אונקולוגיה מותאמת אישית
Doctor,With,Stethoscope,And,Light,Bulb,In,Hand,And,Medical

סרטן שלב 4 - מדריך מלא

כ-40% מהאוכלוסייה יחלו בסרטן כלשהוא בשלב מסויים בחייהם, כאשר הסרטנים הנפוצים ביותר בסדר יורד הם סרטן השד, סרטן ריאות, סרטן הערמונית וסרטן המעי הגס.

בעת האבחנה, נהוג לדרג את חומרת המחלה מ1-4. סרטן שלב 1 הוא סרטן בשלבים מוקדמים מאד, וסרטן שלב 4, או סרטן גרורתי, הוא סרטן בשלב מתקדם. בסרטן שלב 4, הגידול הסרטני שהחל באיבר מסויים התפשט מאותו האיבר למקומות אחרים בגוף ושלח אליהם גרורות. סרטן שלב 4 נקרא גם סרטן גרורתי או סרטן שניוני באיבר.

מהן גרורות סרטניות?

גרורות סרטניות הן מושבות חדשות של הגידול הראשוני באיברים שאינם האיבר שבו הסרטן התחיל.
גרורות מתרחשות כאשר תאים בודדים מהגידול משתחררים למחזור הדם או למערכת הלימפטית, מגיעים לאיבר אחר ויוצרים בו גידול חדש בעל מאפיינים דומים לגידול הראשוני.
לכל סרטן יש נטייה להתפשט בגוף ולשלוח גרורות לאיברים סמוכים ומרוחקים. נהוג להתייחס ליכולת הסרטן לעשות זאת והמהירות שבה הוא עושה את זה כאל מידת האגרסיביות שלו, כאשר סרטן אגרסיבי הוא בעל נטייה להתפשט ולגדול במהירות גבוהה יותר מסוגי סרטנים סוערים פחות.

מידת האגרסיביות של הסרטן משתנה בהתאם לאיבר ממנו התחיל הסרטן (לדוג' מעי, שד, לבלב וכו') ובהתאם לסוג הגידול הספציפי (לדוג' סרטן שד טריפל נגטיב, סרטן ריאות Small cell וכו'). פרט לכך, נטיית הסרטן לשלוח גרורות מושפעת גם מהמיקום האנטומי שלו וסמיכותו לאיברים אחרים, לניקוז הלימפתי ולניקוז הדם.

 

איפה יכולות להופיע גרורות בגוף?

למרות שגרורות יכולות להופיע בכל מקום בגוף, לסרטנים שונים יש נטייה לשלוח גרורות לאיברים מסויימים:

  • סרטן המעי הגס והרקטום נוטה לשלוח גרורות לכבד ולריאות
  • סרטן הערמונית נוטה לשלוח גרורות לעצמות ולעמוד השדרה
  • סרטן השד נוטה לשלוח גרורות לעצמות, למוח, לכבד ולריאות
  • סרטן ריאות נוטה לשלוח גרורות למוח, לעצמות, לכבד ולכליות

 

לרוב, איתור הגרורות נעשה באמצעות בדיקת CT-PET במסגרת מעקב או החלטה על פרוטוקול טיפולי או בעקבות תלונות החולה המובילים את הצוות הרפואי לחשוב כי ייתכן והסרטן התפשט לאיברים סמוכים או מרוחקים ושלח גרורות.

 

מהם התסמינים של סרטן שלב 4?

תסמיני הגרורות עשויים ויכולים להיות בלתי מורגשים או תסמיניים מאד בהתאם לפרמטרים שונים המשתנים בין כל חולה ובהתאם למיקום הגרורה. כיוון שגרורות יכולות להופיע בכל מקום בגוף, חשוב לוודא כי תלונה חדשה המופיעה אצל חולה סרטן אינה למעשה גרורה באיבר חיוני.

  • גרורות בעצמות ובעמוד השדרה יכולות להתבטא בתסמינים כגון בכאבים בעצמות ובמפרקים, כאבי גב, כאבי צוואר, שברים מרובים, שינויים תחושתיים (חולשה, נימול וכד') ובקושי במתן שתן ובצאייה.
  • גרורות במערכת העצבים ובמוח יכולות להתבטא בתסמינים רבים, ביניהם בכאבי ראש עזים, הפרעות בשיווי המשקל, שינויים מוטוריים (קושי להזיז גפיים, רעד וכד'), ירידה בזכרון, שינויים במצב הרוח, פרכוסים, שבץ ושינויים בחוש הריח, הראייה, השמיעה, הטעם והמישוש.
  • גרורות בכבד יכולות להתבטא בצהבת בעור או בעיניים, תחושת נפיחות בטנית בעבקבות הצטברות נוזלים בבטן (מיימת), כאבי בטן וגרד. 
  • גרורות בריאות יכולות להתבטא בשיעול יבש, ליחתי או דמי, קוצר נשימה, קושי במאמצים, צפצופים בעת הנשימה וכאבים בחזה.

 

איך מטפלים בסרטן שלב 4?

ראשית, חשוב להבין כי הטיפול בגרורות נגזר מסוג הגידול הראשוני, כיוון שהגרורה היא בעלת מאפיינים זהים לגידול המקורי. כך, הטיפול לגרורות בכבד, למשל, יהיה על פי פרוטוקולים מקובלים לטיפול בסוג הסרטן המקורי ולא על פי פרוטוקולי טיפול בסרטן כבד.

במקרים רבים, הטיפולים המוצעים נועדים למנוע התפשטות נוספת של הסרטן ושליטה על תסמיני המחלה והטיפול. לצד זאת, בזכות התפתחות המחקר והטכנולוגיה הרפואית, כיום קיימות שיטות טיפול המותאמות לסוגי הסרטן השונים ויכולות להאריך את תוחלת החיים ולשפר את איכות החיים של החולה.
אופן הטיפול בסרטן שלב 4 נגזר מסוג הגידול הראשוני, מספר הגרורות, מיקומן ומידת הסמיכות שלהן לכלי דם, גנטיקת הגידול, ההיסטוריה הרפואית של החולה ועוד.
בהתאם למצב הספציפי של כל חולה וחולה, קיימות מספר אפשרויות טיפוליות. בין האפשרויות הקיימות, לרוב מוצעות אפשרויות כמו הצטרפות למחקר קליני, ניתוח הוצאת הגרורה על מנת להקל על התסמינים, טיפול תרופתי כמו כימותרפיה וטיפול מותאם אישית בסרטן (נקרא גם טיפול מוכוון מטרה). 

טיפול מותאם אישית הוא למעשה טיפול תרופתי הפועל כנגד תאי הסרטן לפי המאפיינים הגנטיים והמולקולריים הספציפיים של הגידול. טיפול מותאם אישית שונה מכימותרפיה, מאחר וחלק מתופעות הלוואי של כימותרפיה פוגעת גם בתאי גוף בריאים ולא ספציפית לתאי הסרטן. כיוון שכך, טיפול מותאם אישית מאופיין בפרופיל תופעות לוואי שונה מזה המאפיין את כימותרפיה. 

עבור חלק גדול מהמטופלים, התאמת טיפול איכותי ומתאים הינה בעלת חשיבות מכרעת למהלך הצפוי של המחלה, ויכולה לסייע בהארכת החיים ובשמירה על איכות החיים. 

בדיקה גנטית לזיהוי הגנטיקה הייחודית של הטיפול יכולה לסייע בהתאמת טיפול יעיל ומדויק מבלי לבזבז זמן יקר על ניסוי וטעייה. 

אולי אתם בכלל לא חייבים כימותרפיה? תחסכו לעצמכם בזבוז זמן יקר ותופעות לוואי!
להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ ⇐⇐ 

תמיכה רגשית ונפשית לחולים בסרטן שלב 4

אף על פי שכיום יש בידי הרפואה כלים להארכת חיים ושיפור חייהם של מטופלים עם סרטן גרורתי, האבחנה בסרטן שלב 4 עלולה לגרום לתחושות קשות של כעס, חרדה ואי צדק, וההתמודות עם הבשורה ועם החיים לצד המחלה משתנה מחולה לחולה.
בעוד חלק מהחולים יעדיפו לדעת כמה שפחות על המצב ועל הצפי הרפואי (פרוגנוזה), חלק מהחולים ישקיעו מאמצים רבים על מנת "ללמוד את המחלה" ולקבל מענה על שאלותיהם. 

בלי קשר לדרך ההתמודדות האישית של כל חולה וחולה, קיימת חשיבות עליונה בשמירה על הרצף הטיפולי ובהפעלת שיקול דעת מירבי בעת בחירת הטיפול והצוות המטפל.
כדאי לזכור שתמיד קיימת אפשרות לפנות לטיפול רגשי במקביל לקבלת הטיפול הרפואי, ושמומלץ להיעזר ולהיתמך במשפחה וחברים על מנת להיטיב עם הנפש במקביל לטיפול בגוף. אנו מעודדים כל מטופל או מטופלת אשר חשים צורך בכך לפנות לסיוע רגשי ולהתייעץ עם הצוות המטפל בנוגע לאפשרויות העומדות בפניהם לקבלת טיפול שכזה.

 

לסיכום,

סרטן שלב 4 הינו אבחנה מורכבת, המצריך ניהול מיטבי של המחלה על מנת להאריך את תוחלת החיים ולשמור על יכולת התפקוד ואיכות החיים בצורה הטובה ביותר.
בשנים האחרונות, בזכות מחקר מבטיח לטיפול בסרטן גרורתי ממקורות שונים, קיימות יותר אופציות טיפוליות המאריכות חיים ומשפרות את איכות חיי המטופלים. היצע הטיפולים והניסויים הקליניים מתרחב כל הזמן, ונחקרים מספר כיוונים טיפוליים ותרופות מוכוונות מטרה המתאימות לחלק מהחולים כתלות בסמנים מולקולריים וגנטים שונים המאפיינים את הגידול הספציפי ממנו הם סובלים.
בדיקה גנטית לזיהוי הגנטיקה הייחודית של הטיפול מסייעת בהתאמת טיפול יעיל ומדויק מבלי לבזבז זמן יקר על ניסוי וטעייה.

אתם מוזמנים לפגישת יעוץ אישית ללא עלות, בה תוכלו לקבל את כל המידע שחשוב לכם להתאמת טיפול אישי מדוייק ויעיל.
השאירו פרטים בטופס המצורף או בווצאפ משמאל ונדאג לחזור אליכם⇐⇐

מטופלים משתפים וכותבים עלינו בגוגל

בחודשיים הקודמים לאבחון, אמא סבלה מכאבים שהחמירו והוקלו בצורה ספונטנית כשבהתחלה לא יחסנו לזה כל כך חשיבות. אך בהמשך הסימפטומים החמירו ונזקקנו לפנות למיון, שם גלינו למרבה הצער את הרע מהכל, גידול.בהתחלה היה... לנו קשה לעכל את המצב החדש, אך בהמשך התחלנו לחשוב בצורה חכמה ופרקטית, כיצד נוכל לעזור לאמא בצורה המיטבית, כמובן מנקודת התחלה כל כך לוחמנית ושלא נוותר למחלה הזאת.קראנו המון ממקורות שונים, התייעצנו עם מומחים וכל הזמן דנו בייחד על צעדי ודרכי הטיפול השונים.ללא ספק, שיטות הטיפול החדשניות והעתידניות המסתמכות על אבחון מולקולרי ורצף גנטי תוך התאמת טיפול אישית היו בראש סדר המחשבה והבירור מול המומחים.למרות שנמסר לנו על ידי המומחים שלפי סוג הגידול שיש לאמא הסיכוי להתאמת טיפול אישי ומציאת גנים שניתן לטפל בהם הינו קלוש, החלטנו עדיין ללכת על זה, ההחלטה התקבלה כמובן ביחד עם הרופא המטפל.התחלנו לחפש חברות שמבצעות בדיקות אלה, קיבלנו המלצה מבית החולים שאנו מטופלים בו על חברה מסוימת שאיתה ניתן לקבל סבסוד ניכר ואף כיסוי מלא על ידי ביטוח המושלם שלנו, אך החלטנו לחפש עוד, עד שהגענו לחברת קנסר הופ.נקבעה לי פגישה עם שלומית המקסימה, המקצועית מאד והמומחית של קנסר הופ.הפגישה הזו הייתה נקודת מפנה ומיד עם סיומה נתנה לי לדעת ולהבין בצורה טובה יותר תחום זה, ואף להתמודד טוב יותר עם המחלה של אמא, וכמובן להבין שזו הבחירה הנכונה.שלומית ליוותה אותנו בכל שלבי הבדיקה, דרך הדס הנהדרת.היא ענתה על כל שאלה, ועל כל בירור, כל הזמן ידענו והרגשנו שיש לנו כתובת, שיש מומחית שמבינה טוב מאד את התחום החדש והעתידני הזה.אחרי פחות משבועיים, כבר היו תוצאות, שהציגו אפשרות טיפולית, ייחודית מאד וכמעט ראשונה מסוגה לסוג הגידול שיש לאמא. אף אחרי שהתוצאות נשלחו לנו, וקיימתי שיחה עם האונקולוג ששיתפתי אותו בפגישתי עם שלומית ובהסבר הכל כך מקצועי שקיבלתי ממנה בפגישת הסבר התוצאות שמתקיימת עם קבלת התוצאות דבר שלא ראיתי אצל מרבית החברות שעורכות בדיקות הריצוף הגנטי, האונקולוג שמח מאד וסמך על האינפורמציה ששלומית סיפקה לנו, ואף דרש סיכום הפגישה עם שלומית לצורך לקיחתה בחשבון בשלבי תכנון הטיפול המותאם אישית עבור אמא.ועל כן, אני פונה לשלומית במיוחד, להדס ולכל צוות ואנשי קנסר הופ בתודה ענקית על עשייתם ומקצועיותם הרבה.תודה רבה לכם, וללא שום ספק ממליץ על קנסר הופ בחום.קראו עוד
s kabha
s kabha
1671313503
איזה אנשים מדהימים!מלבד השירות, יחס עם הרבה רגישות ואמפטיה.זה מאד חשוב ברגעים כאלה.אז המשיכו בעבודת הקודש שלכם ובזכותכם אנשים יהיו בריאים יותר.פשוט תודה!
Katia Naveh
Katia Naveh
1670258473
חברה מקצועית שמבצעת בדיקות חשובות שיכולות לסייע מאד לחולים אונקולוגיים להתאים את הטיפול באופן מיטבי ואישי, ויותר מכך,ממשיכה גם בליווי החולים לאורך הטיפול בייעוץ ובדיקות נוספות
Shimrit Kan
Shimrit Kan
1696253628
ניתן שירות מעולה עם המון אכפתיות ומקצועיות.
Marina Krixeli
Marina Krixeli
1693851285
שלום רב רוצה לציין את העבודה מצויינת של החברה במקרה של אמא שלי נתנו מענה מלא כולל הסבר דאגה והכי חשוב היו ישרים ולא פשוט רצו כסך יעוץ מקצועי ומהנה מהיר תודה רבה אתם מצוינים!!!
Yulia Hovel
Yulia Hovel
1693819098
מקצועיים, שירות מעולה ומאד אמפתיים.
Amit Yakir
Amit Yakir
1691502857
השרות כשמו הוא. נותן תקווה, ליווי מקצועי ומשמעותי ביותר במצבים שיש צורך בחשיבה מותאמת אישית ובשיתוף עם הרופא המטפל.
הקשר עם Cancer Hope התחיל בטופסולוגיה לא מורכבת שעברה מאד בקלות ונקבעה פגישה מהירה עם אחות ללקיחת דם.האחות הגיעה אלי הביתה ולא התרגשה כשספרתי לה שלא הצליחו למצוא לי וריד כמה ימם קודם. ואכן, היא מצאה וריד... מתאים ממש בקלות.הפגישה הנוספת היתה לאחר קבלת התוצאות שללא הסבר לא אמרו לי שום דבר. הפגישה עם שלומית הפכה את אוסף הגרפים למשהו ברור יותר. קיבלנו הסברים ותשובות לכל שאלה.תודה רבה לצוות Cancer Hope . שירות מקצועי ותומך.תודה.קראו עוד
צוות מקצועי, קיבלנו ליווי מלא ויחס אנושי וחם.
Oren Cohen
Oren Cohen
1689693228
כשמו כן הוא, מקצועיות, נדיבות ונגישות . תודה רבה רבה ונהייה בקשר כמובן
Yeudit .haish
Yeudit .haish
1688455416
המלצה אנונימית של מטופלת:10 Stars!Cancer Hope is amazing. It is composed of the kindest staff, whose sole intention is to help people in any way possible. The tests are done quickly and very professionally.... The information and results I received from doing these advanced genomic and CTC tests are helping me tremendously. Most importantly, the staff answers every question and addresses every concern. Even after the testing process, the Cancer Hope staff has kept in touch with me, and has offered their help repeatedly. I am so grateful to every member of the Cancer Hope Staff.😊קראו עוד
הדס כץ
הדס כץ
1687165750
Positive experience. Very warm and caring staff. Highly professional service.
Yosi Shaulson
Yosi Shaulson
1684821283
אני רוצה להודות לcancer hope על השירות המעולה המקצועי והמהיר שקיבלתי, בהחלט עזרו לי לקבל החלטה לגבי הטיפול ההורמונלי שעלי לקחת , כשמם כך הם -נותנים תקווה .תודה מקרב לב.
Shira Abutbul
Shira Abutbul
1684683779
תודה רבה על ההסבר שקיבלתי אחרי קבלת תוצאות. הבנתי טוב יותר את אפשרויות הטיפול שלי והפרוגנוזה
Dganit Shorer
Dganit Shorer
1683020182
קיבלתי דוח התאמה לתרופות בזמן שהובטח לי , קיבלתי הסבר מפורט ומקצועי עם , סיכום והמלצות לטיפול, שרות זמין לכל שאלה,תודה על הצוות מקצועי.
ina zap
ina zap
1681756029
השירות של הדס והצוות מצויין , הסיכומים והמסמכים ברורים , המענה מיידי , אין לי חוות דעת על ההשפעה של הבדיקה על החולה , אולי בעתיד בע״ה
Mickey Ben Nun
Mickey Ben Nun
1681455697
מתן שירות מקצועי , מתחשבים במטופל עוזרים בכל דרך אפשרית .אחרי המון מרדפים אחרי חברות אחרות החברה נתנה לי שירות ודאגה אישי ממליץ בחום.
בדיקה מאוד חשובהחוסכת טיפולים מיותרים ומדייקת טיפולים
בתאל כהן
בתאל כהן
1678097171
יחס מהיר ומקצועי
alina gofman
alina gofman
1671701716
js_loader

קבלו חינם את המדריך למחקרים וחידושים בטיפול בסרטן

יש לך שאלה, בקשה או הערה? כתבו לנו info@CancerHope.co.il

מאמרים מומלצים עבורך:

סיפורי מטופלים בסרטן אנשים עם תעצומות נפש

סיפורי הצלחה של מטופלים עם סרטן הלבלב, סרטן הריאות, סרטן השד ועוד. לאחר שהותאם להם טיפול, הם הצליחו להביא לנסיגה של הגידול. לחצו לצפייה בוידאו ובסיפורי הצלחה כתובים של המטופלים שלנו.

טיפולים חדשניים בסרטן

קיטרודה ואימונותרפיה פריצת דרך בטיפול בסרטן

פריצת דרך בתחום הסרטן! מדובר בדור חדש ומבטיח של תרופות, המאפשרות למערכת החיסון לזהות ולהשמיד את התאים הסרטניים. חולים השיגו כיווץ משמעותי בגידולים ובחלק מהמקרים עד כדי העלמת הגידולים.

אודות Cancer Hope

מטרתנו במרכז Cancer Hope היא לסייע לכמה שיותר חולי סרטן לקבל טיפול מותאם אישית, מדוייק ויעיל, שיוביל לתוצאות הטיפול הטובות ביותר. אנחנו עושים זאת בעזרת בדיקות מתקדמות במעבדות המובילות בעולם, ועל בסיס הידע והניסיון המצטבר של אלפי בדיקות בכל שנה.

Cancer Hope- רפואה מותאמת אישית בסרטן

שאלות ותשובות נפוצות

כאן תוכלו לקבל את התשובות לכל השאלות החשובות – כיצד בדיקה גנטית יכולה להשפיע על התאמת טיפול מדוייק ומתקדם? מה היתרון של יעוץ מקצועי מקדים? במה זה שונה מהבדיקות המבוצעות בבתי החולים? האם קופ"ח או ביטוחים פרטיים משתתפים בעלות הבדיקה, ועוד – לחצו כאן כדי לקרוא.

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה

להילחם בסרטן ללא כימותרפיה! הכירו את כל האופציות שקיימות עבורכם ואת סוגי הסרטן שכימותרפיה כבר אינה הטיפול המומלץ עבורם.

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי את לא חייבת כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פי 6 הצלחות בכיווץ הגידול!

אולי אתם לא חייבים כימותרפיה?

רק אצלנו – ללא עלות
יעוץ עם מומחה בביולוגיה ואונקולוגיה (.M.Sc./PhD)
איך לפתוח אופציות טיפול מתקדמות ומדוייקות
בהתאמה אישית לנתונים הרפואיים שלך
ע"י בדיקה גנטית של מאפייני הגידול

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן