רפואה מותאמת אישית בסרטן​
Liver,Hologram,,Liver,Pain.,Concept,For,Technology,,Hepatitis,Treatment,,Donation,

סרטן שלב 4 - מדריך מלא

כ-40% מהאוכלוסייה יחלו בסרטן כלשהוא בשלב מסויים בחייהם, כאשר הסרטנים הנפוצים ביותר בסדר יורד הם סרטן השד, סרטן ריאות, סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס.

בעת האבחנה, נהוג לדרג את חומרת המחלה מ1-4. סרטן שלב 1 הוא סרטן בשלבים מוקדמים מאד, וסרטן שלב 4, או סרטן גרורתי, הוא סרטן בשלב מתקדם. בסרטן שלב 4, הגידול הסרטני שהחל באיבר מסויים התפשט מאותו האיבר למקומות אחרים בגוף ושלח אליהם גרורות. סרטן שלב 4 נקרא גם סרטן גרורתי או סרטן שניוני באיבר.

מהן גרורות סרטניות?

גרורות סרטניות הן מושבות חדשות של הגידול הראשוני באיברים שאינם האיבר שבו הסרטן התחיל.
גרורות מתרחשות כאשר תאים בודדים מהגידול משתחררים למחזור הדם או למערכת הלימפטית, מגיעים לאיבר אחר ויוצרים בו גידול חדש בעל מאפיינים דומים לגידול הראשוני.
לכל סרטן יש נטייה להתפשט בגוף ולשלוח גרורות לאיברים סמוכים ומרוחקים. נהוג להתייחס ליכולת הסרטן לעשות זאת והמהירות שבה הוא עושה את זה כאל מידת האגרסיביות שלו, כאשר סרטן אגרסיבי הוא בעל נטייה להתפשט ולגדול במהירות גבוהה יותר מסוגי סרטנים סוערים פחות.

מידת האגרסיביות של הסרטן משתנה בהתאם לאיבר ממנו התחיל הסרטן (לדוג' מעי, שד, לבלב וכו') ובהתאם לסוג הגידול הספציפי (לדוג' סרטן שד טריפל נגטיב, סרטן ריאות Small cell וכו'). פרט לכך, נטיית הסרטן לשלוח גרורות מושפעת גם מהמיקום האנטומי שלו וסמיכותו לאיברים אחרים, לניקוז הלימפתי ולניקוז הדם.

 

איפה יכולות להופיע גרורות בגוף?

למרות שגרורות יכולות להופיע בכל מקום בגוף, לסרטנים שונים יש נטייה לשלוח גרורות לאיברים מסויימים:

  • סרטן המעי הגס והרקטום נוטה לשלוח גרורות לכבד ולריאות
  • סרטן הערמונית נוטה לשלוח גרורות לעצמות ולעמוד השדרה
  • סרטן השד נוטה לשלוח גרורות לעצמות, למוח, לכבד ולריאות
  • סרטן ריאות נוטה לשלוח גרורות למוח, לעצמות, לכבד ולכליות

 

לרוב, איתור הגרורות נעשה באמצעות בדיקת CT-PET במסגרת מעקב או החלטה על פרוטוקול טיפולי או בעקבות תלונות החולה המובילים את הצוות הרפואי לחשוב כי ייתכן והסרטן התפשט לאיברים סמוכים או מרוחקים ושלח גרורות.

 

מהם התסמינים של סרטן שלב 4?

תסמיני הגרורות עשויים ויכולים להיות בלתי מורגשים או תסמיניים מאד בהתאם לפרמטרים שונים המשתנים בין כל חולה ובהתאם למיקום הגרורה. כיוון שגרורות יכולות להופיע בכל מקום בגוף, חשוב לוודא כי תלונה חדשה המופיעה אצל חולה סרטן אינה למעשה גרורה באיבר חיוני.

  • גרורות בעצמות ובעמוד השדרה יכולות להתבטא בתסמינים כגון בכאבים בעצמות ובמפרקים, כאבי גב, כאבי צוואר, שברים מרובים, שינויים תחושתיים (חולשה, נימול וכד') ובקושי במתן שתן ובצאייה.
  • גרורות במערכת העצבים ובמוח יכולות להתבטא בתסמינים רבים, ביניהם בכאבי ראש עזים, הפרעות בשיווי המשקל, שינויים מוטוריים (קושי להזיז גפיים, רעד וכד'), ירידה בזכרון, שינויים במצב הרוח, פרכוסים, שבץ ושינויים בחוש הריח, הראייה, השמיעה, הטעם והמישוש.
  • גרורות בכבד יכולות להתבטא בצהבת בעור או בעיניים, תחושת נפיחות בטנית בעבקבות הצטברות נוזלים בבטן (מיימת), כאבי בטן וגרד. 
  • גרורות בריאות יכולות להתבטא בשיעול יבש, ליחתי או דמי, קוצר נשימה, קושי במאמצים, צפצופים בעת הנשימה וכאבים בחזה.

 

איך מטפלים בסרטן שלב 4?

ראשית, חשוב להבין כי הטיפול בגרורות נגזר מסוג הגידול הראשוני, כיוון שהגרורה היא בעלת מאפיינים זהים לגידול המקורי. כך, הטיפול לגרורות בכבד, למשל, יהיה על פי פרוטוקולים מקובלים לטיפול בסוג הסרטן המקורי ולא על פי פרוטוקולי טיפול בסרטן כבד.

במקרים רבים, הטיפולים המוצעים נועדים למנוע התפשטות נוספת של הסרטן ושליטה על תסמיני המחלה והטיפול. לצד זאת, בזכות התפתחות המחקר והטכנולוגיה הרפואית, כיום קיימות שיטות טיפול המותאמות לסוגי הסרטן השונים ויכולות להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים של החולה.
אופן הטיפול בסרטן שלב 4 נגזר מסוג הגידול הראשוני, מספר הגרורות, מיקומן ומידת הסמיכות שלהן לכלי דם, גנטיקת הגידול, ההיסטוריה הרפואית של החולה ועוד.
בהתאם למצב הספציפי של כל חולה וחולה, קיימות מספר אפשרויות טיפוליות. בין האפשרויות הקיימות, לרוב מוצעות אפשרויות כמו הצטרפות למחקר קליני, ניתוח הוצאת הגרורה על מנת להקל על התסמינים, טיפול תרופתי כמו כימותרפיה וטיפול מותאם אישית בסרטן (נקרא גם טיפול מוכוון מטרה). 

טיפול מותאם אישית הוא למעשה טיפול תרופתי הפועל כנגד תאי הסרטן לפי המאפיינים הגנטיים והמולקולריים הספציפיים של הגידול. טיפול מותאם אישית שונה מכימותרפיה, מאחר וחלק מתופעות הלוואי של כימותרפיה פוגעת גם בתאי גוף בריאים ולא ספציפית לתאי הסרטן. כיוון שכך, טיפול מותאם אישית מאופיין בפרופיל תופעות לוואי שונה מזה המאפיין את כימותרפיה. 

עבור חלק גדול מהמטופלים, התאמת טיפול איכותי ומתאים הינה בעלת חשיבות מכרעת למהלך הצפוי של המחלה, ויכולה לסייע בהארכת החיים ובשמירה על איכות החיים. 

בדיקה גנטית לזיהוי הגנטיקה הייחודית של הטיפול יכולה לסייע בהתאמת טיפול יעיל ומדויק מבלי לבזבז זמן יקר על ניסוי וטעייה. 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמכם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

תוצאות הבדיקה הראו שיש טיפול מתאים ויעיל כנגד הגידול,הייתה השפעה חד משמעית על תוצאות הטיפול.

תמיכה רגשית ונפשית לחולים בסרטן שלב 4

אף על פי שכיום יש בידי הרפואה כלים להארכת חיים ושיפור חייהם של מטופלים עם סרטן גרורתי, האבחנה בסרטן שלב 4 עלולה לגרום לתחושות קשות של כעס, חרדה ואי צדק, וההתמודות עם הבשורה ועם החיים לצד המחלה משתנה מחולה לחולה.
בעוד חלק מהחולים יעדיפו לדעת כמה שפחות על המצב ועל הצפי הרפואי (פרוגנוזה), חלק מהחולים ישקיעו מאמצים רבים על מנת "ללמוד את המחלה" ולקבל מענה על שאלותיהם. 

בלי קשר לדרך ההתמודדות האישית של כל חולה וחולה, קיימת חשיבות עליונה בשמירה על הרצף הטיפולי ובהפעלת שיקול דעת מירבי בעת בחירת הטיפול והצוות המטפל.
כדאי לזכור שתמיד קיימת אפשרות לפנות לטיפול רגשי במקביל לקבלת הטיפול הרפואי, ושמומלץ להיעזר ולהיתמך במשפחה וחברים על מנת להיטיב עם הנפש במקביל לטיפול בגוף. אנו מעודדים כל מטופל או מטופלת אשר חשים צורך בכך לפנות לסיוע רגשי ולהתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לאפשרויות העומדות בפניהם לקבלת טיפול שכזה.

 

לסיכום,

סרטן שלב 4 הינו אבחנה מורכבת, המצריך ניהול מיטבי של המחלה על מנת להאריך את תוחלת החיים ולשמור על יכולת התפקוד ואיכות החיים בצורה הטובה ביותר.
בשנים האחרונות, בזכות מחקר מבטיח לטיפול בסרטן גרורתי ממקורות שונים, קיימות יותר אופציות טיפוליות המאריכות חיים ומשפרות את איכות חיי המטופלים. היצע הטיפולים והניסויים הקליניים מתרחב כל הזמן, ונחקרים מספר כיוונים טיפוליים ותרופות מוכוונות מטרה המתאימות לחלק מהחולים כתלות בסמנים מולקולריים וגנטים שונים המאפיינים את הגידול הספציפי ממנו הם סובלים.
בדיקה גנטית לזיהוי הגנטיקה הייחודית של הטיפול מסייעת בהתאמת טיפול יעיל ומדויק מבלי לבזבז זמן יקר על ניסוי וטעייה.

אתם מוזמנים לפגישת יעוץ אישית ללא עלות, בה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל.
השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן – אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

בפגישת יעוץ מקצועי ללא עלות וללא התחייבות, נעבור על החידושים האחרונים בטיפול במחלה, וכיצד ניתן לדייק את הטיפול הרפואי ולפתוח אופציות טיפוליות מתקדמות.

הרשמו לפגישת יעוץ חינם

// **** do not modify without letting Ariel Brill know about it //make the hidden field value show the full url of page //make hidden field show referrer //add parameters //url.searchParams.get("YOUR-PARAMETER-HERE"); //make hidden field show utm_source //make hidden field show utm_term

יש לך שאלה, בקשה או הערה?

כתבו לנו info@CancerHope.co.il

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד/מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירי פרטים ונדאג לחזור אליך בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי שלך
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לשאול ולקבל את כל המידע החשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם

אנחנו כאן בשבילך!

חשוב לנו לשמוע אותך!

אנחנו כאן בשבילך! חשוב לנו לשמוע אותך!

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה?!
לאחר שנעבור לעומק על התיק הרפואי
במידה ונוכל לסייע בהתאמת טיפולים מתקדמים
תוזמנו ליעוץ מקצועי ללא עלות – במשרד או מרחוק
שיחה שבה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם!

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם