רפואה מותאמת אישית בסרטן
עִבְרִיתFrançaisEspañolРусскийEnglish
לייעוץ מקצועי חינם 03-919-57-57

כימותרפיה ומערכת החיסון

כימותרפיה עדיין מהווה את אחד מעמודי התווך של הטיפול בסרטן. אבל הטיפול הכימותרפי, שהוא לא פשוט לרוב, מתחיל להדחק הצידה בשנים האחרונות לאור כניסתן של תרופות מהדור החדש דוגמת האימונותרפיה.

אבל עדיין, הצורך בכימותרפיה עוד שריר וקיים וישנם אונקולוגים הטוענים שלכימותרפיה יש תפקידים נוספים מעבר להריגת תאי הסרטן.
לד”ר רוברט קומיס, אונקולוג ומרצה באונ’ דרקסל (Drexel University) היה רמז ראשון לתופעה הזו, לפני כ-30 שנים,

אחרי שאחד החולים שלו סיים טיפול משולב של הקרנות ושני סבבי כימותרפיה. לטענת ד”ר קומיס, אחרי שני סבבי כימותרפיה בלבד, אותו חולה לא אמור היה עדיין לראות שיפור במדדי המחלה. אבל למרות הכל, לאחר שני סבבים בלבד, החולה חש טוב יותר ומצבו הפיזי השתפר פלאים.

“ההסבר היחידי לתופעה היה, שלכימותרפיה ככל הנראה היה אפקט משמעותי גדול יותר על הגוף כולו ולא רק על תאי הסרטן” אומר ד”ר קומיס. כימותרפיה לא רק הרגה את תאי סרטן, הוא מבין, ככל הנראה היא גם גרמה למערכת החיסון להכנס לפעולה. זה יכול להיות תפקיד נוסף שיש לכימותרפיה, מעבר להריגת התאים הסרטניים.

לעיתים שימוש מהיר בכימותרפיה, משמש לעיקוב סרטן אגרסיבי, ובמקביל מתחילים טיפול אימונותרפי שלו החולה מגיב לאט יותר בהשוואה לכימותרפיה. בנוסף, לעיתים הכימותרפיה ניתנת ביחד עם תרופה שהיא עוד לא מאושרת כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של הטיפול.

בהרבה מחקרים בהם נבחנת היעילות של אימונותרפיה (כמו קיטרודה למשל), האימונותרפיה ניתנת בשילוב של כימותרפיה. להרבה חולים אימונותרפיה לא יעילה (כ-70% מהחולים), ולכן לא ניתן להסתמך על האימונתרפיה בלבד במחקר. חולים שמשתתפים במחקר ולא מתאימים לאימונותרפיה , יהיה להם את הכימותרפיה ל”גיבוי”.

בביה”ח ג’ון הופקינס בבולטימור ארה”ב, מתקיים מחקר קליני שבודק את היכולת של תרופות כימותרפיות לעורר את מערכת החיסון להלחם בתאים הסרטניים. ד”ר לישה אמנס האונקולוגית שמנהלת את המחקר בג’ון הופקינס אומרת –
“למעשה הכימותרפיה יכולה או לסייע או להזיק לתגובת מערכת החיסון לתאי הסרטן”. למשל, ישנן כמה סוגי כימותרפיות, שהורגות את תאי-T, אלו תאים של מערכת החיסון והפגיעה בהם דווקא גורמת לגידול הסרטני להפוך ל עמיד יותר לטיפול.

אחת הדרכים בהן הכימותרפיה מעודדת את מערכת החיסון לפעול כנגד תאי, מתרחשת כאשר תאי הסרטנים מתים בעקבות הכימותרפיה. תאי הגידול המתים, יכולים לעורר את מערכת החיסון. בדומה לחיסון, מערכת החיסון לומדת להכיר את תאי הגידול המתים, ולאחר מכן היא תתקוף את תאי הסרטן שנשארו.

ד”ר אמנס מסבירה שלעיתים, יכול האונקולוג לתת לחולה כימותרפיה במינון נמוך, רק כדי לעורר את מערכת החיסון לפעול.

כימותרפיה ומערכת החיסון

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות,
נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך,
ועל השיקולים והיתרונות להתאמה אישית של הטיפול הרפואי.

> התקשרו: 03-919-57-57

יש לך שאלה, בקשה או הערה, נא לכתוב למייל: info@CancerHope.co.il ונשמח לעזור.

אודות Cancer Hope

אנו בודקים במעבדות המובילות בעולם, אלו תרופות יעילות יותר נגד הגידול, באופן אישי: תרופות ביולוגיות ממוקדות מטרה, כימותרפיה, או תרופות הדור החדש של אימונותרפיה וקיטרודה, כדי לקבל טיפול מדוייק ויעיל יותר, ולהמנע מנזקים ואובדן זמן של טיפולים שאינם יעילים. הבדיקות מבוצעות בשיתוף פעולה מלא עם האונקולוג המטפל, ובליווי אישי לכל אורך התהליך.

לדף הבית > לחץ כאן

בפגישת יעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, נעבור על המחקרים האחרונים בתחום מחלתך, ועל השיקולים והיתרונות להתאמה אישית של הטיפול הרפואי.

> התקשרו: 03-919-57-57
חשוב לכם לדעת על חידושים ומחקרים בזמן אמיתי?

לחצו לייק כאן