורם לכ-85% ממקרי סרטן הריאה, בהם גם מקרי הסרטן אדנוקרצינומה. לעומת זאת, סרטן ריאה מסוג תאים קטנים (SCLC) גורם לכ-10% ממקרי סרטן הריאות. מספר סוגים נוספים של סרטן ריאות אחראי על כ-5% מסוגי סרטן הריאה. 

קביעת סוג הסרטן מתוך סוגים אלה חשובה מאוד לקביעת התוכנית הטיפולית לחולים בסרטן ריאות גרורתי.

2. כמה גרורות יש לי והיכן הן? טיפול בסרטן ריאות גרורתי עם מספר גרורות שונה מטיפול בסרטן ריאות עם גרורה בודדת. כמו כן, יתכן שחלק גדול מהטיפול שתעבור יתמקד בצמצום השפעת גרורות מסוימות על חייך, לכן לידיעת מיקומן חשיבות רבה. 

3. האם עשו לתאי הגידול שלי בדיקות מולקולריות? חולי סרטן ריאה הם מהמרוויחים העיקריים של מהפכת הטיפול המותאם אישית של השנים האחרונות. היום, חולי סרטן ריאות גרורתי יכולים לבצע בדיקות להתאמת טיפולים חדשניים תוך מספר ימים. כך, תוך זמן קצר, יכולים חולי סרטן ריאות גרורתי לקבל תחזית מדעית שתחזה את התגובה הצפויה שלהם לשורה ארוכה של טיפולים כימיים, ביולוגיים ותרופתיים. הבדיקות החשובות ביותר לביצוע להתאמת טיפול מתקדם בסרטן ריאות גרורתי הוא ביטוי PD-L1 וביטוי או העדר ביטוי של EGFR, ALK, ROS1, BRAF ומולקולות נוספות. איתור מולקולות אלו יוכל לאפשר לך טיפול בתרופות אימונותרפיות חדשניות. 

סרטן ריאות גרורתי- שומרים אצבע על הדופק
חשוב לשמור אצבע על הדופק באבחון סרטן ריאות שלב 4 ולוודא שאתם יודעים את כל הפרטים שיחודיים לכם

מה אפשר להשיג מטיפול בסרטן ריאות גרורתי?

הטיפול בסרטן ריאות גרורתי מתמקד בהארכת תוחלת החיים של החולים ובשיפור איכות החיים של החולים. על אף שסרטן ריאה גרורתי הוא מצב מורכב מאוד, ניתן להעריך במידה משמעותית את תוחלת החיים ואת איכות החיים של חולי סרטן שלב 4 באמצעות טיפולים שהוכיחו יעילות סטטיסטית במחקרים שונים.

התחלת טיפול בסרטן ריאות גרורתי ללא ביטוי של PDL-1

במידה שביצעת כבר בדיקה מולקולרית ולא נמצא בה ביטוי גבוה של החלבון PD-L1 בתאי הגידול שלך, סביר להניח שתפיק פחות תועלת מטיפול אימונותרפי לבד. לכן, מומלץ לחולים אלה לעיתים לשלב בין טיפול כימותרפי ב-2 כימותרפיות כאשר בנוסף לשילוב זה ניתן לבצע גם טיפול באימונותרפיה מתקדמת כגון קיטרודה. 

על פי מחקרים, חולים בסרטן ריאה גרורתי, גם ללא ביטוי גבוה של PD-L1, שקיבלו טיפול ב-2 כימותרפיות ובקיטרודה, שרדו באחוזים רבים יותר לאורך זמן. כך למשל, לאחר שנת מעקב אחת בטיפול המשולב, כ-70% מאלו שקיבלו את הטיפול המשולב שרדו שנה לעומת כ-50% שקיבלו את הטיפול הכימותרפי בלבד.

התחלת טיפול בסרטן ריאות גרורתי עם ביטוי של PDL-1

השלב הראשון בטיפול בסרטן ריאות בשלב 4 נגזר מנוכחות החלבון PD-L1. ביטוי של PD-L1 במעל ל-50% מתאי הגידול יכול להפוך אותך למתאים במיוחד לטיפול התרופתי המתקדם קיטרודה (פמברוליזומאב). קיטרודה כטיפול קו ראשון לחולי סרטן ריאות גרורתי שטרם קיבלו טיפול כימותרפי יכולים לזכות בהארכה חסרת תקדים של תוחלת החיים באמצעות הטיפול בקיטרודה. במחקר שכלל 305 חולי סרטן ריאה בשלב מתקדם נמצא שטיפול בקיטרודה בלבד יכול להכפיל את תוחלת החיים לעומת טיפול בשתי תרופות כימותרפיות במקביל. כמו כן, טיפול בקיטרודה מאופיין במיעוט תופעות לוואי לעומת טיפול כימתרפי, במיוחד בטיפול כימותרפי במספר תרופות במקביל.
סרטן ריאות גרורתי ביצוע בדיקות מתקדמות
המפתח לשיפור משמעותי באיכות ובתוחלת החיים בסרטן ריאה שלב 4 הוא ביצוע בדיקות מתקדמות לגידול

טיפול בסרטן ריאות גרורתי עם גרורות בודדות

חולי סרטן ריאות עם גרורות בודדות בעד כ-3 איברים אולם יוגדרו כחולים בשלב 4, אבל יוכלו להשיג השרדות ארוכה משמעותית מחולי סרטן ריאה גרורתי עם מספר רב של גרורות. 

חולים סרטן ריאה עם גרורות בודדות או חולי סרטן ריאה שהטיפולים שלהם הצליחו במיוחד בהעלמת המחלה למעט מוקדים בודדים יוכלו להיות מוגדרים בשלב זה, מה שיכול לכלול עד כ-50% מהחולים.

הסרה של גרורות סרטן ריאה בודדות

בניגוד לחולים אחרים בסרטן ריאות בשלב 4, חולי סרטן ריאה עם מעט גרורות יוכלו לעבור ניתוחים להסרת הגרורות, מה שיכול לשפר משמעותית את תוחלת החיים שלהם. הדבר נכון גם לגרורות של סרטן ריאה למוח, אחד מאתרי ההתפשטות העיקריים של סרטן ריאה. 

כתחליף לניתוח להסרת הגרורות, חולים עם גרורות מעטות של סרטן ריאה יוכלו לעבור טיפול בהקרנה. טרם ברור מה משתי השיטות, הקרנות או ניתוחים, יכולה להשיג הסרה טובה יותר של הגרורות לטווח ארוך. עם זאת, על פי המידע שקיים היום סביר שיעילות טיפולי הקרנה אינה שונה משמעותית מיעילות הטיפולים הניתוחיים. 

טיפול אגרסיבי בגרורות בודדות של סרטן ריאות - התוצאות מעודדות

מחקרים שבחנו טיפולים אגרסיביים להסרה של גרורות מ-3 איברים או פחות זיהו שהסרה מקומית של גרורות סרטן ריאה יכולה להאט במידה משמעותית את התקדמות המחלה ולהאריך את זמן ההפוגה עד להופעת גרורות חדשות. 

כימותרפיה בסרטן ריאות גרורתי

 במשך עשורים רבים כימותרפיה שימשה את הבסיס לטיפול בסרטן ריאות בשלב 4. טיפול כימותרפי הוא טיפול שפוגע בתאים שמתחלקים בצורה תכופה, כמו תאי סרטן. עם זאת, טיפולים כימותרפיים לא פוגעים באופן ייחודי בתאי סרטן הריאה והם יכולים לפגוע גם בתאים הבריאים. לכן, טיפולים כימותרפיים מאופיינים בתופעות לוואי רבות. 

למרות שבשנים האחרונות אושרו טיפולים אימונותרפיים וביולוגיים רבים עבור סרטן ריאות גרורתי, כימותרפיה היא עדיין טיפול מקובל עבור חולים שאינם מתאימים לטיפול ביולוגי, לחולים שמחלתם התקדמה לאחר טיפול ביולוגי או לחולים שמחלתם דורשת תגובה מהירה, שנפוצה יותר בכימותרפיה מאשר בטיפול ביולוגי. 

מכיוון שבסרטן ריאה בשלב מתקדם לכימותרפיה יש גם תפקיד בשיפור איכות החיים ולא רק בהארכתם, יעשה מאמץ לבחור עבורך תרופות כימותרפיות שמאופיינות ברעילות הנמוכה ביותר. לרוב, יעשה שימוש בשילוב של 2 תרופות כימותרפיות משתנות, על פי המאפיינים הייחודיים של המחלה שלך. 

לעיתים קרובות, יומלץ לך לשלב תרופות אימונותרפיות בטיפול הכימותרפי בסרטן ריאות גרורתי. 

חשיבות ביצוע בדיקות מולקולריות לגידול

 ההתאחדות העולמית לחקר סרטן הריאה ממליצה לרבים מחולי הסרטן לבצע בדיקה מולקולרית לתאי הגידול שלהם, אפילו לפני ההגעה לשלב גרורתי של המחלה. שתיים מהמוטציות החשובות ביותר לאיתור בתאי הסרטן הם EGFR ו-ALK. מוטציות חשובות נוספות שמומלץ לאתר בחולי סרטן ריאה גרורתי הן: ROS1, BRAF, KRAS, HER2 והפרעות ב-MET או ב-RET. 

איתור מוטציות אלה יכול להתאים עבורך טיפול ממוקד מטרה, שיהיה יעיל במיוחד עבור המאפיינים היחודיים של המחלה שלך. 

מוטציות אלה, שיכולות כאמור להשפיע ישירות על הטיפול בך, יכולות להיות מאותרות מבדיקה ישירה של תאי הגידול או מבדיקת דם מתקדמת לאיתור המוטציות בדם, בדיקה הידועה כ'ביופסיה נוזלית'.

טיפול אימונותרפי בסרטן ריאה NSCLC גרורתי

 הדור המתקדם ביותר של טיפולים לסרטן ריאה גרורתי הוא אימונותרפיה. אימונותרפיות הן תרופות שמפעילות את מערכת החיסון הטבעית של הגוף נגד תאי הסרטן בכל הגוף. טיפולים אימונותרפיים מאופיינים בתופעות לוואי מעטות יותר לעומת טיפולים כימותרפיים ועל כן משפרים במידה משמעותית את איכות החיים של המטופלים.

בנוסף להיותן של האימונותרפיות בטוחות ונוחות לשימוש, טיפול אימונותרפי בסרטן ריאות מאפשר גם תוחלת חיים ארוכה יותר לעומת טיפול בכימותרפיה כאשר שילוב של טיפול כימותרפי וטיפול אימונותרפי יכול להיות יעיל במיוחד.  

חשוב לזכור שלא כל המטופלים ירוויחו במידה שווה מהטיפול באימונותרפיות עבור סרטן ריאות בשלב 4 ושיעילות הטיפול תיגזר במידה רבה ממידת הביטוי של החלבון PD-L1, שאת ביטויו יש לבדוק לפני תחילת הטיפול. בין התרופות האימונותרפיות הנפוצות ביותר לטיפול בסרטן ריאות גרורתי ניתן למצוא את הקיטרודה, את האופדיבו ואת היירבויי. 

את הפרטים המלאים על טיפול אימונותרפי בסרטן ריאה גרורתי ניתן למצוא במדריך המלא של Cancer Hope לטיפול בסרטן ריאה גרורתי.

הסרה ניתוחית של גרורות סרטן ריאות שלב 4
מטופלים עם גרורות באיברים בודדים יוכלו להיות מועמדים טובים לניתוח או להקרנה שישפרו את מהלך המחלה

תוחלת חיים בסרטן ריאות שלב 4

הגורם המשפיע ביותר על תוחלת החיים הצפויה של חולי סרטן ריאות גרורתי הוא שלב המחלה. בסרטן ריאות בשלב גרורתי, או סרטן ריאות בשלב 4, מחצית מהחולים שורדים יותר מ-8 עד 13 חודשים. כמו כן, כ-2% מהחולים ישרדו גם חמש שנים או יותר לאחר האבחון בסרטן ריאות גרורתי. 

עם התקדמות הטיפולים לסרטן ריאות, בייחוד הטיפולים האימונותרפיים עליהם נרחיב בהמשך, סביר שתוחלת החיים של חולי סרטן ריאות גרורתי תעלה במידה משמעותית בשנים הקרובות. 

איכות חיים בסרטן ריאות שלב 4

על אף היותה מחלה שמאופיינת בפגיעה קשה באיכות החיים, ניתן לנסות לשמור על איכות חיים טובה גם בנוכחות סרטן ריאות סופני. אחת הדרכים הטובות ביותר לשפר את איכות החיים בסרטן ריאות סופני היא באמצעות טיפולי הקרנה לגידולים הפוגעים באיכות החיים. כך למשל, ניתן להקרין גידול שלוחץ על קנה הנשימה ומקשה על הנשימה ולשפר באופן משמעותי את היכולת לנשום.

מחקרים הוכיחו שהצטרפות מוקדמת לטיפול יעודי לסרטן ריאות סופני, כגון שירותי הוספיס בית או מחלקת הוספיס בבית החולים, הביאה לשיפור איכות החיים ומצב הרוח של החולים. 

חשוב לדעת שטיפול במסגרת הוספיס או טיפול תומך אחר אינם 'ויתור על החיים'. למעשה, במחקר שכלל 151 חולי סרטן ריאה סופני מסוג NSCLC נמצא שחולים שהחלו לקבל טיפול הוספיס בשלב מוקדם שרדו חודשיים יותר מחולים שהחלו לקבל טיפול במסגרת דומה להוספיס באיחור.

 

סיכום - טיפול בסרטן ריאות גרורתי

סרטן ריאות גרורתי, או סרטן ריאות בשלב 4, הוא מחלה מורכבת שניתן להשיג במסגרתה תוחלת חיים ואיכות חיים טובה, במיוחד החל משנת 2018. 

לפני בחירת הטיפול בסרטן ריאה גרורתי חשוב לאפיין את המחלה ולבדוק סמנים ביולוגיים חשובים כגון PD-L1, ALK ו-EGFR. סמנים אלה יוכלו להשפיע במידה רבה על הטיפול שתקבלו. 
חולים עם גרורות בעד 3 אזורים יוכלו לבצע הסרה של הגרורות באמצעות ניתוח או הקרנה ולזכות בהאטה משמעותית של המחלה. חולים עם גרורות במספר גדול יותר של איברים יופנו ראשית לטיפול תרופתי שיכלול טיפול כימותרפי, טיפול אימונותרפי, טפול ביולוגי או טיפול משולב, בהתבסס על המאפיינים היחודיים של הגידול שלהם. לכן, ביצוע בדיקות מולקולריות לחולי סרטן ריאה גרורתי היא חשובה ביותר.
בשלבים מתקדמים של המחלה, מומלץ לחולים לפנות לקבלת טיפול תומך לשיפור איכות החיים והפחתת השפעת תסמיני המחלה על חייהם. בנוסף לשיפור משמעותי באיכות החיים ובמצב הרוח של החולים, מחקרים הראו ששילוב טיפול תומך בשלב מוקדם של הטיפול יכול אף להאריך את תוחלת החיים. 

 

סרטן ריאות שלב 4 טיפול תומך הוסיס
הטיפול בסרטן ריאות סופני צריך להעשות בשיתוף פעולה עם צוות טיפול תומך או הוספיס

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

המרקרים עלו? לא מגיב לטיפול? אנחנו כאן בשבילך!

בדיקה גנטית מקיפה -להתאמת טיפול מתקדם ומדוייק. 99% ספציפיות ורגישות! לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך. תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק.

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

פי 6 יותר הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?

יעוץ מקצועי חינם – במשרד או מרחוק

התאמת טיפול ביולוגי פורץ דרך

70% החזרים מקופות חולים והביטוחים