רפואה מותאמת אישית בסרטן​
מרקרים לסרטן

מרקרים בסרטן: המדריך המלא

מרקרים סרטניים, או סמנים, הם חומרים שניתן לזהות בדם במקביל למחלה סרטנית. חולים רבים עושים שימוש בבדיקות מרקרים תכופות כדי להעריך את יעילות הטיפול כנגד הסרטן. עם זאת, הסתמכות על מרקרים צריכה להעשות בזהירות רבה. הכירו את העובדות שחייבים להכיר על הסמנים הנפוצים.

בניסיון לשלוט בכל פרט מידע שנוגע למחלה שלהם, חולים רבים מבקשים לעשות בדיקות תכופות של מרקרים סרטניים בדם. זאת מכיוון שבדיקת מרקרים, שנעשת באמצעות בדיקת דם פשוטה, יכולה להעיד על התקדמות המחלה הסרטנית או על הצלחת הטיפול בה. עם זאת, חולים רבים אינם מודעים לעובדה שמרקרים יכולים להיות מוגברים או מופחתים מסיבות רבות, שאינן קשורות בהכרח להצלחת או כישלון הטיפול.

במדריך זה ריכזנו עבורכם מידע חשוב בנוגע ל-4 מרקרים נפוצים במיוחד למספר מחלות ממאירות (CEA, CA 15-3, CA 19-9 ו-CA 152) כדי שאתם תוכלו לעשות שימוש מיטבי בכלי עזר נוסף לניהול המחלה שלכם.

אווסטין לטיפול בסרטן
בדיקת מרקרים, שנעשת באמצעות בדיקת דם פשוטה, יכולה להעיד על התקדמות המחלה הסרטנית או על הצלחת הטיפול בה.

CEA - סמן לסרטן במעי הגס, לסרטן ברקטום, לסרטן לבלב ולסרטנים אחרים

רמת המרקר CEA נמדדת באמצעות בדיקת דם פשוטה ונעשה בה שימוש בעיקר במעקב אחר התקדמות סרטן מעי גס ורקטום. הבדיקה אינה רגישה מספיק לאיתור סרטן בשלבים הראשונים. זו הסיבה שלא מבצעים בדיקה ל-CEA כבדיקת סקר אלא רק לאחר אבחון המחלה באמצעים אחרים.

בדיקת רמת ה-CEA בדם יעילה במיוחד במעקב אחר גרורות של המחלה, בעיקר גרורות לכבד ולעצם. במקרים כאלה, טיפול במחלה שיתבטא גם בנסיגת הגרורות יוכל להביא לירידה ב-CEA כך שהמרקר ישמש כמדד אמין ליעילות הטיפול ב-90% מהמקרים. עם זאת ניתן להשתמש ברמות המרקר גם כדי לעקוב אחרי יעילות ניתוח להסרה מקומית של גידול. במקרים כאלה, CEA יהיה מדד אמין לחזרת המחלה ב-40% מהחולים. ב-60% מהמקרים, יתכן שתיהיה עלייה ברמת CEA גם אם אין חזרה מקומית של הגידול.

מדוע CEA משמש כסמן לסרטן?

CEA (הידוע גם כאנטיגן קרצינואמבריוני- Carcinoembryonic antigen) הוא חלבון שנוצר באופן טבעי בתאי מערכת העיכול של העובר. לאחר הלידה, רמת החלבון יורדת והוא אינו אמור להימצא בכמות גדולה במבוגרים. גידולים סרטניים במערכת העיכול יכולים להעלות את רמת ה-CEA ולשמש כסמן סרטני, בעיקר כאמור, בשלבים מתקדמים של המחלה. מזה כ-50 שנים נעשה שימוש בסמן זה והוא נחשב אחד הסמנים הוותיקים והנחקרים למחלות סרטניות.

מה הן רמות ה-CEA במבוגרים בריאים?

ל-85% מהמבוגרים יש רמת CEA נמוכה מ-2.5 ננוגרם למיליליטר. בקרב מעשנים, רמת ה-CEA יכולה להיות כפולה ולהגיע ל-6.2 ננוגרם למיליליטר בממוצע.

אילו מצבים יכולים להביא לרמות CEA מוגברות?

רמות CEA גבוהות מ-10 ננו גרם למיליליטר יכולות להצביע על תהליך סרטני, בעיקר של המעי הגס והרקטום. עם זאת, רמות CEA גבוהות יכולות להופיע גם בסרטן קיבה, סרטן כבד, סרטן לבלב, קרצינומה של הריאה (Large Cell), סרטן של בלוטת התריס, בסרטן השד ובסרטן שחלות. חשוב לדעת שסביר שרמות ה-CEA בסרטנים אלה יהיו נמוכות מרמות המרקר שימדדו בסרטן המעי הגס והרקטום.
רמות CEA גבוהות מ-20 ננוגרם למיליליטר יכולות להעיד על קיומן של גרורות בכבד או בעצם.

כמו כן, שורה של מצבים לא סרטניים יכולים גם הם להביא לרמות מוגברות של CEA בדם. מחלות רבות של מערכת העיכול כגון כיב קיבה, דלקת של הלבלב, דלקת של סעיף מעי ומחלת מעיים דלקתית כגון קרוהן יכולות גם הן להעלות את רמת ה-CEA. מכיוון שהחומר מתפרק בכבד, גם מחלת כבד יכולה להעלות את רמת הסמן, ללא קשר למחלה סרטנית.

מכיוון שטיפולים רבים יכולים לפגוע בכבד, לעיתים הטיפול הכימותרפי כשלעצמו יכול להביא לעלייה ברמות החלבון. במקרים כאלה, עלייה ברמות ה-CEA אינן מייצגות החמרה של המחלה.

מה חשוב לעשות לפני בדיקת CEA?

לפני בדיקת דם למתן CEA אין צורך בצום אך רצוי להימנע מעישון מספר ימים לפניה. כמו כן, יש להקפיד על קירור הבדיקה מיד לאחר נטילתה.

imageedit_12_3638250045
טיפול יעיל במחלה, שיביא גם לנסיגה של הגרורות, יתבטא בהפחתה ברמת הסמן בדם ובמקרים אלו הוא מומלץ במיוחד לניטור מהלך המחלה.

CA 15-3 - סמן לסרטן השד

רמת המרקר CA 15.3 נמדדת בבדיקת דם פשוטה ונעשה בה שימוש כדי לעקוב אחר הצלחת הטיפול בסרטן שד מפושט. הבדיקה אינה רגישה דיה כדי לאתר סרטן שד בשלבים הראשונים או כדי לשמש כבדיקת סקר עבור מטופלות שטרם אובחנו. למעשה, רק  ל-5-30% מהנשים שלהן סרטן שד בשלב מוקדם תיהיה רמת CA-15-3 מוגברת.

רמות גבוהות של CA 15.3 מעידות לרוב על גידול שד גדול, על מחלה מפושטת ובייחוד על גרורות לעצמות או לכבד. עם זאת, רמות הסמן יכולות להיות נורמליות גם במחלה מפושטת. רמות הסמן יכולות להיות נורמליות בחולות שהגידול שלהן נמצא בשלב מוקדם מכדי להעלות את רמות הסמן או בחולות שהגידול שלהן לא יפריש את החומר שהבדיקה מאתרת, גם כאשר יהיה מפושט מאוד. בקרב כ-30% מהחולות ישמרו רמות נורמליות של CA 15-3 גם בשלבים מתקדמים של המחלה.

מדוע CA 15.3 משמש כסמן לסרטן שד?

CA 15-3 הוא סמן לחלבון MUC1 שמופרש מתאים מסוימים כאשר הם הופכים לסרטניים. הסמן נחשב מדויק יותר עבור מחלה מפושטת של סרטן שד לעומת סמנים אחרים והוא נמצא באופן מוגבר ב-70-90% מהמטופלות שלהן סרטן שד מפושט.

טיפול יעיל במחלה, שיביא גם לנסיגה של הגרורות, יתבטא בהפחתה ברמת הסמן בדם ובמקרים אלו הוא מומלץ במיוחד לניטור מהלך המחלה.

אילו מצבים אחרים יכולים להביא לרמות CA 15-3 מוגברות?

על אף שהסמן יעיל במיוחד למעקב אחר יעילות הטיפול בסרטן שד, הוא אינו ייחודי לו. גם חולים בסרטן קיבה, סרטן ריאה, סרטן לבלב, סרטן שחלות, רחם וצוואר הרחם וסרטן מעי הגס יכולים להתאפיין ברמות CA 15-3 מוגברות. לעיתים נדירות, יופיעו רמות סמן מוגברות גם בנשים בריאות וגם בנשים שלהן גוש שפיר בשד.

מצב נוסף שיכול להביא לרמות מוגברות של CA 15.3 הוא מחלה דלקתית או מחלה כרונית של הכבד. ב-40% מחולים אלה יתכן שתמצא רמה מוגברת של הסמן, גם ללא מחלת סרטן שד מפושטת.

מה חשוב לעשות לפני בדיקת CA 15.3?

הסמן CA 15-3 נמדד בבדיקת דם פשוטה. אין צורך בהכנה מיוחדת לפני הבדיקה.

למעשה, מוערך שרק 3% מכלל הנשים שלהן רמה גבוהה של הסמן אובחנו בסופו של דבר בסרטן השחלות

CA 19-9 - סמן לסרטן לבלב, סרטן קיבה, סרטן כיס המרה, סרטן מעי וסרטן כבד

רמת המרקר CA 19-9 נמדדת בבדיקת דם פשוטה ונעשה בה שימוש בעיקר לצורך מעקב אחר התקדמות סרטן לבלב מאובחן או לאבחון סרטן לבלב בחולים עם מאפיינים בולטים של המחלה בבדיקות אחרות.

בשלבים מוקדמים של סרטן לבלב, יכול CA 19-9 לאתר את המחלה רק ב-25% מהחולים. כשהגידול בלבלב גדול מ-3 ס"מ, יכולה הבדיקה לאבחן סרטן בקרב 90% מהחולים.ניתן להשתמש ברמות סמן זה גם כדי לעקוב אחר התקדמות סרטן קיבה, סרטן כיס המרה, סרטן המעי וסרטן הכבד.

ככל שרמות ה-CA 19-9 גבוהות יותר, כך יש סיכוי רב יותר שהבדיקה מצביעה על סרטן לבלב. ברמות מעל 37 יחידות למיליליטר יכולה הבדיקה לאתר סרטן לבלב קיים ב-72% מהחולים. מעל רמות של 300 יחידות למיליליטר יכולה הבדיקה לאתר סרטן לבלב קיים ב-92% מהחולים.

למרות זאת, כ-5% מהאוכלוסייה לא יאופיינו ברמות CA 19-9 גבוהות גם במחלת סרטן לבלב מפושטת. זאת בזמן שסיבות אחרות, לא סרטניות, יכולות גם הן להביא לערכים גבוהים של הבדיקה. עם זאת, רמות גבוהות במיוחד של הסמן מעידות בסבירות גבוהה על סרטן לבלב.

מדוע CA 19.9 משמש כסמן לסרטן לבלב?

CA 19.9 מיוצר באופן טבעי בתאי הלבלב ובמקומות אחרים במערכת העיכול. עם זאת, דרושה לרוב מחלה סרטנית כדי להעלות את ריכוז הסמן בדם לרמות גבוהות שנמדדות בבדיקה.

אילו מצבים אחרים יכולים להביא לרמות CA 19-9 מוגברות?

ניתן למצוא רמות גבוהות של CA 19-9 ב-67% ממקרי סרטן דרכי המרה, ב-41% ממקרי סרטן הקיבה, ב-34% ממקרי סרטן המעי הגס ובמחצית ממקרי סרטן הכבד. גם מצבים שפירים מסוימים יכולים להעלות את רמות הסמן, אם כי לרוב ברמה מתונה יותר מגידול סרטני. במקרים אלו, כגון דלקת של דרכי המרה ומחלה כרונית של הכבד, תרד רמת הסמן עם שיפור המחלה.

מה חשוב לעשות לפני בדיקת 19.9 CA?

הסמן נבדק בבדיקת דם פשוטה שאינה דורשת הכנה מיוחדת.

טיפול חדשני
בשילוב עם מאפיינם נוספים למחלה יכולה רמה גבוהה של הסמן לחזות מחלה ב-90% מהמקרים.

CA 125 - סמן לסרטן שחלות ולסרטן שד

CA 125 הוא מרקר חשוב לסרטן שחלה שנמדד באמצעות בדיקת דם פשוטה. נעשה שימוש בסמן זה להערכת חומרת המחלה, למעקב אחר יעילות הטיפול ולבדיקה לחזרת המחלה לאחר טיפול מוצלח. לא ניתן להשתמש בסמן CA 125 כבדיקת סקר או כאבחון ראשון של סרטן שחלות, בעיקר בנשים צעירות בגיל הפריון.

בשילוב עם מאפיינים נוספים למחלה, יכולה רמה גבוהה של הסמן לחזות מחלה בכ-90% מהמקרים. עם זאת, בהעדר סימנים מחשידים נוספים למחלה ממאירה של האגן בנשים, לא יכול CA 125 לשמש כבדיקה מאבחנת לסרטן.
כמו כן, רק ב-80% ממקרי סרטן השחלה נמצאה רמה גבוהה של CA 125, במיוחד בשלבים המתקדמים של המחלה (משלב 2 ואילך).

בנוסף, ירידה של רמת ה-CA 125 במהלך הטיפול בסרטן השחלה יכולה להעיד על הצלחה של הטיפול, בתנאי שהרמה הראשונית שלו הייתה חריגה. כלומר, לנשים שאין להן CA 125 מוגבר על אף שיש להן סרטן שחלה, אין יכולת להשתמש בסמן כמדד ליעילות הטיפול.

אילו מצבים אחרים יכולים להביא לרמות 125CA מוגברות?
למעשה, מוערך שרק 3% מכלל הנשים שלהן רמה גבוהה של הסמן אובחנו בסופו של דבר בסרטן השחלות. זאת מכיוון שרמות מוגברות של CA 125 יכולות להתקבל גם במצבים שפירים כגון הריון מוקדם, מחלה דלקתית באגן, ציסטות שפירות ומצבים אחרים ברחם. כמו כן, ניתן למצוא רמות מוגברות של CA 125 במרבית מחלות הכבד המתקדמות ובמרבית חולי סרטן הלבלב.
בנשים צעירות יותר, בגיל הפריון, הבדיקה נחשבת פחות אמינה מבנשים בגיל המעבר.

כיצד יש להתכונן לבדיקת CA 125?

אין צורך בהכנה מיוחדת לבדיקת המרקר CA 125. הבדיקה נלקחת בבדיקת דם רגילה. את הבדיקה יש לקרר או להקפיא.

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם